EPK infokiri - oktoober 2023

EPK infokiri - oktoober 2023

05.10.2023

Tere head sõbrad!

Lehed saavad päikesesäras helkleva värvilise kuue ja kuldne sügis on kätte jõudmas. Teeme põgusa kokkuvõtte Eesti paraspordi kogukonna septembrikuu tegemistele.

Monika Haukanõmm: IPC otsus Venemaa ja Valgevene sportlased paraolümpiamängudele lubada on valus ja šokeeriv!

Rahvusvaheline Paralümpiakomitee (IPC) otsustas 29. septembril Bahreinis toimunud kongressil lubada Venemaa ja Valgevene sportlased neutraalsete individuaalsportlastena 2024. aasta Pariisi paraolümpiamängudele. Eesti Paralümpiakomitee presidendi Monika Haukanõmme sõnul on IPC kongressi otsus valus ja šokeeriv.

"IPC kongressil langetatud otsus lubada Venemaa ja Valgevene sportlased neutraalsete individuaalsportlastena 2024. aasta Pariisi paraolümpiamängudele on Eesti Paralümpiakomitee jaoks tõeliselt valus ja šokeeriv. Meie jäime kindlaks oma otsusele, mille langetasime juba 2022. aasta veebruaris - agressoril ei ole kohta ülemaailmses paraolümpialiikumises. Väga kurb on näha, et suur osa maailmast ei mõista Ukrainas toimuva laiemat tähendust," ütles Haukanõmm.

EPK presidendi hinnangul on tekkinud olukorras mõistlik ära oodata Rahvusvahelise Olümpiakomitee istung Mumbais ning seejärel arutada teemat põhjalikult juhatuse tasandil, vestelda nii paralümpiakomitee liikmete kui parasportlaste, riigi esindajate, Eesti Olümpiakomitee ja teiste Euroopa riikide paralümpiakomiteedega ning kujundada oma kindel seisukoht.

Eesti Paralümpiakomitee ja Eesti Pimedate Spordiliit ühinesid

7. septembril jõudis lõpule Eesti Paralümpiakomitee (EPK) ja Eesti Pimedate Spordiliidu (EPSL) ühinemisprotsess.
Ühinemise eesmärgiks oli parandada poolte võimekust puudega sportlaste tegevuse organiseerimiseks Eestis Vabariigis, ühendada poolte oskused ja tahe korraldada ning esindada Eesti nägemispuudega sportlaste tegevust, olla võimekas ja usaldusväärne koostööpartner ning tagada ühendatava ühingu õiguslik järjepidevus. Poole sajandi pikkuse ajaloo ja traditsioonidega Eesti pimedate sporditegevuse koordineerimine ning eestvedamine jätkub EPK juhtimisel.

“Pikalt arutatud puuetega inimeste spordiliitude ühinemine paralümpiakomiteega on astunud esimese sammu. Eesti väiksuse juures on otstarbekas ühendada jõud ja ressurss, tekitada selgus endas ja koostööpartneritele,” kommenteeris EPK president Monika Haukanõmm. “Järjest enam hoogu saav puudega inimeste spordi kaasamine erinevate spordialade liitude juurde vähendab puudepõhiste spordiliitude rolli. Olulisemaks osutub spordialapõhine oskusteave, mis lubab suurendada sportlaste oskusi ja treenitust, kaasata liikumisharrastusse rohkem puudega inimesi. Me ei pea olema üksi ja omaette."

“EPSL-i ja EPK ühinemisest ootan kasutegurit just sportlaste vaatenurgast lähtuvalt. Loodame, et EPK liikmesorganisatsioonide kaudu laienevad nägemislangusega sportlaste treeningvõimalused ja järelkasvu kasvatamisel toetab meid kogu paralümpiakomitee meeskond,” sõnas EPK juhatuse liige ja senine EPSL juhataja Kristo Ringas.

EPK ja EPSL ühinemisleping sõlmiti tänavu 15. mail ja sellekohased ühinemisotsused mõlema organisatsiooni üldkoosolekute poolt sama kuu lõpus, leping allkirjastati 23. mail. Lepingu kohaselt oli EPK ühendav ja EPSL ühendatav organisatsioon. Seega kustutati EPSL eraldiseisva spordiliiduna registrist ning ühtlasi lõppeseb ka organisatsiooni liikmelisus Eesti Paralümpiakomitees.

