Oktoobri infokiri

UUDISED

EPK ja Tallinna Ülikooli koostöö jätkub

Eelmisel aastal alanud koostöö EPK ja Tallinna Ülikooli vahel jätkub ka sel õppeaastal. Õppeaine erivajadustega inimeste liikumisõpetuse raames tutvustakse tudengitele erinevaid paraspordialasid ning õpilased saavad kõiki alasid ka ise proovida. 


Eesti ratastoolikurlingu võistkonnal on säilinud lootus pääseda Pekingi 2022 taliparaolümpiamängudele

1.-3. oktoobrini toimus Wetzikonis Šveitsis 13. rahvusvaheline ratastoolikurlingu turniir. Sealsel turniiril avas oma hooaja ka Eesti ratastoolikurlingu võistkond ning turniir lõpetati kolmanda kohaga.

13. Wetzikoni ratastoolikurlingu turniiril osales 12 võistkonda, nende seas juba Pekingi POM pileti lunastanud Venemaa, Šveitsi ja Läti koondised. Eesti koondise koosseisu kuulusid kapten Andrei Koitmäe, Mait Mätas, Kätlin Riidebach ja Signe Falkenberg ning treener Chris Bowden.

Oktoobri lõpus toimuvad Pekingis ratastoolikurlingu maailmameistrivõistlused, peale mida selguvad võistkonnad, kes pääsevad 2022 Pekingi taliparaolümpiale. Eesti võistkond MM-le ei pääsenud, kuid hetkel on veel säilinud võimalus siiski paraolümpiamängudele kvalifitseeruda.

Eesti ratastoolikurling lõpetas kevadel hooaja olles maailma edetabelis 14. ja Pekingi 2022 POM kvalifikatsiooni edetabelis 11. kohal. Pekingisse pääseb võistlema edetabeli alusel 12 esimest võistkonda. Hetkeseisu näeb allolevast tabelist (kuvatõmmis tehtud https://worldcurling.org/paralympic-qualification/):

Eesti ratastoolikurlingu võistkonna liige Signe Falkenberg selgitab hetkeolukorda ning Pekingi 2022 taliparaolümpiamängudele pääsemise võimalusi: 

Me ei pääsenud maailmameistrivõistlustele, mis peetakse 23.-30.oktoobril 2021. aastal Pekingis. Aga lootused ei ole kadunud!

Meil on olemas 8 POM edetabeli punkti. MM-ile pääsenud USA (praegu on neil 2 punkti) peab meie koha löömiseks saavutama MM-il vähemalt 7.koha ja Itaalia, kel pole ühtki punkti POM edetabelis, peab jõudma vähemalt 5.kohale. Seega meie võimalused pääseda Pekingi POM-ile on veel täitsa olemas.

Eks ta muidugi kurvaks tegi, et me ise ei saa enam midagi teha selleks, et olla kindel osalemises Pekingi paraolümpial. Õnnel on selles mängus ikkagi suur osa. Näiteks kevadisel B MM-il mängus Saksamaaga oli meil üks kehv end, mis võiski määrata kogu turniiri tulemuse… aga jah, oleks’id on tagantjärele tarkus. 

Meil on olemas plaan, kuidas edasi. Ja see on praegu tähtis! Usume, et leiame omale toetust ja endile meelekindlust jätkata.


Eesti istevõrkpalli koondis tuli Euroopa pronksliiga turniiril kolmandaks

Eesti istevõrkpalli koondis osales esmakordselt Euroopa pronksliiga turniiril Prantsusmaal Lyonis ja lõpetas turniiri ühe võidu ning kolmanda kohaga. Turniiril kohtuti kahel korral nii Tšehhi kui Prantsusmaaga.

Eesti võistkonna koosseis Euroopa liigas: Margus Hoop, Marek Piirimägi, Tarmo Lepik, Rene Hinrikus, Ivan Smirnov, Kalev Ross. Peatreener Meelis Stamm ning abitreeneri ja mänedžeri rollis Laura Milk.

 

Kui avapäeval alistati 3:1 Prantsusmaa, siis turniiri teisel võistluspäeval said eestlased kaks kaotust. Esmalt läks kirja 1:3 (21:25, 14:25, 25:19, 17:25) kaotus Tšehhile. Hoop tõi Eesti kasuks 14 punkti (+6), Hinrikus lisas 10 (+4) ning Piirimägi 9 punkti (-2). Eestlaste vastuvõtt oli 46%, rünnak 35%, blokist saadi 9 ja servilt 7 punkti (eksiti 13 servil).

