EPK infokiri - jaanuar 2022
UUDISED
Eesti Paralümpiakomitee tunnustas lõppeva aasta parimaid
Eesti Paralümpiakomitee tunnustas 2021. aasta silmapaistvamaid parasportlasi. Aasta sportlasteks valiti ujuja Susannah Kaul ja kergejõustiklane Tanel Visnap.
Eesti Paralümpikomitee president Monika Haukanõmm nimetas mööduvat aastat Eesti paraspordi jaoks edukaks vaatamata ülemaailmsele pandeemiale. “Tokyos oli Eesti parasport esindatud viie sportlasega, tiitlivõistlustelt tõime koju hulganisti medaleid. Eesti paraspordimaastik täienes uute aladega ning tipu poole rühivad uued noored tegijad. Parasport on kindlalt kanda kinnitanud Eesti spordimaastikul - meie parimad muudavad stereotüüpe ja viivad meid võrdsema Eesti poole,“ võttis paraspordi aasta kokku Haukanõmm.
Aasta naissportlaseks valiti ujuja Susannah Kaul, kes pälvis sama tiitli ka 2019. aastal. Kauli käesoleva aasta suurimad saavutused pärinevad Tokyo paraolümpiamängudelt, kus ta saavutas 50 meetri vabaltujumises 10. koha ning paraujumise Euroopa lahtistelt meistrivõistlustelt, kust ta naases 50 meetri vabaltujumises võidetud hõbemedaliga. Oma auhinda Alexela Kontserdimaja laval vastu võttes sõnas Kaul, et tema jaoks on suur au just käesoleval aastal aasta parasportlase tiitlit vastu võtta. “Lõppenud hooaeg on minu karjääri kõige edukam,” tunnustas Kaul.
Aasta meessportlase tiitliga tunnustati Tanel Visnapit, kes saavutas kurtide kergejõustiku maailmameistrivõistlustel 100 meetri ja 200 meetri jooksus kuldmedali ning kaugushüppes pronksmedali.
Visnap, kes sai aasta parasportlase tiitli esmakordselt, tänas kõnes suurimaid kaasaelajaid ja toetajaid. Erilise tänu pälvis Visnapi treener, kelleks on teenekas kergejõustikutreener Raimond Luts. "Mul on väga hea meel, et lõpuks hakkab aastatepikkune töö treener Raimond Lutsuga vilja kandma. Saan aina rohkem kinnitust sellele, et kui sean endale eesmärke, mis alguses tunduvad utoopilised, kuid täituvad võrdlemisi lühikese ajaga, ei ole miski võimatu. Tuhande sammu pikkune teekond algab esimesest sammust ning kui endasse usud, siis suudad kõike saavutada, mida hing ihkab," rõõmustas Tanel Visnap.
Raimond Luts tunnistati ka Eesti Paralümpiakomitee aasta treeneriks.
Aasta silmapaistvamateks noorsportlasteks vanuses kuni 23 aastat valiti neidudest ujuja Maria Rein, kes saavutas Rahvusvahelise downi sündroomiga ujujate organisatsioon DSISO Euroopa meistrivõistlustel 2. koha 200 meetri seliliujumises, 2. koha 100 meetri seliliujumises, 3. kohad 50 meetri ja 100 meetri rinnuliujumises ning 100 meetri kompleksujumises.
Noormeeste arvestuses valiti parimaks ujuja Matz Topkin, kelle aasta säravaimad tulemused on Tokyo paraolümpiamängude 50 meetri seliliujumise 6. koht ja paraujumise Euroopa lahtistel meistrivõistlustel 50 meetri seliliujumises võidetud hõbemedal.
Parimaks võistkonnaks valiti seekord kurtide kergejõustiku MMil 4x400 meetri jooksus 6. koha saavutanud Eesti segateatevõistkond koosseisus Cathy Saem, Inessa Halliste, Rinat Raisp ja Simon Teiss.
