Septembri infokiri

UUDISED

Tokyo 2020 paraolümpiamängud

XVI suvised paraolümpiamängud toimusid Tokyos aastase hilinemisega. Eestit esindasid loodetud seitsmest sportlasest viis - neli ujujat ja kettaheitja. Avatseremoonial kandis Eesti lippu Robin Liksor. 

Rio de Janeiro paraolümpiamängudelt napilt kõrvale jäänud Susannah Kaul teeb Tokyos oma debüüdi

Esimese eestlasena sai stardi delegatsiooni ainus naissportlane Susannah Kaul, kes võistles 50 ja 100 m vabaltujumises. Lühem distants on Susannah põhialaks ning käesolevast aastast pärineb ka antud distsipliini isiklik rekord 28,87. Tokyos ujus Susannah küll alla oma isikliku rekordi - 29,09, kuid sellegipoolest oli sellel ujumisel eriline tähendus noore neiu jaoks. “Tegin selle ujumisega ka ühe isikliku rekordi, sest ma pole veel hommikustel ujumistel nii kiiret aega näidanud.” rõõmustas ta. Üldkokkuvõttes teenis Susannah oma põhialal 10. koha.

Kolm päeva hiljem startis Susannah 100 m distantsil, kus juba eelujumises ujus kanadalanna Aurelie Rivard uue maailma- ja ühtlasi ka paraolümpiarekordi 58,60. Susannah läbis kaks basseini pikkust ajaga 1.05,10 ning tasuks 13. koht. Finaalis uuendas kanadalanna maailmarekordit veelgi, uueks ajaks 58,14.

“Eesmärk oli saada finaali, seda ma ei täitnud ja see on ka ainuke asi, mis kripeldama jääb. See, et kummaski ujumises ei tulnud oma isiklikku rekordit, mind nii väga ei heiduta. Kuna olen selle hooaja vältel juba nii mitu korda oma isiklikku rekordit uuendanud, siis see oleks olnud väga suur üllatus,” võtab Susannah oma esimesed paraolümpiamängud kokku.

Saatuslikud kaks minutit jätsid debütandi võistluselt kõrvale

Robin Liksorit ootas tema esimene start paraolümpiamängudel 100 m rinnuli distantsil, mis on ühtlasi ka tema põhiala. Enne starti minemist peavad sportlased läbima call room’i ning need kellaajad on väga täpselt ette antud. Suurvõistlused, eriti paraolümpiamängud tekitavad ikka pingeid ja ärevust. Seekord põhjustasid need kahjuks Robinile olukorra, kus ta jäi call room’i kaks minutit hiljaks ning teda ei lubatud starti.

Kardo Ploomipuu on kõige staažikam paraolümpiasportlane

Tokyo 2020 paraolümpiamängud olid Kardo Ploomipuule viiendad mängud ning neil võistlemine tegi temast kõige rohkematel paraolümpiamängudel võistelnud Eesti parasportlase. Kuni praeguseni jagas Ploomipuu seda Marge Kõrkjasega, kes on võistelnud neljadel paraolümpiamängudel. 

Ploomipuu võistles oma põhialal 100 m seliliujumises ning ujus tulemuseks aja 1.06,90, mis jättis ta esimesena finaali ukse taha. Lõpparvestuses 9. koht. Sama distsipliini finaalis ujus ukrainlane Maksym Krypak uue maailma- ja paraolümpiarekordi 57,19.

Haiguse kiuste maailma tippu

Viimaste aastate tulemuste põhjal oli kõige suurem koorem Matz Topkini õlul. Tema nimel on maailmarekord S4 klassi 100 m seliliujumises ning viimastelt Euroopa Meistrivõistlustelt teenis ta 50 m seliliujumises pronksmedali. Paraolümpiamängude debüüti teinud Matz jäi aga täpselt enne võistlusi tõbiseks ning see mõjutas tema vormi.

Matz võistles 50 m vabalt- ja seliliujumises. Vabaltujumine oli Topkinile soojenduseks järgmisel päeval toimunud seliliujumiseks, mis on Matzi põhiala. Vabaltujumises ujus ta veidi üle kolme sekundi aeglasemalt kui tema isiklik rekord ning lõpetas selle võistluse 14. kohaga. Peale ujumist sõnas Matz, et seliliujumises tahaks ta finaali jõuda ning Kardo Ploomipuust parema koha saada.