Seejärel jäädi 1:3 (25:22, 18:25, 21:25, 23:25) alla ka Prantsusmaale. Ka selles kohtumises kerkis Eesti resultatiivseimaks kapten Hoop, kes panustas 10 punktiga (-2), 9 punkti (+2) lisas Ross ja 8 (+1) Lepik. Eesti vastuvõtt oli 44%, rünnakuid lahendati 25-protsendiliselt, blokist saadi 6 punkti ja servil löödi 9 ässa ning eksiti 11 pallingul.

Peatreener Meelis Stamm ütles pärast teist võistluspäeva, et mõlemas mängus said otsustavaks geimi lõpud. “Mõlemad mängud olid head tasavägised, aga võrreldes esimese päevaga kaotasime me kahjuks tasavägised geimilõpud, mis ilmselt võib veidi ajada ka väsimuse kaela, kuna pidime olude sunnil turniirile tulema ilma vahetusmängijateta. Rõõmu valmistab see, et suutsime siiski mõlemalt vastaselt geimi võita, mis annab alust arvata, et oleme õiges kohas ja õigel teel,” kommenteeris peatreener.

Turniir lõppes pühapäeval 1:3 (15:25, 16:25, 25:19, 24:26) kaotusega Tšehhile. Hoop panustas selles kohtumises 14 punktiga (+8), Rossi arvele kogunes 12 punkti (+5) ja Hinrikus lisas 8 punkti (-2). Eesti meeskonna vastuvõtt oli 34%, rünnak 28%, blokipunkte kogunes 7 ja servipunkte 9 (14 viga).

Kokkuvõttes Eestile seega kolmas koht.

Margus Hoop valiti seejures turniiri parimaks ründajaks.

Vaata tulemusi.

Allikas: Eesti Võrkpalli Liit


Eesti parapurjetajad panevad end esmakordselt proovile Hansa 303 maailmameistrivõistlustel

Palermos, Itaalias toimuvad 4.-9. oktoobrini parapurjetamise Hansa klassi maailmameistrivõistlused. Parapurjetamise maailmameistrivõistlustel esindavad Eestit sportlased Kristo-Adam Priks, kes Palermos eellaagris juba kohal, ja Peep Krusberg. Mõlemad on purjetamises Hansa 303 klassis võistelnud kolm aastat, ajast, mil paadid sotsiaaministeeriumi toel Eriliste purjetajate projektiga soetati.

Parapurjetamise maailmameistrivõistlustel esindavad Eestit sportlased Kristo-Adam Priks, kes Palermos eellaagris juba kohal, ja Peep Krusberg. Mõlemad on purjetamises Hansa 303 klassis võistelnud kolm aastat, ajast, mil paadid sotsiaaministeeriumi toel Eriliste purjetajate projektiga soetati.

Kummalgi sportlastel on omad tugevad küljed: Priksi hea füüsiline ettevalmistus võimaldab tal end maksma panna tugevates tuultes, seetõttu võttis ta võidu ka viimasel meistrivõistluste sarja etapil Pirital, kus Hansa klass kutsutud klassina võistles. Peep Krusbergi spetsialiteediks on trikitavad, nõrgemad ja keskmised tuuleolud, nende abil viis ta juulikuus esikoha koju Tallinn Race’lt.

Eesti parapurjetamise koondise maailmatasemel treeneri, kreeklase Iakovos Kikianise sõnul on konkurents MMil väga tihe, üle 120 osalejaga suure laevastiku hulgas palju häid purjetajaid, ka Rio paraolümpiamängude medalistid. “Meie jaoks on kõrgeks eesmärgiks jõuda laevastiku esimese poole hulka, esikolmekümnesse. Tõenäoliselt pole sõitudes prevaleerivad väga tugevad tuuled, paraklassidel oleks siis raske paati kontrollida, ennustus pakub, et ka 18-20 sõlme. Rada paikneb suhteliselt väiksel alal, sportlastele on võtmeküsimus leida koht stardiliinil, kui kõik on lähestikku. Kui liinil head kohta ei saa, siis pea võimatu on oma positsiooni sõidu jooksul parandada,” selgitas Kikianis.

Palermo La Gala sadamaala, kus MM peetakse, on ligipääsetav nii ratastoolikasutajatele kui erinevate erivajadustega inimestele, korraldaja lubas appi saata ka vabatahtlikke, et kõik võistluspäevadel 4. - 9. oktoobril hästi sujuks.