Eesti Paralümpiakomitee tunnustas aasta nais- ja meessportlast, noorsportlasi vanuses kuni 23 aastat, treenerit ning võistkonda. Parimad sportlased selgitati välja rahvahääletuse ja Eesti Paralümpiakomitee juhatuse hääletuste tulemusel.
Fotode autor: Veljo Poom
Eesti ratastoolikurlingu koondis valmistub paraolümpiaks Kanada tipptreeneri käe all
Pekingi paraolümpiamängudele 12 riigi hulgas pääsenud Eesti ratastoolikurlingu koondis treenib eelseisvateks tiitlivõistlusteks olümpiakogemusega Kanada tipptreeneri Chris Bowdeni käe all.
Kanadalane Chris Bowden on treenerina keskendunud eelkõige ratastoolikurlingule ning ta on ratastoolikurlingu treenerina tegutsenud alates 2012. aastast. Bowden on treeninud Kanada ratastoolikurlingu mängijaid Sotši olümpiamängudeks 2014. aastal ning PyeongChang paraolümpiamängudeks 2018. aastal, kui Kanada ratastoolikurlingu koondis võitis pronksmedali. Ta on Maailma Curlingu Föderatsiooni ametlik partner spordiala populariseerimisel nii Kanadas kui Euroopas. Bowden on aastaid töötanud erinevate kurlingu mängijatega, aidates arendada mängu tehnilist ja taktikalist poolt.
“Ootan Eesti ratastoolikurlingu võistkonna eelseisvaid võistlusi, mis toimuvad jaanuaris Tallinnas ja veebruaris Šotimaal - oleme teinud jääl kõvasti tööd ja saame oma jõud proovile panna. Tegeleme ettevalmistustega järgmise aasta märtsis toimuvateks Pekingi paraolümpiamängudeks ning usun, et Eesti koondis on võimeline Eestit väärikalt esindama maailmatasemel,” sõnas Bowden.
Kanadas, Ontario provintsis elav Bowden käib Eestis iga kahe nädala tagant. Eesti ratastoolikurlingu koondise peatreenerina vastutab ta mängu tehnilise ja strateegilise poole arendamise eest.
“Meile on väga oluline, et saame teha koostööd treeneriga, kes keskendub just ratastoolikurlingu võistkondadele, tunneb peensusteni spordiala eripära ning võtab ratastoolikurlingu võistkondade juhendamist südamega. Oleme koostööga väga rahul ning loodame Pekingis mängida oma parimaid mänge,” sõnas Eesti koondise kapten Andrei Koitmäe.
Eesti ratastoolikurlingu võistkond kohtus Chris Bowdeniga esmakordselt 2016. aastal, kui Bowden osales Maailma Kurlingu Föderatsiooni poolt korraldatud rahvusvahelises kurlingulaagris Tallinnas. “Föderatsiooni poolt korraldatud rahvusvaheline laager tõi Tallinnasse kurlingu tippspetsialistid üle maailma, et tõsta meie esindusvõistkondade taset. Ratastoolikurlingu võistkonna mängijatel tekkis Chrisiga väga hea kontakt ning kui Eesti Curlingu Liidu poolt palgatud treener Derek Brown pidi reisipiirangute tõttu keskenduma segapaari ja naiskonna treenimisele, ei kahelnud me hetkekski, et võtta Chrisiga ühendust. Usun, et ta on meie ratastoolikurlingu esinduse jaoks õige treener,” sõnas Eesti Curlingu Liidu juhatuse liige Fred Randver.
Eesti ratastoolikurlingu võistkond alustas treeninguid 2015. aasta jaanuaris ning tänaseks kuulub Eesti esindus maailmas 12 tugevaima hulka. Pekingi paraolümpiamängude koondise kandidaatideks on Andrei Koitmäe, Mait Mätas, Ain Villau, Lauri Murašov, Kätlin Riidebach ja Signe Falkenberg. Eesti koondise lõplik koosseis selgub järgmise aasta alguses.
