EPK infokiri - detsember 2022

EPK infokiri - detsember 2022

05.12.2022

Seekordses Eesti Paralümpiakomitee infokirjas teeme põgusa tagasivaate novembris tehtule ning samuti heidame pilgu advendiaja toimetamistele.

Eesti sportlased võitsid IWAS Maailmamängudelt kaheksa medalit

26.-28. novembrini toimusid Portugalis, Vila Real de Santo Antonios IWAS Maailmamängud, kus Eesti parasportlased Matz Topkin, Susannah Kaul (mõl. ujumine) ja Jelena Pipper (jõutõstmine) võitsid kokku kaheksa medalit - seitse kulda ja ühe pronksi. Ujujad Alice Tuutma ja Betti Oblikas ning kergejõustliklane Entoni Pašun said olulisi suurvõistluse kogemusi ning esinesid samuti väga tublilt.

Veel kuulusid Eesti delegatsiooni koosseisu treenerid Mart Mandel, Triin Pollisinski ja Hennit Küppas ning abilised Brenda Tilk, Irina Pašun ja Indrek Petersoo.

Eesti ratastoolikurlingu koondis osales MM-i B-tasandi turniiril

Eesti ratastoolikurlingu koondis kogus Lohja Kisakallios toimunud MM-i B-tasandi turniiril kaks võitu ja kolm kaotust, mis andsid B-alagrupis neljanda koha ega võimaldanud pääsu kuue tugevama sekka.

Eesti koondisesse kuulusid kapten Andrei Koitmäe, Kätlin Riidebach, Signe Falkenberg, Lauri Murašov ja Mait Mätas, treenerina oli kaasa Harri Lill.

Eesti parapurjetajad võistlesid RS Venture Connect paadiklassi MM-il Omaanis

20.-27. novembrini toimusid Omaanis paadiklassi RS Venture Connect maailmameistrivõistlused, kus osales Eestis võistkond koosseisus Kristo Priks ja Aadu Särev, treeneriks Imre Taveter.

Eesti paatkond saavutas üldarvestuses 32. koha. Võistlustel osaleles kokku 36 võistkonda 18 riigist.

Loe lähemalt: https://paralympic.ee/et/eesti-parapurjetajad-voistlesid-rs-venture-connect-paadiklassi-mm-il-omaanis

Ratastoolitantsjad Alevtina Baranova ja Matvei Serednitskiy saavutasid paratantsu EM-il Prahas kõrgeid kohti

Eesti ratastoolitantsjad Alevtina Baranova ja Matvei Serednitskiy pälvisid Prahas toimunud paratantsu EM-il kõrgeid kohti. 

Serednitskiy sai kolmanda koha nii meeste vabakavas kui ka viie tantsu standardprogrammis (valss, tango, samba, rumba, džaiv). Paaristantsu vabakavas pälvisid Baranova ja Serednitskiy seitsmenda koha.

Tantsijad tervitas Eesti Vabariigi suursaadik Gita Kalmet.
 
Eesti lühirajaujumise meistrivõistlustel lõid kaasa ka paraujujad
 
Kohtla-Järve uues Wiru Spordikeskuses peetud 30. Eesti lühirajaujumise meistrivõistlustel lõid kaasa ka paraujujad. Võisteldi meeste 50 m vabalt- ja 50 m seliliuimises. Mõlemal distantsil tõusid poodiumile Richard Leib (Yess), Jan Marten Janno ja Eric Tött (mõl. MyFitness).

Info ja tulemused: https://www.paralympic.ee/et/suendmustekalender?bwiaction=events&bwiid=12903
 
Tallinnas toimus ratastoolitennise turniir

27. novembril toimus Rocca Al Mare tennisekeskuses Tallinna ratastoolitennise turniir. Üksikmängus võitis Mait Mätas kolmesetilises kohtumises Urmo Vooglat tulemusega 4:6, 6:4, 10:2. Paarimängus võitsid Mait Mätas/Jaano Kraav tulemusega 6:2, 6:5 Urmo Voogla/Karel Jürisoo’d.

Boccia aasta edetabelis hõivasid esikoha Inge Eit ja Heldur Otsa

Käesoleva aasta viimane bocciaturniir toimus 19.novembril Võrus. Paaristurniiri võitsid Inge Eit/Väino Marjak Võru ISK-st. Teise koha said Heldur Otsa/Piia Jürgenson Tartu LPIÜ-st, kolmanda koha Elve Saidla/Tiiu Paas Tõrva PIL-ist. 2022.aasta boccia edetabeli esikoha hõivasid naistest Inge Eit ja meestest Heldur Otsa.