Hansa 303 klassi parapaadid said soetatud projekti Erilised purjetajad, Sotsiaalministeeriumi ja Eesti Jahtklubide Liidu koostöös 2019. aastal, sellest ajast saavad erivajadustega ja väljakutsetes inimesed turvaliselt purjetada. Ühistegevustele Läänemeremaades on kahel viimasel aastal õla alla pannud Põhjamaade Ministrite Nõukogu.

Eesti tiimi osalemist MMil toetab Eesti Paralümpiakomitee.

 

Fotol Kristo-Adam Priks Tallinna lahel võistlemas
Foto: Külli Haav

Allikas: Parapurjetamise Eesti tiim


Esimestel downi sündroomiga sportlaste Euroopamängudel Euro Tri-Games võistlusel osaleb seitse Eesti sportlast

4. oktoobril alagasid Itaalias Ferraras esimesed downi sündroomiga sportlaste Euroopamängud Euro Tri-Games. Eestlastest on kohal ujujad (pildil vasakult) Ingel Õunmaa, Eric Tött, Maria Rein, Vahur Ploomipuu, tiitlivõistluste debütant Keira Rattur, Kaspar Paul Loik ja Hardi Pais. 

Võistlustel osaleb kokku 17 riigi sportlased ning ujumises võistleb 88 sportlast. Ujumise avapäev on 6. oktoobril.


EPK koostöö Toyota Balticuga jätkub

17. septembril Tallinnas Poska majas toimunud tänuüritusel tänati ning tunnustati Tokyo paraolümpiamängude koondisesse kuulunud sportlasi ning nende treenereid. Oma tervituse edastas ka Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, kes tõi oma kõnes esile, et parasportlased on just need, kes kasvatavad ühiskonda läbi oma saavutuste ning näitavad, mida on võimalik korda saata kui osata vaid unistada. Lisaks sõlmiti uus koostööleping EPK ja Toyota Balticu vahel.

“Mul on suur rõõm näha, et Eesti sportlased teevad kõvasti tööd, et jõuda välja sportlaste suurimale spordipeole - paraolümpiamängudele. Eriti rõõmu teeb, et avalikkus hakkab samuti parasportlaste tehtud tööd ja tulemusi hindama ning pöörab sellele üha rohkem tähelepanu.” sõnas Monika Haukanõmm

Eesti Paralümpiakomitee ning Toyota Balticu koostöö jätkub

Tänuürituse piduliku osa lõpetas Eesti Paralümpiakomitee ning Toyota Balticu vahelise koostööleppe allkirjastamine. Toyota jaoks on oluline liikumisvabadus ning selleks, et meie parasportlaste jaoks oleks liikumine kergem, jätkab Toyota Baltic Eesti Paralümpiakomitee toetamist kuni aastani 2024, kui toimuvad Pariisi paraolümpiamängud. 

„Alates Toyota asutamisest on ettevõte alati soovinud anda oma panuse ühiskonda. Paraolümpia partnerina on Toyota eesmärk läbi spordi ja tõhusate transpordilahenduste toetada üha enam kaasavama ühiskonna kujundamisele, kus igaühel on vabadus liikuda ja teostada oma unistusi,“ ütles Toyota Baltic AS turundusjuht Elli Tiivel. „Parasport väärib võrdväärset tähelepanu ning Toyotal on äärmiselt hea meel olla paraspordi partner ka järgmistel aastatel, Pariisi paraolümpiani välja,“ lisas ta.

Toyota on olümpia- ja paraolümpiamängude üleilmne partner ning koostöö leiab väljendust „Start Your Impossible“ juhtmõtte all. Toyota on muutumas globaalseks liikuvuslahendusi pakkuvaks ettevõtteks eesmärgiga võimaldada liikuvusvabadust igaühele läbi erinevate liikuvuslahenduste ja teenuste.

Tokyo 2020 paraolümpiavõistlusteks loodi Toyota Balti paraolümpiatiim, kuhu kuuluvad kuus Baltimaade parasportlast, sealhulgas paraujujad Susannah Kaul ja Matz Topkin Eestist. Kannustatuna võimatuna näivate eesmärkide saavutamisest inspireerivad parasportlased meid igapäevaselt oma töökuse ja sihikindlusega raskusi ületama. Paraolümpia sportlased tõestavad igapäevaselt, et miski pole võimatu.

