EPK infokiri - november 2022

EPK infokiri - november 2022

07.11.2022

Kuldne sügiskuu oli Eesti puuetega inimeste spordi kogukonna jaoks taaskord väga tegus ning pakkus mitmeid ülevaid hetki.
Teeme siinkohal tavapärase põgusa tagasivaate ning heidame pilgu eesootavale.

Eestlased võitsid Downi sündroomiga ujujate MM-il kaheksa medalit

Eesti ujujad võitsid Albufeiras toimunud DSISO ehk Downi sündroomiga ujujate MM-il kaheksa medalit.
DSISO MM-i debütant, 16-aastane Keira Rattur (Spordiklubi Meduus) võitis juunioride arvestuses 25 m rinnuliujumises kuldmedali uut maailmarekordit tähistava tulemusega 23,54 ning hõbemedali nii 25 m vabalt- kui seliliujumises. 50 m rinnuliujumises sai Rattur naiste üldarvestuses kuuenda koha.
Eric Tött (MyFitness) pälvis 100 m seliliujumises hõbe- ning 200 m selilijumisises ja 50 m vabaltujumises pronksmedali. 50 m liblikujumises oli Tött neljas ning 50 m seliliujumises viies.
Maria Rein (MyFitness) võitis pronksmedali 100 m ja 50 m rinnuliujumises. Samuti saavutas Rein viienda koha nii 50 m seliliujumises kui ka 100 m kompleksujumises.
Kaspar Paul Loik (SK Meduus) saavutas oma parima tulemuse 50 m rinnuliujumises, kus ta lõpetas viienda kohaga. Poole võrra pikemal võistlusmaal oli Loik kuues ning 100 m ja 200 m kompleksujumises kümnes. Hardi Pais (SK Meduus) tegi parima etteaste 200 m rinnuliujumises saavutatud kuuenda ning teine MM-i debütant Paula Ploom (MyFitness) 100 m seliliujumises saadud 17. kohaga.
MM-il osalenud ujujate treenerid on Triin Pollisinski (SK Meduus) ja Vello Liivamägi (MyFitness) ning delegatsiooni juht Urmo Pollisinski.
Kokku võistlesid MM-il 163 sportlast 23 riigist. Medalite üldarvestuses sai Eesti koondis 11. koha, kokku tõusid poodiumile 13 riigi ujujad.

Ratastoolikurlingu koondis osaleb Soomes MM-I B-tasandi turniiril

Eesti ratastoolikurlingu võistkond alustas laupäeval Lohja Kisakallios MM-i B-tasandi turniiri, kus osalevad kokku tosina riigi koondised. Kolm parimat pääsevad märtsikuus Kanadas toimuvale ratastoolikurlingu MM-ile. Esimestes mängudes alistati Ungari 9:2 ning kaotati Saksamaale 5:6.
Eesti koondis kuulub MM-turniiril B-gruppi koos Tšehhimaa, Taani, Saksamaa, Ungari ja Kasahstaniga. A-grupis mängivad Inglismaa, Soome, Itaalia, Jaapan, Poola ja Šveits. Alagruppide võitjad pääsevad otse poolfinaali, teise ja kolmanda koha saanud võistkonnad selgitavad omavahelistes veerandfinaalides kaks ülejäänud poolfinalisti.
Eesti koondisesse kuuluvad kapten Andrei Koitmäe, Kätlin Riidebach, Signe Falkenberg, Lauri Murašov ja Mait Mätas. Treenerina on kaasas Harri Lill.
MM-i eel lihvis koondis viskevormi Tallinn Cupil, Šotimaal Stirlingi turniiril ning V Tallinna rahvusvahelisel ratastoolikurlingu turniiril.
Põhjalikumad kajastused Eesti ratastoolikurlingu võistkonna tegemistest ja tulemustest leiate EPK kodulehelt.

Mari-Liis Juul osales Prantsusmaal pararatta trekisõidu MM-il

Mari-Liis Juul osales Pariisis toimunud pararatta trekisõidu MM-il, sõites C5 võistlusklassis kolmel distantsil. 
Omnium 200 meetrit lendstardist sõidus sai Juul 12. koha, oma lemmikalal 3 km individuaalses jälitussõidus 13. koha ning 10 km grupisõidus (scratch) 12. koha.
Võistlused toimusid Pariisi kiirel Saint-Quentin-en-Yvelines’i trekil, mis on 250 meetrit pikk ja 8 meetrit lai, maksimaalne kalle 43,8° kurvis ja 13° sirgel.
Juul pälvis ka Eesti Olümpiakomitee ning Kultuuriministeeriumi sügissemestri haridusstipendiumi, ta õpib Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis füsioteraapia eriala.

