Jaanuari infokiri

2020. aasta videokokkuvõte

Möödunud aasta oli meile kõigile teistmoodi kui varasemad. Seetõttu ei toimunud ka meie traditsioonilist aastalõpu üritust. Selle asemel võtsime aasta kokku videoga, kus mitmed sportlased, treenerid ja toetajad räägivad möödunud aastast.
Mida uut õppisid nad 2020. aastal, kuidas kohaneti uute tingimmustega ning mida toob aasta 2021.

VIDEO


Rein Põldme pälvis kehakultuuri- ja spordi aastapreemia

Pühapäeva 3. jaanuari õhtul “Spordiaasta tähed 2020” auhinnagalal tunnustati Eesti Kultuurkapitali kehakultuuri- ja spordi sihtkapitali aastapreemiaga Rein Põldmet.

Rein Põldme on olnud pikaaegne pimedate ja vaegnägijate ujumise eestvedaja, kelle õpilased on teinud suurepäraseid tulemusi nii Euroopa- ja maailmameistrivõistlusel kui ka paraolümpiamängudel. Paraolümpiamängudelt on Rein Põldme õpilased toonud kokku üheksa medalit ning Rein Põldme juhendamisel on Nadežda Maksimova ja Marge Kõrkjas püstitanud mitmeid maailma- ja Euroopa rekordeid. Lisaks ujujatele on tema käe all harjutanud sportlased saavutanud medaleid ka kergejõustikus ja suusatamises.

Rein Põldme panus Eesti paraspordi arengusse on olnud märkimisväärne, sest tema õpilaste saavutused on innustanud järgmisi põlvkondi parasportlasi. Mitmed tema kunagised õpilased on täna ise treenerirollis ning hoolitsevad selle eest, et pimedate ja vaegnägijate ujumine oleks Eestis jätkuvalt heal tasemel.

 


 

Selgusid esimesed Eesti meistrid istevõrkpallis!

Kuimetsas selgusid nädalavahetusel ajaloo esimesed Eesti meistrid istevolles. Osales üheksa meeskonda, seitse naiskonda ja kuus segavõistkonda, kokku peeti 61 mängu neljal väljakul.

Vaata suurt galeriid!

Meestest triumfeeris Tabula Rasa (Marek Piirimägi, Dmitri Korotkov, Margus Hoop), naistest võitis meistritiitli Team Teras (Laura Rogenbaum, Gertrud Alatare, Anna Helena Liiv, Kadi Kullerkann) ning segavõistkondadest oli parim IVK Tallinn (Ivar Liiv, Anna Helena Liiv, Mart Melles, Sander Melles, Laura Rogenbaum, Dmitri Korotkov, Kadi Kullerkann).

Turniiri parimad mängijad:

Parim naismängija: Kadi Kullerkann
Parim meesmängija: Karl Stamm
Parim parasportlane: Pirgit Nuut
Parim servija: Gertrud Alatare
Parim blokeerija: Anna Helena Liiv
Suurim punktitooja: Dmitri Korotkov
Universiaalseim mängija: Margus Hoop

Meeste turniir:

Meeste A-alagrupis mängis viis võistkonda, kellest täiseduga läbis alagrupi võistkond Tabula Rasa. teise koha teenis võistkond nimega Mellesed, kolmanda koha said Saaremaa VK Fännid, neile järgnesid tiim 2.5meest ning EVVÜ.

Meeste B-alagrupis mängis neli võistkonda, kõik mängud võitis meeskond IVK Urmas, ühe tasavägise kaotusega järgnes Sideout, neile omakorda järgnesid Tugev Tahe ja ATO SK.

Alagruppide võitjad pääsesid otse nelja parema hulka, teised ning kolmandad kohad mängisid omavahel vahemängud pääsu eest esinelikusse. Võistkond Tugev Tahe sai 2:0 jagu Melleste tiimist. Võistkond Sideout võitis kindlalt 2:0 Saaremaa VK Fännide võistkonda. Viienda koha saavutas Melleste võistkond, kes alistas omavahelises mängus saarlased 2:1.

7.-9. koha saajad mängisid edasi kolmeses alagrupis. Kahe võiduga sai 7. koha ATO SK noormeeste võistkond. 8. koht kuulus ühe võiduga EVVÜ tiimile. Tiim 2.5meest pidi leppima kahe 1:2 kaotuse ning 9. kohaga.