Elektrisaalihoki mängija ja puudega inimeste eestkõneleja Jüri Lehtmets andis välja raamatu ning mängib bocciat

Jüri tegemistest kirjutab lähemalt Maaleht: https://maaleht.delfi.ee/artikkel/120106174/liikumatu-juri-lehtmets-teeb-ja-korraldab-pere-ja-soprade-peale-ei-saa-loputult-loota-tuleb-ka-ise-mees-olla?fbclid=IwAR009x-m8MN0sj8sQdPgDQISTQb32C0TOPUHTCl-zO8v_Lsweo0_jK1gUr4

Raamatu tellimine: https://kirjastusgallus.ee/store/ilmumas/kohanemise-meistriklass-juri-lehtmets

Kolm aastat Erivajadustega inimeste liikumisharrastust Tallinna Ülikoolis

28. novembril toimus Tallinna Ülikoolis tulevastele treeneritele ja liikumisõpetajatele käesoleva aasta viimane praktiline loeng „Erivajadustega inimeste liikumisharrastus“. Ees ootab veel teadmistekontroll ehk eksam.

2022. aasta sügissemestril said bakalaureusõppe päevase ja sessioonõppe üliõpilased teoreetilisi teadmisi erivajadustest ja erinevatest puudeliikidest, millega arvestada liikumistundides või treeningutel ning praktilise ülevaate paljudest paraspordialadest. Oluline on, et üliõpilased proovisid ka ise paljusid paraspordialasid. Tunniplaanis olid ratastoolikorvpall, parasulgpall, boccia, ratastoolikurling, elektriratastooli saalihoki, istevõrkpall, parakergejõustik, ratastoolitennis, pimedate väravpall ning eraldi tund erivajadusega inimese treenimisest jõusaalis. Praktiliste loengute eesmärgiks on avardada tulevaste liikumisspetsialistide silmaringi ning tõsta teadlikust puuetega inimeste liikumisharrastusest ja sportimisvõimalustest, et tulevikus liikumistunnis või treeninggrupiga liituda soovivaid puudega inimesi saaks nii palju kui võimalik kaasata erinevatesse tegevustesse.

Tagasisidena oli rõõm üliõpilastelt kuulda, et need, kes juba treenerite või õpetajatena töötavad, on kasutanud paljusid harjutusi ja paraspordielemente oma treeningutel. Lisaks julgustab see liikumisspetsialiste mitte tundidest või treeningult kõrvale jätma neid, kellel nt käsi kipsis vms vigastus, vaid annab motivatsiooni mõelda sellele, kuidas neid õpilasi liikumistundi kaasata.

Erivajadustega inimeste liikumisharrastuse sügissemestri loengud on TLÜ-s toimunud juba kolm aastat ning selle aja jooksul on paraspordist uusi teadmisi saanud ca 150 liikumisõpetajat/treenerit. Suur tänud sügissemestril panustamast Eesti Ratastoolikorvpalli Klubi, SK Fookus, SK Achilleus, Meelis Stamm ja Eesti Võrkpalli Liit, Eesti Curlingu Liit ja Margus Tubalkain, parakergejõustiku treenerid Mart Olman ja Hennit Küppas, jõusaalitreener Priit Meier, Eesti Elektriratastooli Saalihoki klubi, ratastoolitennise treener Alar Milk, pimedate väravpallur Jessica Luke koos juhtkoer Pebble ning saatja Mari Alaverega, parasportlased Janno Lepik, Entoni Pašun, Jaano Kraav ning Keit Jaanimägi. Erilised tänud vastutavale õppejõule Kirsti Pedakule!

Pildigaleriid praktilistest tundidest: https://drive.google.com/drive/folders/1A_JC9lTaXtyUq6rlCKxRCiWLfO0qpPYC?usp=share_link

Noppeid võistlustest ja seminaridest

17. novembril toimus Jõulumäe Tervisespordikeskuses EMSL Jõud sügisseminar. Puudega inimeste spordi ja liikumisharrastuse teemat käisid avamas Kaia Kollo Eesti Paralümpiakomiteest ja Tiina Möll Eriolümpia Eesti Ühendusest. Peamiseks eesmärgiks oli tutvustada maakondlikele spordiliitudele, kuidas on võimalik kaasata oma tegemistesse ka puudega inimesi ning millega saaksid organisatsioonid üksteisele kasulikud olla, et rohkem puudega inimesi leiaksid endile meeldiva sportimise viisi. 
Lisainfo: https://www.facebook.com/EestiEO/posts/pfbid025JVd25ZczdpZVUCLxmBrf4HhBXrVT7C3xr1MK4Q8PPo6ppVd7upu75XspKB7d33sl

22. novembril toimus EPIKoja eestvedamisel paraspordi teemaline infoseminar. Osaleda oli võimalik nii distantsilt kui kohapeal – Eesti Paralümpiakomitee kontoris. Tegime põgusa ülevaate paraspordist, selgitasime paraspordialade eripärasid ning jagasime infot, kus on võimalik täna Eestis mingit paraspordiala harrastada. Tagasisidena saime teada, et sarnaseid infoseminare võiks toimuda sagedamini.