50 m seliliujumises täitis Matz oma eesmärgi ning jõudis finaali. Konkurentide tase oli tugev ning eelujumises tehtud uus maailmarekord ujuti finaalis veel kord üle - uus maailmarekord 40,99 on nüüdsest venelase Roman Zhdanovi nimel. Matz ujus finaalis kiiremini kui eelujumises ja läbis 50 m selili ajaga 45,42. Tasuks talle kuues koht.

Rasked ilmastikutingimused jätsid kettaheiteringis võimaluse kõigile

Septembri algus tõi Tokyosse sügisele omaselt vihmased ilmad ning Egert Jõesaare võistluse ajaks oli juba mitu päeva sadanud. Ilma sajuta ei möödunud ka võistluspäev, mis muutis heiteringi libedaks ning juba prooviheidetel mitmed sportlased libisesid ja kukkusid. 

Kuuest osalejast saabus võistlema viis, sest inglane Harrison Walsh vigastas treeningul oma hüppeliigest ning võistelda ei saanud. Kuigi Egerti ja tema treeneri sõnul möödus ettevalmistus väga hästi ning enesekindlus oli olemas, siis jääb eestlase parimaks tulemuseks heiteringis 44,07 m. See tulemus tõi Egertile viienda koha, mis on kolm kohta kõrgem kui Rios, kuid tulemuse mõttes on olnud tagasiminek ligi kahe meetri võrra.

“Enamus konkurendid kukkusid selili ning kaotasid meetritelt. See tähendas, et oli mõtet riskida, kas tuleb või ei. Aga ei tulnud.” sõnas Egert võistluste järgselt. Tema treener Mart Olman lisas, et kuna ei oleks olnud suurt vahet, kas saada viies koht 50 või 44 meetriga, siis pidi riskima. “Egerti oleks edasi viinud ainult isiklik rekord, sellepärast pidi riskima.” ütles Mart.

Tulemused

Susannah Kaul - 50 m vabaltujumises 10. koht ajaga 29,09; 100 m vabaltujumises 13.  koht ajaga 1.05,10.
Kardo Ploomipuu - 100 m seliliujumises 9. koht ajaga 1.06,90.
Egert Jõesaar - kettaheites 5. koht tulemusega 44,07 m.
Matz Topkin - 50 m vabaltujumises 14. koht ajaga 43,91; 50 m seliliujumises 6. koht ajaga 45,42.


Eesti Vabariigi President Kersti Kaljulaid võõrustas paraolümpialasi

Esmaspäeva, 13. septembri pärastlõunal võõrustas Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid Kadriours Tokyo 2020 paraolümpiamängudel Eestit esindanud sportlaseid ja tugipersonali.

Kersti Kaljulaid sõnas oma Facebooki lehel: "Võtsin eile Kadriorus vastu Eestit Tokyos esindanud paraolümpialased. Olen ka varem öelnud seda spordiajakirjanike hulgas ebapopulaarset lauset, et juba Olümpiale pääsemine ise ongi tulemus. See, mis olümpial juhtub, on saavutus, see on boonus!
Olümpia on ilusa unistuse täitumine. Teie kangelastegu seisneb selles, et teie näitate kõigile, kas erilised või tavalised inimesed, et tegelikult saab kõike. Kui väga tahta ja unistada, saab unistusi ellu viia igal juhul. Mina olen väga tänulik, kui saab alati kaasa elada."


Eestlane osales Tokyo 2020 paraolümpiamängude istevõrkpalli finaalis

Eesti võrkpallikohtunik Toomas Murulole usaldati Tokyo 2020 paraolümpiamängudel õiguse mõistmine meeste kõige tähtsamas kohtumises - finaalis. 

Finaalis mängisid Venemaa ja Iraani koondised, kes ei andnud vastastele võimalustki. Iraani koondis võitis kõik eelnevad kohtumised täiseduga ja ei loovutanud ühtegi geimi. Venemaa võistkond loovutas poolfinaalis Brasiiliale ühe geimi.

Finaalkohtumine lõppes seisuga 3:1 (25:21; 25:14; 19:25; 25:17) Iraani kasuks ning Iraan krooniti teist korda järjest paraolümpiamängude võitjateks istevõrkpallis.