Tiia Innos sai Saksamaal pimelauatennise turniiril hõbemedali

Tiia Innos võitis Saksamaal Kamenis toimunud tugevatasemelisel pimelauatennise ehk showdowni turniiril hõbemedali. Ališer Hožanijazov sai meeste arvestuses kõrge kuuenda koha. 
Loe lisaks: https://paralympic.ee/et/tiina-innos-voitis-saksamaal-tugevatasemelisel-pimelauatennise-turniiril-hobemedali

Alevtina Baranova ja Matvei Serednitskiy said paratantsu EM-il kõrgeid kohti

Eesti ratastoolitantsjad Alevtina Baranova ja Matvei Serednitskiy pälvisid Prahas toimunud paratantsu EM-il kõrgeid kohti.
Serednitskiy pälvis kolmanda koha nii meeste vabakavas kui ka viie tantsu standardprogrammis (valss, tango, samba, rumba, džaiv). Paaristantsu vabakavas said Baranova ja Serednitskiy seitsmenda koha.
Loe lisaks: https://paralympic.ee/et/ratastoolitantsjad-alevtina-baranova-ja-matvei-serednitskiy-saavutasid-paratantsu-em-il-prahas-korgeid-kohti

Uudiseid bowlinguradadelt
21.-22. oktoobril toimusid võistkondlikud karikavõistlused bowlingus. Võisteldi Tartus, Narvas ja Tallinnas. Absoluutarvestuses tuli kahe vooru kokkuvõttes võitjaks Võru võistkond Ummamuudu koosseisus Väino Marjak, Tõnu Haga ja Inge Eit 833 punktiga.
Tulemused: https://is.sportos.eu/bw_client_files/sportos/public/img_1650/File/Bowlingu_voistkondlik_KV_2022_koond.pdf
29. oktoobril toimusid Võru Spordikeskuses Lõuna-Eesti karikavõistlused individuaalses bowlingus. 42 osaleja hulgas võitis esikoha Eva Maisla.
 
Võrumaa orienteerumisradadel võidutsesid Heli Haug ja Martin Viljasaar
Lindora küla Jõeveere talus toimunud Võrumaa lahtistel meistrivõistlustel orineteerumises olid kurtide arvestuses võidukad Heli Haug ja Martin Viljasaar.

NOVEMBRIS TULEKUL

Kuus Eesti parasportlast osalevad IWAS Maailmamängudel

Tänavused IWAS Maailmamängud toimuvad 23.-29. novembril Portugalis, Vila Real de Santo Antonios. Osalevad kuus Eesti parasportlast: ujujad Susannah Kaul, Matz Topkin, Betti Oblikas ja Alice Tuutma, kergejõustiklane Entoni Pašun ning jõutõstja Jelena Pipper.

Parapurjetajad Kristo Priks ja Aadu särev võistlevad MM-il Omaanis

23.-27. novembril toimuvad Omaanis RS Venture SCS klassi parapurjetamise maailmameistrivõistlused. Eestit esindab purjetajatepaar Kristo Priks ja Aadu Särev treener Imre Taveter juhendamisel.

Kuimetsas toimuvad Eesti istevõrkpalli meistrivõistlused

26. novembril toimuvad Raplamaal, Kuimetsa spordihoones kolmandad Eesti istevõrkpalli meistrivõistlused. Mängitakse mees-, nais- ja segavõistkondade arvestuses. Turniiripäeva algus kell 10:00.
Registreerimine: https://forms.gle/WYptUbXFt8NrLVwT8 (tähtaeg on 21. november)
Võistluse juhend: https://volley.ee/harrastajad/istevorkpall/eesti-meistrivoistlused/juhend-2022/

Teisi võistlusi ja üritusi

13. novembril toimub jooksusilmade Viljandi matkapäev. 
Lisainfo: https://www.paralympic.ee/et/suendmustekalender?bwiaction=events&bwiid=13130

