Kaimar Kaldma

Minu lugu: Kaimar Kaldma

Olen sündinud 8. novembril 1986 Põlvas. Mul on raske nägemispuue. Puue tekkis, sest kuna sündisin 2,5 kuud enneaegsena pandi mind kuvöösi aparaadi alla, kus  aga oli minu silmade jaoks liiga suur hapniku surve, mis kahjustas ära minu silmade võrkkestad. Paremal silmal on võrkkest täielikult lahti ning seetõttu ei näe selle silmaga üldse midagi, vasakul silmal on väike osa võrkkestast jäänud silmapõhja külge ning seepärast on sellel silmal säilinud ka väike nägemisejääk, mis on umbes 2,5- 3%.
Ainuke spordiala mida harrastanud olen on olnud ujumine, alustasin treeningutega aastal 1996, vahepeal tuli sisse ka viis aastat pausi. Jõudsin ujumise juurde Tartu Emajõe koolis õppides, sel ajal oli seal kehalise kasvatuse õpetajaks tunnustatud ujumistreener Rein Põldme, kes suunas sisuliselt kõik lapsed ujuma. Arvan, et ilma tema suunamiseta poleks ma ujumise juurde jõudnud, sest oma suurepärase motiveerimise oskusega tegi ta selle spordiala minu jaoks huvitavaks.

 

1. Miks sa teed tippsporti?
 - Teen tippsporti, sest mulle meeldib kogeda võistluspinget. Sport  annab mulle võimaluse ennast teostada ning enda võimeid teistes samasuguste inimestega võrrelda. Sporti tehes saan kogeda naudingut kui pingutust võistlustel kroonib isiklik rekord.

2. Mida tähendab sinu jaoks spordi tegemine ja tippsport?
 - Tippsort tähendab minu jaoks maksimaalset pingutamist, seda nii treeningutel kui ka võistlustel. Spordist on kujunenud justkui elustiil ning kui pikemat aega trenni teha ei saa siis on üsna harjumatu tunne.

3. Mis rolli näed sa endal kui tippsportlased ühiskonnas?
 - Ma endal sellist suurt rolli ei näe millega suudaks laiemalt kogu ühiskonda mõjutada. Kitsamalt võttes paraspordis näen enda rolli selles, et olen praegu ainus nägemispuudega võistlusujuja ning  ehk suudan oma tulemustega olla mõnele nooremale eeskujuks ja kui mina lõpetan siis võiks tulla ka uusi nägemispuudega ujujaid.

4. Mis on sinu lähima olümpiatsükli eesmärk?
 - Kui järgmises olümpiatsüklis veel võistlussporti teen, siis suurim unistus oleks kindlasti pääsemine paraolümpiale, aga arvan, et selleks vajaksin muutusi võistlusprogrammis või uut klassifitseerimise süsteemi nägemispuudega sportlastele sest praeguse korralduse juures oleks POMile jõudmine üsna keeruline. Kui paraolümpiale pääseda ei  õnnestu siis oleksin rahul ka MMile ja EMile pääsemisega Loomulikult tahaks saavutada neil võistlustel nii kõrget kohta kui võimalik, aga sama oluline kui hea koht on ka isikliku rekordi ujumine.

5. Mis on sinu sportlaskarjääri eesmärk?
 - Minu eesmärk võistlustel on alati olnud anda endast maksimum ning võistlustel enda seniseid tulemusi ületada. Tiitlivõistlustel olen püüdnud Eestit esindada nii väärikalt kui võimalik. Tulemuste poole pealt arvan, et endale seatud eesmärkidest spordis on seni jäänud täitmata vaid paraolümpiale pääsemine. Kõik muud eesmärgid; kolmele MMile ja neljale EMile pääsemine ning medali võitmised nii iBSA noorte kui ka täiskasvanute Maailmamängudel olen suutnud täita. Kui täna peaksin sportimise lõpetama, siis jääksin oma karjääriga rahule.

6. Mis on sinu karjääri kõige eredam hetk/mälestus?
 - Meeldivaid hetki, mida meenutada on olnud päris palju Kõige eredamalt on siiski meelde jäänud pronksmedali võitmine 200 meetri vabaujumises 2015 IBSA Maailmamängudel Seoulis See oli minu esimene täiskasvanute tiitlivõistluste medal.  Saavutuse tegi eriliseks see, et kuigi enesetunne polnud hea, sest keha ei olnud ajavahega kohanenud,  suutsin ennast selleks ujumiseks maksimaalselt kokku võtta ning oma rekordit parandada nelja sekundi võrra.

7. Kes on sinu kõige suurem eeskuju?
 - Mul otsene eeskuju inimesena puudub arvan, et iga inimene on eriline ning alati tuleb jääda iseendaks ning nii elus kui ka spordis tuleb leida endale sobiv tee mitte aga proovida olla nagu keegi teine. Sportlastest jälgin kõige rohkem  enda võistlusklassi parimaid ujujaid ja nende tulemused on mulle eeskujuks ja muidugi tahaks sama kiiresti ujuda nagu nemad, aga inimeses ja sportlasena tahan jääda selliseks nagu ma olen.

 

Parimad tulemused:
2014 EM 7.koht 400m vabaltujumises (S12)
2017 MM 6.koht 400m vabaltujumises (S13)
                4.koht 100m liblikujumises (S12)
                7. koht 100m vabaltujumises (S12)
                7.koht 50m vabaltujumises (S12) 
2018 EM 6.koht 400m vabaltujumises (S12)
               8.koht 50m vabaltujumises (S12) 
               7.koht 100m vabaltujumises (S12)