4. kurtide kergejõustiku maailmameistrivõistlused olid eestlaste jaoks edukad

Kurtide kergejõustiku maailmameistrivõistlused toimusid 23.-28. augustini Lublinis, Poolas. Võistlustele registreeris algselt 42 riiki agatingitud keerulisest olukorrast oli kohal 35 riigi delegatsioonid ligi 260 sportlasega.

Eestit esindas kuueliikmeline koondis: Tanel Visnap, Rinat Raisp, Simon Teiss, Inessa Halliste, Cathy Saem ja Marja- Liisa Landar.

4. kurtide kergejõustiku maailmameistrivõistluste avapäeval (23.08.21) osalesid Tanel Visnap ja Simon Teiss 100 m eeljooksudes saades tulemusteks vastavalt 11,16 ja 11,75. Need ajad viisid neid mõlemaid poolfinaali. Oma poolfinaali Tanel võitis ning pääses ajaga 10,78 kolmandana finaali. Simon Teiss piirdus sel korral poolfinaaliga ja kahjuks finaali ei pääsenud.

24. augustil jooksis Tanel 100 m finaalis aja 10,54 (tuul +1,6) ning teenis sellega esikoha ja kuldmedali. Antud tulemus on ühtlasi uueks kurtide MM ning isiklikuks rekordiks.

Cathy Saem lõpetas seitsmevõistluse 8 kohaga kogudes 2839 punkti (100 m tõkkejooks - 18,31,kõrgushüpe - 1.38, kuulitõuge - 8,34, 200 m jooks - 30,46, kaugushüpe - 3,66, odavise - 23,55, 800 m - 2.53,08)

Rinat Raisp jõudis korraliku jooksuga 400 m poolfinaali ja sai 16. koha ajaga 56,19. 

Inessa Halliste osales 100 m poolfinaalis ja sai 13. koha ajaga 13,35.

25. augustil osalesid Simon, Rinat ja Tanel 200 m eeljooksus aga poolfinaali pääsesid neist Simon ja Tanel.
Lisaks osales Rinat 400 m tõkkejooksus, kus püüdis distantsi lõpuni joosta aga lõhkus tõkke, sest viimasel tõkkel ei jõudnud hüpata. Kohtunikud otsustasid, et ta diskvalifiseeritakse.

26. augustil läbis Inessa Halliste 200 m poolfnaali ajaga 27,81. See tulemus ei andnud kohta finaali ning tulemuseks jäi 13. koht.
Tanel Visnap jooksis 200 m poolfinaali ajaga 22,30 ning pääses finaali. Peale seda hüppas ta kaugust viimasel katsel 7,00 m ja võitis pronksmedali. Võitis valgevenelane Raman Hralko 7,09 m ja teise koha samuti kaasmaalane Aliaksandr Maistrenka tulemusega 7,04 m.

Tanel kommentaar pärast võistluspäeva: "200 m poolfinaalis ei läinud maksimaalse tempoga sellepärast, et minu peamine eesmärk oligi saada jooksus esimene koht, et saada finaaliks võimalikult hea rada. Viimastel meetritel oli see kindlustatud, siis võtsin kiiruse maha. Säästsin end kaugushüppe finaaliks, mis algas 20 min hiljem. Kaugushüppe pronksi üle on mul hea meel, kuid kripeldama jääb ikkagi see, et nii kuld- kui ka hõbemedal ei jäänud kaugele. 200 m finaalis lähen lihtsalt endast kõike andma. Tuleb, mis tuleb."

Marja Liisa Landar osales 100 m tõkkejooksus ja pääses finaali. Tema aeg oli 16,48. Õhtupoolikul hüppas ta koos Cathyga kõrgust. Cathy ja Marja Liisa saavutasid lõpptulemuseks 1,40 m (8. koht) ning 1,56 m (6. koht).

Eesti koondis osales tiitlivõistlustel esimest korda segateatejooksus ning protokolli läks kirja 6. koht ajaga 4.00,00 (Eesti kurtide rekord).

