Tuulevaikus ja tormi-iilid lõid parapurjetamisse kiilu
Hooaega ilmestasid Põhjamaade MV Oslos ja Kreeka juhendaja treeningud
Parapurjetamise hooaega ilmestasid koostöö Põhjamaade meistrivõistlustel Oslos ning Kreeka treener Iakovos Kikianise treeningud ja võistlustugi Tallinnas.
“Tuule puudumine vedas regatti küll alt, aga palju rõõmu valmistas ühtsus ja koosolemine. Lisaks poolesajale parapurjetajale olid regatil ka naiste võistkonnad, ligi 200 Norra naist, kellega ühiselt aega veetsime”, sõnas Norra-poolne organiseerija Hedda Sörensen.
Ilma taktikepi all jäi läbitud miilide arv napiks
Eesti naisparapuretaja Monika Kisand osales võistlusel koos Norra Henrik Haraldseniga. Ekipaaž Kristo Priks ja Peep Krusberg näitasid klassi finišeerides teisena vaiksetes ja keerutavates tuuleoludes pea peegelsiledal veel päikseloojangu valguses.
Oslos võtsidki meistrivõistlused vastu juba eelnevatest Põhjamaade meistrivõistlustest tuttavad võistlejad ja korraldajad. Võõrustajaklubi Asker ja Norra Kuninglik Purjetamisföderatsiooni toel tegi imelise töö ära kaasava purjetamise projekti Vinskifti projektijuht Hedda Sörensen.
Tallinn Race ajal, kus oli abiks aastaid siin treeninguid läbi viinud kogenud Kreeka treener Iakovos Kikianis, olid vastupidiselt fjordide maale just väga valjud tuuled. Neist võttis Baltimaade osavõtjate seas maksimumi ja tõi koju järjekordse karika Hansa klassis Kristo Priks.
Pilk järgmisesse hooaega
“Järgmisel hooajal on RS Venture Põhjamaade MV asukohas Rootsis etteantud varustus ja sprintsõitud”, selgitas Skota hem tegevjuht Emma Hallen, kelle kontol juba kolmed MV korraldused, “Põhjamaade MV on oluline kahel peamisel põhjusel: Piirkondlikud treening- ja võidusõiduvõimalused purjetajatele, kellel ei pruugi oma klubis või riigis palju treeningpartnereid või võistlust olla. Samas on see kulusäästlik algtaseme regatt, toimub lähedal ja varustus kohapeal olemas”.
Purjetajate, treenerite ja taustajõudude võrgustike loomine, ideede arendamine, heade tavade jagamine pole samuti tema sõnul vähemtähtsad.
Samuti on plaanis Hansa klassi võistlused Eestis ühendamaks läänemeremaid.
Eesti parapurjetamise uue aasta ettevalmistus hõlmab ka tahtmist Haapsalus hooaega alustada, et pakkuda Läänemaa inimestele võimalust parapaatidega purjetamist kogeda ja treenida. Selles liinis on loomisel kontaktvõrgustik ja käimas läbirääkimised “Hapsal” purjetamiskooliga.
Põhjamaade Ministrite nõukogu toetatud Eesti Puuetega Naiste Ühenduste Liidu veetud “Sail 3 social inclusion” projektis osales Eestist, Rootsist ja Norrast kokku 1055 inimest, 453 meest ja 602 meest, kokku projekti kolme järjestikuse tegevusaasta jooksul 2164 osalejat. Hooaja suurtoetaja oli käesoleval aastal Eesti Paralümpiakomitee.
Autor: Külli Haav
Foto: NKS