Esinelik mängis omavahel neljases alagrupis veelkord läbi. Kolme kaotusega sai turniiril neljanda koha võistkond Tugev Tahe. Ühe võiduga saavutas pronksmedali tiim IVK Urmas, kahe võidu ning ühe napi 1:2 kaotusega sai teise koha tiim Sideout ning kolme võiduga saavutas Eesti meistritiitli võistkond Tabula Rasa.

Meeste paremusjärjestus:

  1. Tabula Rasa (Marek Piirimägi, Dmitri Korotkov, Margus Hoop)
  2. Sideout (Karl Stamm, Meelis Stamm, Karmo Stamm)
  3. IVK Urmas (Tiit Savason, Jürgen Norak, Raido Seppam)
  4. Tugev Tahe (Marco Kaare, Markus Helde, AIvar Kukk)
  5. Mellesed (Mart Melles, Sander Melles, Ivar Liiv)
  6. Saaremaa VK Fännid (Marko Saar, Filipp-Georg Uus, Arti Allmägi)
  7. ATO SK (Ranel Rahuoja, Rico Ojasalu, Oskar Härmaste)
  8. EVVÜ (Egerd Erreline, Emil Hiiesalu, Ott Jõesaar)
  9. 5 meest (Tarmo Lepik, Arvi Piirioja, Robert Allemann, Ivan Smirnov)

Nii meeste kui segavõistkondade arvestuses koos lastega mängides medalile jõudnud Meelis Stamm tõdes, et võistlused olid eriti nauditavad tänu perele. “Alati on tore lastega koos võrkpalliplatsil mängida ja kui mängud lähevad hästi, siis on see lisaboonus. Hea meel on tüdrukute üle, kes kohanesid kiiresti istevõrkpalli mängu reeglitega ja said edukalt hakkama (kolmanda koha). Samuti olid poisid tublid, sest jõudsime ju finaali. Saime toreda võrkpallipäeva ja suured tänud korraldajatele, kes uut võrkpallimängu võimalust aitavad koos alaliiduga propageerida,” rääkis Stamm.

Naiste turniir:

Naiste turniiril mängis A-alagrupis neli tiimi, kellest kolme võiduga alustas turniiri Sparta naiskond. Kahe võiduga sai alagrupis teise koha Sideout, neile järgnesid Lasse Mööblipood ja Saaremaa VK Fännid.

B-alagrupis sai kahe kindla võiduga esikoha Team Teras, ühe võiduga pääses esinelikusse ATO SK ning võistkond “C”, pidi leppima alagrupi kolmanda kohaga.

Kohad 5.-7. mängiti välja järgnevalt: Lasse Mööblipood võitis kaks mängu kindlalt skooriga 2:0. Saaremaa sai tasavägise mänguga jagu võistkonnast “C”.

Esinelik mängis neljakesi kõik kõigiga läbi. Turniiri neljanda koha saavutas võistkond ATO SK, kes suutis võtta küll geimivõidu, aga mänguvõiduni pronksi võitnud Sideout tiimi vastu ei jõutud, seega 2:1 skooriga said pronksmedalid kaela võistkonna Sideout mängijad. Ka esimese ja teise koha peale käis tihe võitlus, kui kolmandas otsustavas geimis jäi lõpuks peale Team Teras ning Sparta naiskond pidi leppima hõbemedalitega.

Naiste paremusjärjestus:

  1. Team Teras (Laura Rogenbaum, Gertrud Alatare, Anna Helena Liiv, Kadi Kullerkann)
  2. Sparta (Annika Loper, Kristiina Tõkke, Tatjana Latõseva)
  3. Sideout (Karmen Stamm, Kerda Stamm, Kertu Stamm, Marii Männiste)
  4. ATO SK (Kadri Grüner, Kärolin Kiin, Karoli Unnuk)
  5. Lasse Mööblipood (Mariann Toots, Haide Haring, Liis Kranich)
  6. Saaremaa VK Fännid (Kristiina Lehtjärv, Pirgit Nuut, Brett Nuut)
  7. “C” (Ave Oad, Monica Vainola, Ruti Enn)

Nii naiste kui ka segavõistkondade arvestuses meistriks tulnud Anna Helena Liiv on endise Eesti koondise istevõrkpallurist isa eeskujul istevõrkpalli juba lapsest saadik harrastanud. Ta tunnistab, et ajaloolist tiitlit võita oli suurepärane. “Väga-väga lahe. Naiste arvestuses veel eriti, kuna nii harva on saanud istepallis naiste turniire mängida. Kuigi selle saavutuse tegelik kaal polegi vist veel täielikult kohale jõudnud,” sõnas Liiv.