Reedel, 27. augustil joostud 200 m finaalis võitis Tanel kuldmedali ajaga 21,46 ja ühtlasi purustas nii maailmameistrivõistluste kui ka isikliku rekordi. Hõbeda teenis 21,66-ga Samsun 2017 olümpiavõitja jaapanlane Maki Yamada ning pronksiga tuli leppida ukrainlasel Dmytro Vyshynskyl.

Marja-Liisa Landar läbis 100 m tõkkeid ajaga 16,54 (6. koht). Jooksu võitis venelanna Anastasia Klechkina. Inessa Halliste hüppas kaugust 5,08 m (6. koht).

"Tulin Poola ühe medali järele, sain kolm. Jään võistlustega ülimalt rahule. Vihmase ilmaga olen harjunud, olen ka varem jooksnud ja hüpanud sellise ilmaga. Eesti suusailma kogemus tuli siin väga kasuks." võttis kahekordne maailmameister Tanel Visnap oma võistluse kokku.

Allikas: Eesti Kurtide Spordiliit
Fotod: Eesti Kurtide Spordiliit


Euroopa liigaks valmistuvad Eesti istevõrkpallurid võitsid sõprusturniiri Norras

Euroopa liiga mängudeks valmistuvad Eesti istevõrkpallurid kontrollisid vormi sõprusturniiril Norras Stavangeris ja naasid võidukalt. 

Eesti mängis Stavangeris koosseisus Marek Piirimägi, Tarmo Lepik, Aigar Mätlik, Rene Hinrikus, Rait Metsaste ja kapten Margus Hoop.

Algselt pidi turniiril osalema kuus meeskonda: neli Norrast, üks Suurbritanniast ja üks Eestist, ent koroonaviiruse leviku tõttu osales lõpuks vaid üks Norra võistkond ja eestlased. Omavahel peeti kaks kohtumist, mis lõppesid mõlemad Eesti võiduga.

Esimese kohtumise võitsid eestlased tulemusega 3:2 (18:25, 25:21, 25:27, 25:17, 15:8), kuigi avageimis oldi hädas servi vastuvõtuga ja ka ärevus pärssis algul tegutsemist. Edasi hakkas mäng paremini jooksma ja eestlaste parem füüsis pääses maksvusele.

Rait Metsaste sõnas pärast võidukat avamängu: “Mäng algab vastuvõtust ning meie füüsis oli lõpus parem!”

Pärast tunniajast pausi peeti ka teine kohtumine sama vastasega ning kolmes geimis loovutati vastastele 23, 19 ja 21 punkti. Tasuks seega 3:0 võit ja turniiri esikoht.

Lisaks otsustati mängida veel kaks lisageimi, kus mängiti kahe meeskonna segavõistkondadega.

Septembri kolmandal nädalal (17.-19.09.2021) osaleb Eesti koondis esmakordselt Euroopa liiga turniiril Prantsusmaal Lyonis toimuval võistlusel pronksiliigas. Eesti koondise vastasteks on Prantsusmaa ja Tšehhi ning mõlema võistkonnaga peetakse kaks mängu.

Eesti võistkonna koosseis Euroopa liigas: Margus Hoop, Marek Piirimägi, Tarmo Lepik, Rene Hinrikus, Ivan Smirnov, Emil Hiiesalu, Ott Jõesaar, Alar Õige. Peatreener on Meelis Stamm ning abitreeneri ja mänedžeri rolli täidab Laura Milk.

Allikas: Eesti Võrkpalli Liit


IWAS maailmamängud 2021 jäetakse ära

IWAS (The International Wheelchair and Amputee Sports Federation) teatas, et 10. oktoobril Portugalis algama pidanud IWAS maailmamängud jäetakse ära. Põhjuseks hetkel Portugalis kehtivad reisipiirangud ning nende tõttu ei saa korraldajad garanteerida, et kõik sportlased lastakse võistlema.

IWAS president Rudi Van Den Abbeele ütles: "Olenemata meie pingutustest kohalike võimudega, pidime vastu võtma otsuse, et 2021. a maailmamängud ära jätta. Me pingutasime kõvasti ning iga tagasilöögi korral leidsime uusi lahendusi, kuidas edasi minna. Kuid siiski see aasta ei saa me maailmamänge korraldada. Nüüd me pingutame veel rohkem, et järgmised maailmamängud oleksid veelgi paremad kui eelnevad."