Ratastoolikurlingu turniir toimub Pekingi paraolümpiamängudel 4.-13. märtsini. Eesti vastasteks on Hiina, Venemaa, Norra, Korea, Šotimaa, Kanada, Slovakkia, Rootsi, Läti, Šveitsi ja Ameerika Ühendriikide koondised.
Ratastoolikurlingus liigutakse jääl ringi ratastoolis ja kivid saadetakse teele spetsiaalsete keppidega. Kuna erinevalt tavakurlingust jää harjamist ei toimu, peavad mängijate visked olema väga täpsed. Ratastoolikurlingut mängitakse 5-liikmelistes segavõistkondades, vähemalt üks liige peab olema vastassugupoolest.
Foto: Jaanus Ree
Matz Topkin on Tallinna parim parasportlane
Raekoja platsil ja Õpetajate majas toimunud pidulikul tunnustusstseremoonial selgusid Tallinna parimad sportlased ja võistkond – parima naissportlase tiitli pälvis vehkleja Katrina Lehis, parima meessportlase tiitli sõudja Jüri-Mikk Udam ja parimaks sportmängude võistkonnaks kuulutati BC Kalev/Cramo korvpallimeeskond.
„Tänavusel spordiaastal on meie sportlased taaskord muutunud olude kiuste saavutanud rahvusvahelistel võistlustel kõrgeid kohti, tuues koju nii olümpiamedaleid kui ka maailmameistri tiitleid. Seejuures on kodupublikule ja kõigile spordisõpradele pakkunud kirjeldamatut rõõmu ja suurepäraseid kaasaelamishetki. Aasta sportlase valimine on juba pikk traditsioon, millega soovime oma spordikangelasi tunnustada ja tänada, edasiseks tegevuseks jõudu ja indu lisada ning ka noori spordiharrastajaid julgelt unistama innustada. Esmakordselt toimub sportlaste tunnustamine tänavu kogu linnarahva ees Raekoja platsil,“ rääkis Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart oma tervituskõnes.
Tallinna aasta parasportlase tunnustus anti ujuja Matz Topkinile, aasta juuniorsportlane on ujuja Eneli Jefimova ja aasta parimaks noorte spordiklubiks valiti Kalevi Ujumiskool. Erandkorras tunnustati tänavu ka TalTech/Tradehouse võrkpallinaiskonda suurepäraste saavutuste eest 2020/2021 hooajal.
Katrina Lehis tuli Tokyo olümpiavõitja naiskondlikus epeevehklemises ja võitis olümpiamängudel pronksmedali individuaalses epeevehklemises. Katrina Lehise treener on Nikolai Novosjolov, naiskonna peatreener Kaido Kaaberma.
Jüri-Mikk Udam võitis tänavu sõudmise Euroopa meistrivõistlustel paarisaerilise neljapaadis pronksmedali ja Tokyo olümpiamängudel finaalis saavutasid 6. kohta. Jüri-Mikk Udami treener on Veikko Sinisalo.
BC Kalev/Cramo korvpallimeeskond on Eesti meister ja karikavõitja 2020/2021 hooajal, esmakordselt võitsid Eesti -Läti Ühisliiga ja Korvpalli Meistrite Liigas kvalifikatsiooniturniiri ning pääsesid edasi alagrupiturniirile. BC Kalev/Cramo korvpallimeeskonna peatreener on Robets Štelmahers.
Tallinna 2021. aasta parima sportlase ja võistkonna valimisel oli internetihääletuse teel võimalus osaleda kõigil linlastel. Tänavusel rahvahääletusel olid parima naissportlase kandidaatideks Anett Kontaveit, Epp Mäe, Katrina Lehis, Irina Embrich ja Erika Kirpu. Aasta meessportlase nominentideks on Erko Aabrams, Peeter Olesk, Jüri- Mikk Udam, Daniel Zaitsev, Johannes Erm ning sportmängude võistkondadest on nominentideks esitatud BC Kalev/Cramo korvpallimeeskond, Tallinna FC Flora jalgpallimeeskond, Sparta Team Automaailm saalihokimeeskond, TalTech/Tradehouse võrkpallinaiskond ja Tallinna FC Flora jalgpallinaiskond.