Eesti Pimedate Spordiliit asutati 13. märtsil 1970 aastal. Eesti Paralümpiakomitee, kelle asutajaliikmeks EPSL oli, asutati 25. aprillil 1991. Edasi liigutakse ühise spordiorganisatsioonina.

Vabariigi Presidendi sotsiaaltöö preemia pälvis parapurjetamise eestvedaja Külli Haav

President Alar Karis andis Kadriorus üle Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu sotsiaaltöö preemia parapurjetamise eestvedajale Külli Haavale. Ta on juba kaheksa aastat vedanud projekti „Erilised purjetajad“ ning pakkunud seeläbi nii erivajadustega kui ka eluraskustesse sattunud inimestele võimalust purjetades end arendada.  

Riigipea sõnas, et Külli Haava tegude nimekirja lugemine liigutab ja teeb tänulikuks ning seda kõike on ta teinud kodanikualgatuse korras, parimast soovist ja tahtest kannustatuna, projektitaotluste rägastiku ja ebastabiilsete olude kiuste, äraütlevatele sponsoritele ja sihttaotlustele vaatamata. „Teeb tänulikuks, et meie seas on inimesi, kelle elu ei keerle ainult ümber iseenda telje, vaid kelle missiooniks on teiste inimeste elu paremaks teha. Ja liigutab, et selle missiooni keskmes on meie ühiskonna kõige hapramad ja õrnemad liikmed,“ ütles ta.

Sotsiaaltöö preemia pälvib inimene või organisatsioon, kelle tegevus aitab parandada ühiskonnas ebasoodsal positsioonil olevate inimeste toimetulekut ja elukvaliteeti. Preemia suurus on 5000 eurot ja seda rahastab Cleveron. Eelmisel aastal pälvis presidendi sotsiaaltöö preemia Eesti Fenüülketonuuria Ühing, varasemalt on preemia saanud arenguprogramm SPIN, Viljandi Haigla sõltuvushaigete ravi- ja rehabilitatsioonikeskus ja MTÜ Peaasjad.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/vabariigi-presidendi-sotsiaaltoo-preemia-palvis-parapurjetamise-eestvedaja-kulli-haav

Eesti ujujad võitsid SUDS Euroopa meistrivõistlustel seitse medalit, Keira Rattur kolm kulda!

Eesti Downi sündroomiga ujujad võitsid Padovas lõpule jõudnud SUDS Euroopa meistrivõistlustel seitse medalit, Keira Rattur tuleb koju kolme kullaga.

Rattur krooniti Euroopa meistriks kolmel rinnuliujumise distantsil, olles parim nii 50 m, 100 m ja 200 m võistlusrajal. Eric Tött tegi medaliväärsed etteasted selili- ja vabaltujumises: 50 m seliliujumises võitis ta hõbe- ning 100 m ja 200 m seliliujumises ja 50 m vabaltujumises pronksmedali.
Kaspar Paul Loik jõudis rinnuliujumises kolmel korral esiviisikusse, olles 200 m distantsil neljas ning 50 m ja 100 m rajal viies. Hardi Pais tegi samuti kaasa rinnuliujumises, tema parimaks tulemuseks oli kuues koht 200 m distantsil.

Keira Rattur, Kaspar Paul Loik ja Eric Tött treenivad Spordiklubis Nord, nende treenerid on Brenda Tilk ja Jan Joonas Viirpuu. Hardi Pais harjutab Spordiklubis Meduus Triin Pollisinski käe all.

Eesti ujujate koondtulemused: https://www.paralympic.ee/et/eric-tott-voitis-em-il-kaks-pronksmedalit
 
Parapurjetajatele meistrivõistlusteks fjordide vahel tuult ei jätkunud

Põhjamaade parapurjetamise RS Venture Connect meistrivõistlused Norras, Ulabrandis tõid vähe tuult, kuid palju ootamist nii maa kui vee peal. Kahjuks ei saanud Põhjamaade meistreid välja kuulutada, kuna igale tiimile arvestuseks vajalikku kolme võistlussõitu polnud nädalavahetusel võimalik teha. 

Meie purjetajad näitasid ennast tugevast küljest. Paraklassis võistelnud Peep Krusberg ja Kristo Priks võtsid ühes sõidus taktikaliste pautide ja hea allatuulega teise koha. Monika Kisand ja Henrik Haraldsen, kes startisid open-arvestuses, kus üks puudega ja teine tavasportlane, tegid toreda stardi, kuid tuule vaikimise tõttu nende sõit katkestati.