Allikas: IWAS


Eesti Paralümpiakomitee tunnustas 30 tegutsemisaasta jooksul olulist rolli kandnud inimesi

Eesti Paralümpiakomitee tähistas 25. aprillil oma 30. tegutsemisaasta täitumist, kuid sel ajal olnud piirangute tõttu toimus tänuüritus 29. juulil Tallinna Botaanikaaias. Aprillis avati tähtpäeva raames Tallinna Sadamas, Admiraliteedi basseini ääres fotonäitus, kus on killukesed pea kõikidest para- ja kurtide olümpiamängudest, kus eestlased on osalenud.

EPK 30. tegutsemisaasta puhul tunnustati eridisainiga meenemedaliga ligi 60 märkimisväärset rolli kandnud inimest, kes on nende aastate jooksul panustanud paraspordi arengusse Eestis. Medali saajate hulgas on para- ja kurtide olümpiamängude medalistid, treenerid, spordijuhid ning ametnikud. 

“Kolmekümne aasta jooksul oleme näinud, kuidas parasport on muutunud profispordiks ning oleme aru saanud, et ainult võistlemine ei saa olla eesmärk. Veel olulisem on tervena elatud aastad ning vaimne heaolu, mida sport pakub ka puuetega inimestele,” kirjeldab olulisemaid muutusi Signe Falkenberg, Eesti Paralümpiakomitee peasekretär.

Suur ja oluline läbimurre tuli 2019. aastal kui parasport toodi üle kultuuriministeeriumi haldusalasse. Mõistmine valitsuse poolt oli märgilise tähendusega - sport ja liikumisharrastus on oluline ka puudega inimestele.

30 aasta jooksul on meie sportlased toonud para- ja kurtide olümpiamängudelt koju 15 kuld-, 16 hõbe ja 21 pronksmedalit. Lisaks need eestlased ja nende medalid, kes osalesid mängudel Nõukogude Liidu koondises ning esimese vabariigi aegsed sportlased. Selle üle saab vaid uhkust tunda! “Säravalt on veel meeles, kui 1996. aasta Atlanta paraolümpiamängudelt teenisid meie sportlased üheksa medalit” meenutab Falkenberg.

Eesti Paralümpiakomitee loodi 25. aprillil 1991. aastal nägemis-, liikumis- ja intellektipuudega inimeste spordiliitude  ja kurtide liidu esindajate poolt. Organisatsiooni eesmärk oli viia Eesti lipu heiskamine paraolümpiamängudel.

 