Eesti lühiraja meistrivõistlused paraujumises toimuvad  13. novembril Kohtla-Järvel, Wiru Spordikeskuses.
Info ja registreerimine: https://www.paralympic.ee/et/suendmustekalender?bwiaction=events&bwiid=12903

Eesti Vaimsete Puuetega Inimeste Spordiliidu (EVPISL) kergejõustiku mitmevõistluse kohta leiate lisainfot siit:
https://www.paralympic.ee/et/suendmustekalender?bwiaction=events&bwiid=13056

Paarisboccia karikavõistlused toimuvad 19. novembril Võru Spordihallis,
Võistluste juhend: https://is.sportos.eu/bw_client_files/sportos/public/img_1650/File/EIL_paarisboccia_KV_juhend_2022.pdf

Ilmub Jüri Lehtmetsa raamat "Kohanemise meistriklass"

Novembris ilmuv raamat “Kohanemise meistriklass” avab erakordse inimese elukäigu. Elektriratastooli entusiast Jüri Lehtmets on mees, kes hoolimata raskele puudele on elurõõmus ja aktiivne ühiskonna liige. Tal on Duchenne’i lihasdüstroofia, mis toob kaasa lihaste nõrgenemise aasta aastalt. Tema keha ei toimi. Säilinud on vaid vaevaline sõrmede liigutamine.
Arstide prognooside kiuste on ta elanud üle kolmekümne sisuka eluaasta, trotsides iga tund oma füüsilist piiratust. Tema lugu inspireerib kõiki inimesi nägema raskustes võimalusi, mitte takistusi.
Raamat on ka omamoodi kroonika, mis kajastab puuetega inimeste olukorda taasiseseisvumise algusest tänaseni. Autor esitab ka selged ettepanekud, kuidas kaasata paremini puuetega inimesi meie argipäeva tegemistesse.

Telli raamat siit

VEEBRUARIS TOIMUB SPORDI LIGIPÄÄSETAVUSE SEMINAR!

14. veebruaril 2023 toimub Tallinna Nõmme Gümnaasiumi spordihoones spordi ligipääsetavuse seminar, mille viib läbi pikka aega CAFE (Center for Access to Football in Europe) juures töötanud Jochen Kemmer. Seminari avavad kultuuriminister Piret Hartman ja EPK president Monika Haukanõmm.

Seminarile on oodatud kõik huvilised: spordihuvilised, spordiklubide ja alaliitude esindajad, spordiürituste korraldajad, spordi- ja kultuurirajatiste haldajad ja omanikud jne.
Palun kandke seminar aegsasti kalendritesse! Ajakava ja lisainfo registreerimise kohta tulekul.

OLULINE INFO
Alanud on boccia treeningud raske ja sügava puudega inimestele

Alanud on boccia treeningud raske ja sügava puudega inimestele Tallinna Puuetega Inimeste Kojas. Treeninguid viib läbi Endre Varik spordiklubist Achilleus. Kõikidel huvilistel palume ühendust võtta: jyri.lehtmets@gmail.com või helistada telefonil 56638752

Käimas on kandidaatide esitamine EPK aasta sportlaste ja treeneri tiitlile
Kuni 13. novembrini kestab kandidaatide esitamine Eesti Paralümpiakomitee 2022. aasta sportlaste ning treeneri tiitlile. Tavapäraselt valitakse aasta nais- ja meessportlane, aasta noorsportlased (neiu ja noormees), aasta treener ja aasta võistkond.

Loe lähemalt: https://paralympic.ee/et/algas-kandidaatide-esitamine-epk-aasta-sportlaste-ja-treenerite-valimiseks

Info sportimisvõimaluste kohta

Sportimisvõimaluste kohta on üleval info EPK kodulehel

Palun vaadake üle oma organisatsiooni info, et saaksime seda huvilistele jagada.

Eesti Paralümpiakomitee kuukiri ilmub iga kuu viiendal päeval (juhul kui viies kuupäev langeb nädalavahetusele või riiklikule tähtpäevale, siis esimesel järgneval tööpäeval). Palun Teil oma tegemistest ja teadetest, mida soovite kuukirjas avaldada, teada anda iga kuu kolmandaks kuupäevaks meiliaadressil indrek@paralympic.ee
 
Õnnistatud hingedeaega!