“Minu arvates oli naiskonna võidu võti hea meeleolu. Kõik toetasid teineteist. See aitab ka kõiki ülejäänud mänguelemente korrektselt sooritada. Võit tuli ikkagi paraja pingutusega. Finaalnelikusse jõudsid üsna võrdse tasemega naiskonnad, seega sai naha ikka märjaks, aga seda enam oli võit magusam. Viimane mäng kulla eest oli väga tasavägine, aga isegi kui jäime kaotusseisu, siis võitsime rahulikult ja suutsime järele võtta. Segavõistkondades on võidu põhjusena raske ühte asja nimetada. Seekord justkui mitmed asjad loksusid paika. Aga kõige tähtsam on vast ise rahulikuks jääda, usaldada ennast ja oma tiimikaaslasi. Tiitlid tulid suhteliselt raskelt, sest segatiimide tase oli ühtlane. Õnneks suutsime lõpuks ikkagi enda paremuse maksma panna,” kommenteeris Liiv edukalt lõppenud turniiri.

Segavõistkondade turniir:

Segavõistkondade arvestuses osales kuus võistkonda, kes mängisid kõik kõigiga läbi.

Kuuenda koha saavutas ühe geimivõiduga ATO SK võistkond. Viiendaks tuli Saaremaa VK, neljanda koha sai kolm võitu saavutanud Segamini. Kolmanda ja teise koha saavutanud võistkonnad (Sideout ja Pall Platsile) kogusid mõlemad võrdselt punkte ja seega sai määravaks omavaheline mäng, mille võitis võistkond Pall Platsile. Esikoha saavutas võistkond IVK Tallinn, kes kõikide mängude peale loovutas vaid ühe geimi ning seda hõbemedalistidele.

Segavõistkondade paremusjärjestus:

  1. IVK Tallinn (Ivar Liiv, Anna Helena Liiv, Mart Melles, Sander Melles, Laura Rogenbaum, Dmitri Korotkov, Kadi Kullerkann)
  2. Pall Platsile (Marek Piirimägi, Egerd Erreline, Emil Hiiesalu, Tarmo Lepik, Margus Hoop, Ave Oad, Monica Vainola, Gertrud Alatare, Ivan Smirnov)
  3. Sideout (Karl Stamm, Meelis Stamm, Karmo Stamm, Karmen Stamm, Kerda Stamm, Kertu Stamm, Marii Männiste)
  4. Segamini (Tiit Savason, Jürgen Norak, Raido Seppam, Annika Loper, Kristiina Tõkke, Tatjana Latõševa)
  5. Saaremaa VK (Kristiina Lehtjärv, Pirgit Nuut, Brett Nuut, Marko Saar, Filipp-Georg Uus ja Arti Allmägi)
  6. ATO SK (Kadri Grüner, Kärolin Kiin, Karoli Unnuk, Ranel Rahuoja, Rico Ojasalu, Oskar Härmaste)

Segavõistkondade arvestuses meistriks tulnud Mart Melles sõnas, et tiitel tuli korraliku võitlusega. “Muidugi on tore võita esimene Eesti meistritiitel. Istevõrkpalli on Eestis harrastatud juba aastaid, see on väga oluline väljund paljudele, kes ei saa tavavõrkpalli mängida, aga kes on hingest sprordimehed! Olgu siis põhjuseks spordi-, militaar-, või muu trauma. Väga tähtis on propageerida ala ja kutsuda just need inimesed mängima, kes ei saa tavavõrkpalli mängida, aga on hingega võrkpalli juures,” ütles Melles. “Tiitli nimel tuli tõsiselt kontsentreeruda igaks mänguks. Võit ei tulnud kergelt. Õnneks olime otsustavatel hetkedel vastastest paremad ja see tagas edu!” lisas Melles.

Üritusele panid õla alla: Teras Beach, VeskiMati, Aura, Tradehouse, Rapla Vald, ATO Spordiklubi, Kuimetsa Spordihoone ja TREV2.

 

Allikas: volley.ee


Kohtumine Eesti Sulgpalliliiduga

Detsember 2020 kohtus EPK Eesti Sulgpalliliiduga eesmärgiga tutvustada oma klubidele ja treeneritele parasulgpalli ning leida võimalusi selle arendamiseks.