Eesti Paralümpiakomitee tänab

MARGE KÕRKJAS 
paraolümpiamängude võitja ja mitmekordne medalist 
ANNELY OJASTU 
paraolümpiamängude ja kurtide olümpiamängude võitja ja mitmekordne medalist 
SIRLY TIIK 
paraolümpiamängude võitja ja mitmekordne medalist 
NADEŽDA MAKSIMOVA 
paraolümpiamängude mitmekordne medalist 
HELENA  THALSON  
paraolümpiamängude medalist 
EELA TUNGEL  
paraolümpiamängude medalist 
JANNE VAARMA  
paraolümpiamängude medalist 
MALLE JUHKAM 
paraolümpiamängude medalist 
VILMA NUGIS 
paraolümpiamängude medalist 
KARDO PLOOMIPUU 
paraolümpiamängude medalist 
MART SOOMRE 
paraolümpiamängude medalist 
KAIRIT OLENKO 
kurtide olümpiamängude võitja ja mitmekordne medalist *
EMILIJA MANNINEN 
kurtide olümpiamängude võitja ja mitmekordne medalist 
HANS-KRISTJAN PAUKSON 
kurtide olümpiamängude võitja ja mitmekordne medalist 
ANDRES LIIVISTE 
kurtide olümpiamängude võitja  
MARJA-LIISA LANDAR 
kurtide olümpiamängude mitmekordne medalist 
SAIMI SANDELL 
kurtide olümpiamängude mitmekordne medalist 
ANU LIIVISTE 
kurtide olümpiamängude mitmekordne medalist 
EERO PEVKUR 
kurtide olümpiamängude mitmekordne medalist 
JELENA BOLŠEDONOVA 
kurtide olümpiamängude medalist 
HELMUT MÄND 
4-kordne paraolümpialane  
KAIDO KALM 
Eesti kelguhoki koondise pikaajaline kapten 
ÕNNE POLLISINSKI 
Pikaajaline teenekas ujumistreener ja paraolümpiasportlaste juhendaja 
REIN PÕLDME 
teenekas ujumistreener, pikaajaline puudega inimeste ujumise eestvedaja 
MAIE PÕLDME 
teenekas nägemispuudega inimeste treener  
ERIC ROOTS 
paraolümpiasportlaste ujumistreener  
LIIVI RÜNK 
pikaajaline kergejõustiku treener ja paraolümpiasportlase juhendaja 
SERGEI MATVIJENKO 
Eesti Kurtide Spordiliidu president, kurtide spordi eestvedaja ning kurtide olümpiasportlaste treener 
HEITI VAHTRA 
pikaajaline lasketreener ja paraolümpiasportlase juhendaja 
JANNO ROGENBAUM 
teenekas istevõrkpalli treener   
IVAR LIIV 
pikaajaline Eesti istevõrkpalli eestvedaja 
NIKOLAI LOPASSOV 
Eesti kelguhoki koondise treener 
SIIRI OVIIR 
pikaajaline paraspordi sõber ja eestseisja Eesti Invaspordi Liidu president aastatel 1991 kuni 2014  
RAINER VAKRA 
Eesti Invaspordi Liidu president ja paraspordi sõber 
MALLIKA KOEL 
pikaajaline Eesti Vaimsete Puuetega Inimeste Spordiliidu juht ja intellektipuudega inimeste spordi eestvedaja Eestis 
KRISTO RINGAS 
paraolümpiasportlane ja Eesti Pimedate Spordiliidu juht, nägemispuudega inimeste spordi eestvedaja Eestis 
URMO POLLISINSKI 
Eesti Puuetega Inimeste Ujumisliidu juht ning puuetega inimeste ujumise eestvedaja Eestis 
RIINA KUUSK 
Eesti Kurtide Spordiliidu pikaajaline president  
KAIDO TIISLÄR
pikaajaline Eesti Kurtide Spordiliidu peasekretär ja kurtide spordi eestvedaja  
ALAR ÕIGE 
pikaajaline Eesti liikumispuudega inimeste spordi eestvedaja 
TOOMAS VILOSIUS 
pikaajaline Eesti Paralümpiakomitee president aastast 1995 kuni aastani 2013 
URMAS PAET 
Eesti Paralümpiakomitee president aastatel 2013-2017 
ARE ELLER 
pikaajaline Eesti Paralümpiakomitee juhatuse liige aastatel 1995 kuni 2021  
MARGUS HERNITS 
Eesti Paralümpiakomitee peasekretär aastatel 2013-2017 
MAARIT VABRIT-RAADLA 
Eesti Paralümpiakomitee sekretär aastatel 1991-1998 
HANNA-LIISA ELLER 
pikaajaline Eesti Paralümpiakomitee sekretär ja mitmekordne Eesti delegatsiooni juht paraolümpiamängudel     
TRIIN POLLISINSKI 
Eesti Paralümpiakomitee sekretär aastatel 2012-2018 ja Eesti delegatsiooni juht Rio 2016 paraolümpiamängudel 
KEIT JAANIMÄGI 
Eesti Paralümpiakomitee peasekretäri kohusetäitja 2017-2018  
SIGNE FALKENBERG 
pikaajaline paraspordi eestvedaja ja Eesti Invaspordi Liidu peasekretär alates aastast 1997, Eesti Paralümpiakomitee peasekretär alates aastast 2018 
MONIKA HAUKANÕMM
EPK arengusse pöörde tooja,Eesti Paralümpiakomitee president alates aastast 2017 

Eesti Paralümpiakomitee tänab eriliste teenete ja suure panuse eest Eesti paraolümpialiikumise arengusse 

JÜRI RATAS 
KAIA IVA 
INDREK SAAR 
TOOMAS TÕNISTE 
TARVI PÜRN 

Postuumselt

Eesti Paralümpiakomitee tänab ja peab kalliks mälestust 
ALLAN KIIL’ist 
Eesti Paralümpiakomitee esimene peasekretär aastatel 1991 kuni 2013 

Galeriid näeb siit


19. augustil lanšeeriti Rahvusvahelise Paralümpiakomitee kampaania #WeThe15

#WeThe15 on ülemaailmne kampaania, mille raames organisatsioonid erinevatest valdkondadest (sport, inimõigused, poliitika, kommunikatsioon, äri, kunst ja meelelahutus) ühendavad oma jõud, et muuta suhtumist ja luua rohkem võimalusi puuetega inimestele ning samal ajal arendada liikumisvõimalusi ja ligipääsetavust.