24. novembril toimus Jüri Gümnaasiumis valikainete nädala raames paraspordipäev. Gümnaasiumiõpilased said teada, mida tähendab sõna „olümpia“ ees  liide „para“ ning proovida pimedate pallimänge ja ratastoolikorvpalli.

30. novembril toimus Tallinnas Lasnamäe Kergejõustikuhallis Eesti Vaimsete Puuetega Inimeste Spordiliidu (EVPISL) kergejõustiku mitmevõistlus.

Kinnitati EPK arengukava aastani 2026

Eesti Paralümpiakomitee liikmed kinnitasid 1. detsembril toimunud üldkoosolekul EPK uue arengukava, mis määrateb organisatsiooni peamised eesmärgid ning tegevus- ja fookusvaldkonnad kuni aastani 2026.

Arengukava kohaselt soovib EPK olla tugev, nähtav ja tunnustatud paraspordi organisatsioon Eestis, mis tagab Eesti koondise eduka osalemise suve- ja taliparaolümpiamängudel (sh Pariis 2024, Milano/Cortina 2026) ning kurtide suveolümpiamängudel (sh Tokyo 2025). Lähtudes organisatsiooni missioonist edendab EPK igakülgselt puuetega inimeste sporti, parasporti ja paraolümpialiikumist Eestis. Peamisteks tegevus- ja fookusvaldkondadeks on koolitus, kommunikatsioon, organisatsiooni arendustegevus, liikumisharrastus, tippsport, välissuhted, rahastus, turundus ja partnersuhted ning IT ja kalenderplaneerimine.

Arengukava läbib veel viimase keelelise korrektuuri ning saadetakse liikmetele hiljemalt 9. detsembril. Suur tänu kõigile, kes arengukava valmimisele kaasa aitasid!
 
TULEKUL
 
Selle aasta viimane ratastoolitennise turniir toimub 18. detsembril Pärnu tennisekeskuses.

Alanud on boccia treeningud raske ja sügava puudega inimestele Tallinna Puuetega Inimeste Kojas. Treeninguid viib läbi Endre Varik spordiklubist Achilleus. Kõikidel huvilistel palume ühendust võtta: jyri.lehtmets@gmail.com või helistada telefonil 56638752
 
VEEBRUARIS TOIMUB SPORDI LIGIPÄÄSETAVUSE SEMINAR!
 
14. veebruaril 2023 toimub Tallinna Nõmme Gümnaasiumi spordihoones spordi ligipääsetavuse seminar, mille viib läbi pikka aega CAFE (Center for Access to Football in Europe) juures töötanud koolitaja Jochen Kemmer. Seminari avavad kultuuriminister Piret Hartman ja EPK president Monika Haukanõmm. 

Seminarile on oodatud kõik huvilised: spordihuvilised, spordiklubide ja alaliitude esindajad, spordiürituste korraldajad, spordi- ja kultuurirajatiste haldajad ja omanikud jne.

Registreerimine: https://www.paralympic.ee/et/suendmustekalender?bwiaction=events&bwiid=13019

OLULINE INFO
 
Palume kõikidel liikmetel ja paraspordisõpradel aegsasti anda teada 2023. aastal planeeritavatest paraspordisündmustest ning võimalusel need kanda EPK kalendrisse. EPK kodulehel on juhised, kuidas oma sündmus kalendrisse lisada.
Info: kaia@paralympic.ee

Info sportimisvõimaluste kohta
Sportimisvõimaluste kohta on üleval info EPK kodulehel. Palun vaadake üle oma organisatsiooni info, et saaksime seda huvilistele jagada.

Eesti Paralümpiakomitee kuukiri ilmub iga kuu viiendal päeval (juhul kui viies kuupäev langeb nädalavahetusele või riiklikule tähtpäevale, siis esimesel järgneval tööpäeval). Palun Teil oma tegemistest ja teadetest, mida soovite kuukirjas avaldada, teada anda iga kuu kolmandaks kuupäevaks meiliaadressil indrek@paralympic.ee
 
Õnnistatud advendiaega!