Tallinna parima sportlaste nominentideks olid spordialaliitude esitatud sportlased, kelle elukoht on Eesti rahvastikuregistri andmetel Tallinn ja kes on edukalt võistelnud täiskasvanute rahvusvahelistel tiitlivõistlustel ning sportmängude võistkond, kelle kodusaal ja kodumängud toimuvad Tallinnas ning kes on tulnud Eesti meistriks kõrgeimas meistriliigas, saavutanud kõrge koha kas piirkondlikus või Euroopa liigas.
Interneti hääletustulemuste põhjal tegi lõpliku otsuse Tallinna Spordi- ja Kultuuriamet. Kandidaatide paremik koostati vastavalt sportlase või võistkonna sportlikest saavutustest, Tallinna esindamisest nii Eestis kui ka rahvusvahelisel areenil ning sportlase või võistkonna tegevusest noortespordis ja kohalikus spordielus, sealhulgas ürituste korraldamisel, eeskujuks olemisel ja sportliku eluviisi propageerimisel. Tallinna linn on aasta sportlasi ja sportmängude võistkondi pärjanud aastast 1994 ja tänavu toimus tunnustusüritus 26. korda.
Tiitlisaajad kuulutati välja Raekoja platsil toimunud avalikul tunnustustseremoonial, millele said kaasa elada ka kõik pöidlahoidjad.
Foto: Erlend Štaub
Toimus Virtus ujumise MM
Prantsusmaal Montluconis toimusid 10.-18. detsembrini intellektipuudega ujujate tiitlivõistlused Virtus Swimming Championships 2021.
Algselt 2021 novembrikuus Brasiilias toimuma pidanud võistlusest võtsid osa 9 erineva riigi sportlased. Eesti lippu hoidsid kõrgel ujujad Maria Rein, Eric Tött, Hardi Pais, Kaspar Paul Loik ning Richard Leib.
Juba esimene võistluspäev tõi Eestile lausa 4 medalit. Eric Tött võitis pronksi 50 m vabaltujumises ning hõbeda 100 m seliliujumises. Kaspar Paul Loik teenis pronksmedali 200 m kompleksujumises (isiklik rekord) ja Maria Rein samuti pronksi 100 m seliliujumises. Lisaks ujus Kaspar Paul ennast 50 m vabaltujumises 8. kohale. Richard Leib oli 100 m seliliujumises 6. ning 50 m vabaltujumises kokkuvõttes 10.
Teisel võistluspäeval tõid 50 m seliliujumise distantsil Eric Tött ja Maria Rein hõbeda, Kaspar Paul Loik ning Richard Leib olid samal distantsil 4. Hardi Pais saavutas 100 m rinnuliujumises 5. koha.
Ka järgmine võistluspäev oli Eestile väga edukas. Eric Tött ning Maria Rein tõid mõlemad kulla 200 m seliliujumises. Richard Leib saavutas samal distantsil hõbeda. Kaspar Paul Loik teenis 200 m vabaltujumises (isiklik rekord) tubli 4. koha, 7. koha 50 m liblikas (isiklik rekord). Hardi Pais tuli 50 m liblikujumises 8. kohale ning Eric Tött teenis samal distantsil tubli 4. koha.
Maria Rein oli 200 m rinnuliujumises 3. Eric Tött saavutas 100 m liblikujumises samuti 3. koha. Kaspar Paul Loik suutis alistada isikliku rekordi 100 m vabaltujumises, mis andis kokkuvõttes 5. koha. Hardi Pais oli 200 m rinnuliujumises 4. Richard Leib saavutas 100 m vabaltujumises 8. koha.
Võistluste viimasel päeval ujusid Kaspar Paul Loik ja Hardi Pais mõlemad 50 m rinnuli. Kaspar jõudis uue isikliku rekordiga ka finaali, kus suutis veelgi oma tulemust parandada. Kaspar saavutas kokkuvõttes 5. ja Hardi 6. koha. Richard Leib oli samal distantsil 4. Eric Tött saavutas 200 m liblikujumises 2. koha.