Kampaaniaga soovitakse tuua lõpp diskrimineerimisele ning muuta 1,2 miljardi puudega inimese elu, et nad oleksid nähtavad ning kaasava ühiskonna aktiivsed liikmed.

#WeThe15 tähendab, et 15% kogu maailma elanikkonnast ehk 1,2 miljardit inimest on puudega ning kampaania eesmärgiks on:

Asetada puudega inimesed mitmekesisuse ja kaasamise tegevuskava keskmesse.

Järgmise kümnendi jooksul rakendada mitmeid tegevusi, mis on suunatud valitsustele, ettevõtetele ja avalikkusele, et edendada puudega inimeste sotsiaalset kaasatust.

Murda ühiskondlikud ja süsteemsed barjäärid, mis takistavad puudega inimestel oma potentsiaali ära kasutada ja olla aktiivsed ühiskonnaliikmed.

Tagada puudega inimestest suurem teadlikkus, nähtavus ja esindatus.

Anda haridust puuete sotsiaalse mudeli kohta, et hajutada ülemaailmsed ühiskondlikud ja kutluurilised väärarusaamad ning selgitada, et puude tekitavad pigem ühiskondlikud ja süsteemsed barjäärid kui üksikisiku kahjustus.

Edendada abitehnoloogia rolli sotsiaalse kaasatuse edendajana.

Praegu on kõige parem aeg tegutseda, sest COVID-19 on mõjutanud puudega inimesi ebaproportsionaalselt. Kuna maailma eesmärk on taastada pandeemiajärgne olukord, tuleb viia ÜRO tegevuskava aastani 2030 vastavusse ja tagada, et kõrvale ei jäetaks miljardit puudega inimest.

Kampaania lühifilm

Rohkem infot kampaaniast ametlikult kodulehelt: 
https://www.wethe15.org


Running Clinic praktiline koolitus

Suur rõõm on teatada, et 1.-3. oktoobril toimub Audentese spordihallis praktiline koolitus – Running Clinic!

Kolmepäevase koolituse viib läbi mitmekordne paraolümpiamedalist, sakslasest sprinter ning kaugushüppaja Heinrich Popow.
Vaata koolitust tutvustavat videot: shorturl.at/xFLTY

Osalema on oodatud treenerid, füsioterapeutid jt liikumisspetsialistid, kelle treeningutel võiksid osaleda sportpreteeside kasutajad.
Koolitusel tutvustatakse jalaproteeside kandajtele erinevaid sportlikke tegevusi. 
Koolituse korraldajaks on rahvusvaheliselt tunnustatud Saksamaa ettevõte, proteeside tootja Ottobock koostöös Ortopro OÜ ning Eesti Paralümpiakomiteega.
Ottobockil on 49 esindust üle kogu maailma. Ettevõte on partneriks Rahvusvahelisele Paralümpiakomiteele ning toodab erineva funktsiooniga proteese nii tippsportlastele kui harrastajatele.

Running Clinicu eesmärgiks on anda edasi teadmisi ja vahendeid parendamaks oluliselt proteesikandjate igapäevast elukvaliteeti läbi füüsilise aktiivsuse. Kaasaegsete proteesidega on võimalik harrastada kõiki spordialasid, läbi mille suureneb kindlasti proteesikandja enesekindlus ja ka sotsiaalne kuuluvustunne.

Oodatud on kõik huvilised ja toetajad!

Koolitus on kõikidele osalejatele TASUTA! 

Koolituspäevade ülevaade

1. päev
Tehniline koolitus proteesimeistritele ning proteesikandjatele. Tutvustame erinevaid proteese ning uusi lahendusi.
 