Vaatamata vingerpussi mänginud tuulele said parapurjetajad osa purjetajate ühisest perest, arutada tehnika ja taktika üle ning koos Norra J70 naiskondadega grillipidu pidada. Samuti tõi kasu eelnenud päevade tugevate konkurentidega intensiivne laager, kus vee- ja teooriatunde viis läbi RS Venture klassi peatreener Christoffel van Hees. Norra kuningliku jahtklubi korraldatud regatile rivistusid viie riigi 12 võistkonda 24 sportlasega. Eesti võistkonda toetas Eesti Paralümpiakomitee.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/parapurjetajatele-meistrivoistlusteks-fjordide-vahel-tuult-ei-jatkunud

Paarisboccia turniiri võitsid Vladimir Korolkov ja Arvi Buskov

23. septembril toimus Sõle Spordikeskuses Tallinna paarisboccia turniir, kus esmakordselt osales kaks mängijat kasutades abivahendiks rampi. Paraolümpia tasemel boccia ongi väga raske puudega sportlaste mäng, milles nad saavad kasutada abivahendeid ja edukalt koos teistega võistelda.Turniiril osalesid kuus paari, esikoha saavutasid Vladimir Korolkov ja Arvi Buskov.
 
Heli Haug oli Vastseliina täpsusorienteerumisel kolmas

17. septembril toimusid Vastseliinas täpsusorienteerumise avatud võistlused, kus absoluutarvestuses saavutas kolmanda koha paraklassi esindajana kaasa löönud Heli Haug Orienteerumisklubist Võru.
 
John Kesseli koolitusel keskenduti ka istevõrkpallile

26.- 30. septembril toimus Tallinnas USA legendaarse treeneri John Kesseli poolt läbi viida koolitus, kus käsitletati ka istevõrkpalli. 
Kessel on pikka aega olnud USA võrkpalliliidus erinevates rollides alates arendusdirektorist kuni erinevate koondiste juhini mitmetel olümpiamängudel. Samuti on ta pikka aega olnud tegev istevõrkpalli maailma katusorganisatsioonis, kus tegutseb hetkel arendusdirektorina.

Ülevaade Virtuse sportlaste võistlustest

2. septembril osalesid Teearu ja Pärn 26. Tallinna Rattamaratonil, kus Teearu läbis 47 km ja saavutas 76. koha ajaga 01:59,42 ning Pärn 112. koha ajaga 02:04.14.
17. septembril osales Teearu Hawaii Express 26. Tartu Rattamaratonil, kus läbis 96 km ja saavutas 190. koha ajaga 02:55,17.
23. septembril osales Teesalu Haanja 100-l ning saavutas 52. koha ajaga 5 tundi ja 20 minutit.
26. septembril osalesid Virtuse (Näpi ja Tallinn) ujujad Eriolümpia Eesti Ühenduse ujumisvõistlustel, kus korjati kokku üle 20 auhinnalise koha. Teateujumises saavutas esikoha SK Meduusi võistkond, teine oli Virtus/Tallinn ja kolmas Virtus/Näpi.

19. novembril toimub Tartus Suur Paraspordipäev

Pühapäeval, 19. novembril toimub Tartus Suur Paraspordipäev. Seekord liigutakse ja võisteldakse nii spordisaalis kui basseinis.
Tartu Linnavalitsuse, Tartumaa Spordiliidu ja Eesti Paralümpiakomitee koostöös toimub Liikumisaastale pühendatud sarja Tartumaa Liigub Grande Finale, milleks ongi Suur Paraspordipäev. Päeva raames toimub kaks paraspordiüritust – erinevate paraspordialade tutvustus Tartu Ülikooli Spordihoones (Ujula 4) ning Eesti paraujumise meistrivõistlused Aura Veekeskuses (Turu 10). Kogu sündmus toimub ajavahemikul kell 11:00-15:00.

Parapordipäeva eesmärgiks on tuua kokku võimalikult palju puudega inimeste liikumisharrastuse edendajad (parasportlased, klubid, treenerid, entusiastid jt) eesmärgiga tutvustada erinevaid paraspordi võimalusi, tuua paraspordi juurde uusi harrastajaid ning kaasata Lõuna-Eestit tublisid inimesi tugevamini meie paraspordi kogukonda.