Paraolümpia kavas olevat parasulgpalli mängivad liikumispuudega sportlased. Esimest korda on parasulgpall kavas ka Tokyo 2020 paraolümpiamängudel.  Lisaks mängivad sulgpalli aga ka kurdid ja intellektipuudega harrastajad. Sulgpalliliit on kaardistamas oma treenereid, kel oleks huvi ning kes oleks valmis võtma vastu puudega inimene oma gruppi. Nendele treeneritele antakse baasteadmised puuetega inimestest üldisemalt. Planeerimisel on koolitus, kus tehakse treeneritele ülevaade erinevatest puuetest ning eripäradest, millega arvestada, kui tema grupiga sooviks liituda puudega inimene. Arutlusel oli ka parasulgpalli treeningute regulaarsed toimumised Põhja- ja Lõuna-Eestis. Pikemas perspektiivis on soov leida sulgpalli võistlused, kuhu saaks liita ka parasulgpalli mänguliigi. Kellel on huvi, siis kindlasti ühendust võtta: kaia@paralympic.ee


EPK, Spordiklubi Nord ja ERK tegid ratastoolikorvpalli laiendamise plaane

Rõõm on näha, et Eestis leidub osapooli, kes soovivad paraspordi eripärasid tundma õppida ning sellesse ka panustada. Nähakse, et parasport ongi tavaline osa spordimaailmast. Parasport, eriti harrastustasemel ei vaja üleloomulikke summasid ja kättesaamatuid vahendeid, kui on olemas huvigruppe, kes on valmis natukenegi panustama. Vaja on vaid kohandada teatud aspekte, mis ei too endaga kaasa olulisi muudatusi tavaspordi jaoks. Kohandused on aga ülisuureks panuseks paraspordi harrastajatele.

2020a. lõpus toimus EPK eestvedamisel kohtumine, kus arutleti, kas ja kuidas saavad erinevad osapooled Eesti parasporti panustada. Kohtumisel esindasid EPK-d Signe Falkenberg ja Kaia Kollo. Spordiklubi Nord oli esindatud koosseisus Tarmo Oras, Alar Varrak, Andres Olvik ja Marit Talunik. Lisaks osalesid Eesti Ratastoolikorvpalli Klubi poolt Meelis Raiend, Tarmo Eerma ja Taavi Kendra. 

Spordiklubi Nord eesmärk on leida need paraspordialad, millel oleks võimalikult suur ühisosa klubis juba harrastatavate spordialadega, alustades pallimängudest. Täna on laual ühiseks alguseks ratastoolikorvpall. Ühelt poolt on Eesti Paralümpiakomiteel ja Ratastoolikorvpalli klubil soov ning huvi antud spordiala laiendada ja propageerida. On ju tegemist paraolümpiaalaga. Teiselt poolt on just korvpall spordiklubi Nord üheks laiemaks arendatavaks spordialaks. Arutlusel olid hoonete tänane ligipääsetavus ning sellega tulevikus laiendatavate hoonete rajamisel juba ette arvestamine. Lisaks soov koolitada treenereid läbi ratastoolikorvpalli ning teiste ratastoolipallimängude tutvustamise. 

Spordiklubi Nord pakub spordiharidust ja treenimisvõimalusi ligi 1200 liikmele, kellest lõviosa on lapsed ja noored. Sealjuures on spordiklubi ka BC Kalev/Cramo ametlik noortesüsteemi arendaja. See annab võimaluse jõuda paraspordi tutvustamisega üldhariduskoolide õpilasteni, et teha selgitustööd puuetega inimeste sportimis- ning koostoimetamise võimaluste kohta tavakoolides. Seeläbi on lootust leida noori puudega paraspordi harrastajaid. 2021. aasta esimesse poolde on planeeritud spordiklubi treeneritele suunatud ratastooli korvpalli tutvustav koolitus ning selgitada välja laiendatavate hoonete ligipääsetavuse teemalised kohandused. Ühine soov on leida võimalusi, kuidas ratastoolikorvpalli tuua rohkem pildile, leida uusi harrastajaid ning näidata selle aktiivse sportmängu atraktiivsust. Lisaks tulevikus jõuda ka momendini, kus Eestis tegutseks rohkem kui ühe võistkonna jagu harrastajaid, tekiks sisemine konkurents ning motivatsioon pidada turniire ja maavõistlusi lähiriikidega.


Meie meedias

I'mPOSSIBLE projekt raadio Kuku saates Ärataja
Paraspordi ja I'mPOSSIBLE projekti tutvustus TV3 saates Duubel
Paraspordi ja I'mPOSSIBLE projekti tutvustus Vikerraadio saates Spordipühapäev (alates 30:25)

Matz Topkin Sportland Be 1st podcastis
Matz Topkin Täitsa Pekkis podcastis