Kokku saavutasid meie sportlased 14 medalit, neist 2 kulda, 7 hõbedat ja 5 pronksi. Eric Tött võitis nendest 1 kuld-, 4 hõbe-, 2 pronksmedalit. Maria Rein 1 kuld-, 2 hõbe-, 2 pronksmedalit. Richard Leib viib koju 1 hõbeda ning Kaspar Paul Loik 1 pronksmedali.
Kohalikud võistlused ja sündmused
TOIMUNUD
04. detsember Eesti istevõrkpalli meistrivõistlused 2021
Toimumiskoht: Kuimetsa Spordihoone
TULEMUSED
8. jaanuar Kurtide kabe võistlused
Toimumiskoht: Lubja 48a (Pärnu, Lubja 48a, 80033, Pärnu maakond)
Lisainfo: http://eero.onepagefree.com/index.php
TULEMAS
Kolmapäeviti kell 15.00 - 16.00 parasulgpallitreeningud
Toimumiskoht: FORUS Spordikeskus Tondi, Sõjakooli 10, Tallinn
Lisainfo: kathy@skfookus.ee ja telefonil: 5649 2144, https://www.facebook.com/SulgpalliklubiFookus/
16. jaanuar 2022 Tallinna ratastoolitennise turniir
Toimumiskoht: Rocca al Mare Tennisekeskus (Tallinn, Haabersti linnaosa, Haabersti tn 5)
Lisainfo: https://www.paralympic.ee/et/suendmustekalender?bwiaction=events&bwiid=10345
FB: Ratastoolitennis
21. jaanuar kell 09.30 koolitus Läbi paraspordi koolitundidesse! ÕPI. OSALE. KAASA. – I`mPOSSIBLE
Toimumiskoht: Tartu Kivilinna Gümnaasium, Kaunase pst. 71, 50706 Tartu
Lisainfo: kaia@paralympic.ee
29. jaanuar kell 18.00 Kurtide viktoriin
Toimumiskoht: Lubja 48 (Pärnu, Lubja 48, 80033, Pärnu maakond)
Lisainfo: http://eero.onepagefree.com/?id=3450&
07. veebruar Boccia koolitus mängijatele/treeneritele/kohtunikele
Toimumiskoht: Tallinna Puuetega Inimeste Koda, Endla 59, Tallinn
Koolitajad: Beata Dobak-Urbańska, Romuald Schmidt (Poola)
Lisainfo: kaia@paralympic.ee
Rahvusvahelised võistlused
TOIMUNUD
10.-17. detsember Virtus Swimming Championships 2021
Toimumiskoht: Prantsusmaa, Montlucon
06.- 09. jaanuar 2022 Ratastoolikurlingu MK-etapp
Toimumiskoht: Eesti, Tallinn
TULEMUSED: https://worldcurlingtour.org/wheelchair/event/671
Lisainfo: https://sport.err.ee/1608461063/tallinnas-toimunud-ratastoolikurlingu-mk-etapi-voitis-venemaa
TULEMAS
20.-23. jaanuar Pajulahti Games 2022
Toimumiskoht: Soome, Pajulahti
Lisainfo: https://www.pajulahtigames.fi/en/
Sekretariaadi töölaud
* 2021.a aruannete koostamine
* 2022.a tegevuskava käivitamine
* 2022.a spordisündmuste kalendri koostamine. Ootame infot puudega inimeste spordisündmuste kohta aadressile kaia@paralympic.ee
* Projektitaotluste vormistamine
* Pekingi POM osalemise ettevalmistustegevus
* EPK kommunikatsioonitööd, sh Pekingi POM kommunikatsiooniplaan
* EPK uue arengukava koostamise ettevalmistus
Loe ka Eesti Puuetega Inimeste Koja uudiskirja.