Paraspordipäevale on oodatud kõik suured ja väikesed liikumishuvilised, sarja Tartumaa liigub seitsme etapi osalejad, puudega inimeste sportimise ja liikumisharrastuse huvilised ning eelkõige puudega inimesed. Koos tehakse sporti, lavale tulevad erinevad treenerid ja esinejad, proovida saab erinevaid spordiabivahendeid puudega inimestele.

Ootame kõiki klubisid ja teisi paraspordiga seotud organisatsioone end paraspordiipäevale tutvustama!

Lisainfo: Kaia Kollo, EPK liikumisharrastuse juht (kaia@paralympic.ee)
 
Tõelised Võitjad ootavad kuulama!

EPK ja Õhtulehe koostöös valmiva paraspordi podcasti Tõelised Võitjad värskes saates käis külas Marge Kato, kes rääkisin oma tütre, Downi sündroomiga ujuja Keira Ratturi loo. Vaegkuuljate jaoks on kogu saate sisu saadaval ka terviktekstina.

Kuula saadet siit: https://www.ohtuleht.ee/teemalehed/toelised-voitjad

EELVAADE OKTOOBRIKUU SÜNDMUSTELE

13. ja 15.oktoobril toimuvad bowlingu võistkondlikud karikavõistlused Tartus, Narvas ja Tallinnas.
Juhendi koos lähema infoga leiab siit: https://bit.ly/3PKdr5Y
Võistkondade eelregistreerimine on avatud kuni 10. oktoobrini aadressil eil@eil.ee

28.oktoobril toimuvad Võru Spordikeskuses Lõuna-Eesti karikavõistlused võistkondlikus boccias.
Lisainfo: Väino Marjak, 56220512, marjak48@gmail.com

Eesti ratastoolikurlingu võistkond osaleb 12.- 15.oktoobrini Šveitsis, Wetzikonis toimuval turniiril. 27.-29. oktoobril toimub Tallinnas, Tondiraba Jäähallis 6. Tallinna Rahvusvaheline ratastoolikurlingu turniir, kuhu on tulemas Tsehhi, Itaalia ja Soome võistkonnad. Hooaja kõige olulisem turniir, B-grupi MM 11 võistkonna osavõtul toimub 3.-10.novembrini Soomes, Kisakallios. Esikolmik pälvib õiguse osaleda 2024. aasta MM-il Lõuna-Koreas, kus juba jagatakse ka 2026. aasta taliparaolümpiamängude edetabeli punkte.

Tradehouse 20 000 eurone stipendium ootab kandideerima

Tradehouse jagab Noorsportlase Stipendiumiga välja 20 000 eurot. Stipendiumi eesmärk on anda lootustandvate noorte sporditeele hoogu juurde. Stipendiumile kandideerimine on avatud ja taotlusi saab esitada kuni 18. oktoobrini. 
 
Tänavu jagatakse toetust juba  11. korda ning noorsportlase stipendiumile on oodatud kandideerima kõik lootustandvad ja tulemuslikult esinenud 14–26 aastased sportlased, eesmärgiga liikuda lähemale enda unistusele spordimaailmas.  
 
Stipendiaatide valimine toimub kahes osas. Esimeses voorus hinnatakse videotutvustuse, kaaskirja, iseloomustuse ja saavutatud tulemuste põhjal sportlaste potentsiaali ja tulevikuväljavaateid. Teise vooru kutsutakse kuni 10 enim silmapaistnud kandidaati. Lõpliku otsuse stipendiumi määramise kohta teeb Tradehouse hindamiskomisjon, võttes arvesse ka spordialaliitude soovitusi. 
 
Tradehouse Spordistipendiumile taotlemine kestab kuni 18. oktoobrini.
Info ja kandideerimine: www.tradehouse.ee/stipendium
Lisainfo : stipendium@tradehouse.ee
 
OLULINE INFO
 
Info sportimisvõimaluste kohta
Sportimisvõimaluste kohta on üleval info EPK kodulehel. Palun vaadake üle oma organisatsiooni info, et saaksime seda huvilistele jagada.

Eesti Paralümpiakomitee kuukiri ilmub iga kuu viiendal päeval (juhul kui viies kuupäev langeb nädalavahetusele või riiklikule tähtpäevale, siis esimesel järgneval tööpäeval). Palun Teil oma tegemistest ja teadetest, mida soovite kuukirjas avaldada, teada anda iga kuu kolmandaks kuupäevaks meiliaadressil indrek@paralympic.ee

Värviküllast sügist!

Parimate soovidega
Indrek Petersoo
EPK kommunikatsioonijuht