Pühapäeval toimub Tartus Liikumisaasta Grande Finale ja Suur Paraspordipäev

Parasporti saab jälgida nii TÜ Spordihoones kui Aura Veekeskuses

Tartu linn, Tartumaa Spordiliit ja Eesti Paraolümpiakomitee kutsuvad kõiki 19. novembril Tartu Ülikooli Spordihoonesse, kus toimub “Liikumisaasta Grande Finale ja Suur Paraspordipäev”.

Päeva raames toimub kaks paraspordiüritust – erinevate paraspordialade tutvustus Tartu Ülikooli Spordihoones (Ujula 4) ning Eesti paraujumise meistrivõistlused Aura Veekeskuses (Turu 10). Kogu sündmus toimub ajavahemikul kell 11:00-15:00.

Liikumisaasta tõi Tartumaale sarja «Tartumaa liigub 2023», mille käigus oli aasta jooksul võimalik kaheksas omavalitsuses nautida erinevaid liikumisviise. Seni on toimunud “Talvetrall” Kastre vallas, “Kolkja Kelk” Peipsiääre vallas, “Liigume Vapramäele” Nõo vallas, “Ratta-öö-o” Tartu vallas, “Südaööjooks” Elva vallas, “Nuti orienteerumine” Luunja vallas ning “Poldrijooks” Kambja vallas. Sarja viimane etapp toob pühapäeval 19. Novembril osalejad Tartu linna, täpsemalt Tartu Ülikooli spordihoonesse. Toimumas on erinevad fitness treeningud, suur paraolümpiapäev ning vinge kontsert. Lisaks tehakse sündmusel kokkuvõtteid liikumisaastast ning jagatakse auhindu, kõigile lastele tagatud osalejamedal.

Sündmus algab Tartu Ülikooli spordihoone peasaalis kell 11:00 Move&Tone rühmatreeninguga, millele järgnevad zumba ning ratastoolizumba, kus lisaks erivajadustega inimestele on võimalik osaleda ka kõigil teistel, kasutades ratastooli asemel tavalist tooli. Kell 13:00 jätkub sündmus eakate võimlemisega, millest võivad samuti osa võtta kõik huvilised. Viimase ühistreeninguna toimub seljatreening ning seejärel tehakse liikumisaastast kokkuvõtteid, tunnustatakse parimaid ning loositakse auhindu. Päeva lõpetab Karl Killing vinge kontserdiga.

Paralleelselt peasaalis toimuvate tegevustega toimub kergejõustikuhallis Eesti Paralümpiakomitee poolt läbi viidav paraspordipäev, kus tutvustatakse erinevad paraspordialasid. Huvilised saavad teha lähemat tutvust ratastoolikorvpalli, parasulgpalli, parajõutõstmise, boccia, ratastoolikurlingu, ratastoolitennise, ratastoolilauatennise, parakergejõustiku ja paramäesuustamisega. Kõige pisematele toimub kergejõustikualal kell 12:30 vanem+laps võimlemine.

Sarja eestvedaja Martin Thomson sõnab: “Kultuuriministeeriumi poolt välja kuulutatud liikumisaastal on eestimaalasi kutsutud rohkem ja regulaarsemalt liikuma. Selleks on aasta aasta vältel tutvustatud erinevaid liikumisharrastuse viise üle Eesti. Tartumaal on liikumisaasta tunnusürituseks olnud Tartumaa Liigub sari ning minu arvates on see väga hästi oma eesmärki täitnud. Antud sari viis liikumissündmused igasse Tartumaa omavalitsusse. Aasta jooksul sai proovida suusatamist, jooksmist, kepikõndi, orienteerumist, aeroobikat ning tõukekelkude ja jalgrattaga sõitmist. Mul on väga hea meel, et sündmused on õnnestunud ning Tartumaa on uudse sarja hästi vastu võtnud. Loodame trendi jätkata ning liikumisaastale väärikalt joone alla tõmmata. Põnevus on laes, sest viimasel etapil selgub ka Tartumaa kõige aktiivsem omavalitsus. Parima selgitamiseks lugesime igal etapil kokku eri piirkondade osalejad ning jagasime selle rahvaarvuga. Hetkel on kõige aktiivsem olnud Kastre vald, kellele järgnevad Nõo ja Kambja vald. Eks me näe, kas viimane etapp toob muutusi või mitte.

Eesti Paralümpiakomitee liikumisharrastuse juht Kaia Kollo: "Teeb rõõmu, et oleme Liikumisaastal jõudnud paraspordipäevaga Tartumaale. Loodan, et info paraspordi võimaluste kohta jõuab nende inimesteni, kes võiksid tulla vaatama ja, proovima, et leida enda jaoks meeldiv ja sobilik liikumisharrastus. Samuti on rõõm näha, et piirid hägustuvad üha rohkem – see tähendab, et kui mõnel liikumisharrastuse üritusel osaleb inimene, kel on mõni puue, siis on ta paljudele teistele eeskujuks. Kui keegi tunneb huvi mõne paraspordiala vastu või teab kedagi, kes võiks olla huvitatud puuetega inimeste spordist, siis oleme väga tänulikud kui levitate sõna ja külastate 19. novembril Tartut. Loodame, et eelseisev paraspordipäev muudab mitmete inimeste elu! Aitäh, Tartu linn ja Tartumaa Spordiliit! Näitame üheskoos, et sporti saab teha igaüks!“

19. novembril toimuvale üritusele saab registreerida Tartumaa Spordiliidu kodulehel www.tartumaasport.ee