2. päev
Alates kell 11.00 ootame kõiki treenereid, füsioterapeute, liikumisspetsialiste jt huvilisi osalema praktilises osas, kus tutvustatakse erinevaid sportproteese, nende kasutamise võimalusi ning tehnikaid. Kavas on jooksuharjutused, üldfüüsilise treeningu ning pallimängude spetsiifika erinevate amputatsioonide ning proteeside puhul. Teeme ülevaate, millele pöörata tähelepanu amputatsiooniga spordiharrastaja treeningutel.
 
3. päev
Praktilised treeningud, kuhu samuti on oodatud kõik liikumisspetsialistid ning proteesikandjad.

Osalemiseks palun kirjuta:
Stanislav Haugasmägi: 
e-kiri: ortopro01@gmail.com
Tel: 5146872
 
Kaia Kollo
e-kiri: kaia@paralympic.ee
Tel: 5263683


KOHALIKUD VÕISTLUSED JA SÜNDMUSED

TULEVAD

17.09.2021 Tallinna linnapea ja EPK presidendi vastuvõtt Tokyo POM delegatsioonile

23.-30.09.2021 Spordinädal
Toimumiskoht: Üle Eesti
Lisainfohttps://spordinadal.ee 

24.-25.09.2021 EIL bowlingu individuaalsed MV
Toimumiskoht: Tallinn, Tartu, Narva
Lisainfowww.eil.ee

01.-03.10.2021 Running Clinic - praktiline koolitus
Toimumiskoht: Audentese spordihall
Lisainfokaia@paralympic.ee 


RAHVUSVAHELISED VÕISTLUSED

Toimunud
23.-28.08.2021 4. Kurtide MM Lublin, Poola - Tanel Visnap, Rinat Raisp, Simon Teiss, Inessa Halliste, Cathy Saem, Marja-Liisa Landar
24.08-05.09.2021 Tokyo 2020 paraolümpiamängud Tokyo, Jaapan - Susannah Kaul, Matz Topkin, Robin Liksor, Kardo Ploomipuu, Egert Jõesaar
11.09.2021 Stavanger SitCup 2021 Stavanger, Norra - Marek Piirimägi, Tarmo Lepik, Aigar Mätlik, Rene Hinrikus, Rait Metsaste, Margus Hoop

Tulevad
17.-19.09.2021 Istevõrkpalli Euroopa Liiga pronksliiga Lyon, Prantsusmaa - Margus Hoop, Tarmo Lepik, Marek Piirimägi, Rene Hinrikus, Ivan Smirnov, Emil Hiiesalu, Ott Jõesaar, Alar Õige
01.-03.10.2021 Wetzikon ratastoolikurlingu võistlus Wetzikon, Šveits - Signe Falkenberg, Kätlin Riidebach, Andrei Koitmäe, Mait Mätas
04-10.10.2021 1st Open European Tri-Games Ferrara, Itaalia - Hardi Pais, Kaspar Paul Loik, Keira Rattur, Vahur Ploomipuu, Maria Rein, Eric Tött, Ingel Õunmaa


SEKRETARIAADI TÖÖLAUD

Tehtud
* EPK 30 tänumedalite jagamise üritus
* Delegatsiooni lähetamine Tokyo 2020 POM-le

Päevakorral
* Ettevalmistused Running Clinicu koolituseks
* Ettevalmistused Pekingi 2022 paraolümpiamängudeks
* Uue juhatuse tööplaani koostamine ja käivitamine
* 2021. a eelarvete korrigeerimised


MEIE MEEDIAS

Kuku Raadio intervjuud:
Intervjuu Monika Haukanõmmega 17.08.2021
Intervjuu Susannah Kauliga 23.08.2021
Intervjuu Robin Liksoriga 25.08.2021
Intervjuu Monika Haukanõmmega 25.08.2021
Intervjuu Egert Jõesaarega 02.09.2021
Intervjuu Susannah Kauli, Matz Topkini ja Kardo Ploomipuuga 14.09.2021

Raadio Elmari intervjuu Robin Liksoriga 18.08.2021

Artiklid:
Eesti koondise tutvustus
Robin Liksor Terevisioonis 
Egert Jõesaar Vikerraadios
Egert Jõesaare intervjuu Õhtulehele
Tanel Visnapi intervjuu Õhtulehele


Loe ka Eesti Puuetega Inimeste Koja uudiskirja: https://epikoda.ee/uudiskiri