“Eesti Paralümpiakomiteel on siiralt hea meel, et meie koostöö Toyota Balticuga jätkub kuni Pariisi paraolümpiamängudeni. Hindame meie koostööd väga kõrgelt ja oleme väga tänulikud meile antud bussi eest, mis annab meile liikumisvabaduse.” kommenteeris Monika Haukanõmm

Pildigaleriid näeb siit

Fotod: Catherine Kõrtsmik


Running Clinic lükkub edasi 

1.-3. oktoobrini Audentese spordihoones toimuma pidanud Running Clinic koolitus lükkub koolitaja Heinrich Popowi vigastuse tõttu edasi.

30.oktoobril kohtusid Audentese Spordihoones Anatoli Tirik (Ottobocki ning Running Clinicu esindaja), koolituse Eesti poolsed partnerid Stanislav Haugasmägi (Ortopro OÜ) ning Kaia Kollo (EPK). Koolituse esindajale avaldas muljet Running Clinicu jaoks valitud väga head tingimused Audentese Spordihallis.
Tirik sõnab: "See on väga-väga hea, et koolituseks on kõik võimalused ühes kohas. Saame spordihallis endale valida nurga, kus proteese koolituse esimesel päeval seadistada ning inimesed saavad neid õppida tunnetama. Saab teha jooksuharjutusi ja üldfüüsilist nii sees kui väljas vastavalt ilmale. Lisaks saame kolmandal päeval sportmänge viia läbi eraldi pallisaalis."

Proteesikandjatele on algul väga oluline, et nad uute proteeside ja harjutuste tundmaõppimisel tunneksid end turvaliselt ning ei peaks läbima pikki vahemaid, et asja olemusse süveneda. Siin on kõik käe-jala juures ning ühest kohast teise jõudmise pärast muretsema ei pea.
Suur rõõm on ka näha, et oleme saanud endale väga head kohalikud partnerid Ortopro OÜ ja Eesti Paralümpiakomitee näol. See lisab kindlasti julgust meie edasilükkunud koolitust esimesel võimalusel korraldada.

Saksamaale tagasi jõudes võin julgelt Heinrich Popowile (Running Clinic läbiviija) öelda, et niipea, kui ta on vigastusest paranenud, paneme koolituse kuupäevad kalendrisse. Kindlasti ootame ka asjast huvitatud spetsialiste – treenereid ja füsioterapeute, kelle toel proteesikandjad saaksid edasi treenida. Täna on Eesti Running Clinic koolituse korraldamise järjekorras Ottobocki prioriteet. Me tahame siia tulla niipea, kui võimalik. Tõenäoliselt juhtub see kevadel 2022. aasta mais.


KOHALIKUD VÕISTLUSED JA SÜNDMUSED

09.10.2021 Jõud individuaalsed meistrivõistlused novuse üksikmängus
Toimumiskoht: Raasiku
Lisainfohttps://www.paralympic.ee/et/suendmustekalender?bwiaction=events&bwiid=8616

16.10.2021 EIL paarisboccia meistrivõistlused
Toimumiskoht: Võru
Lisainfowww.eil.ee

24.10.2021 Rakvere ratastoolitennise turniir
Toimumiskoht: Rakvere Tenniseklubi
Lisainfowww.eil.ee

25.10.2021 EPK juhatuse koosolek


RAHVUSVAHELISED VÕISTLUSED

Toimunud
17.-19.09.2021 Istevõrkpalli Euroopa Liiga pronksliiga Lyon, Prantsusmaa - Margus Hoop, Tarmo Lepik, Marek Piirimägi, Rene Hinrikus, Ivan Smirnov, Emil Hiiesalu, Ott Jõesaar, Alar Õige
01.-03.10.2021 Wetzikon ratastoolikurlingu võistlus Wetzikon, Šveits - Signe Falkenberg, Kätlin Riidebach, Andrei Koitmäe, Mait Mätas

Toimuvad
04.-09.2021 Parapurjetamise MM Palermo, Itaalia - Kristo-Adam Priks, Peep Krusberg
04-10.10.2021 1st Open European Tri-Games Ferrara, Itaalia - Hardi Pais, Kaspar Paul Loik, Keira Rattur, Vahur Ploomipuu, Maria Rein, Eric Tött, Ingel Õunmaa


SEKRETARIAADI TÖÖLAUD

Tehtud
* Uue juhatuse tööplaani koostamine ja käivitamine
* 2021. a eelarvete korrigeerimised

Päevakorral
* Ettevalmistused Pekingi 2022 paraolümpiamängudeks


Loe ka Eesti Puuetega Inimeste Koja uudiskirja: https://epikoda.ee/uudiskiri