IPC 2. teadaanne parasportlastele ja liikmetele seoses COVID-19 viirusega

Rahvusvahelise Paralümpiakomitee (IPC) teine teadaanne hõlmab IPC presidendi sõnumit, Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) värskeimad uudiseid, Tokyo 2020 paraolümpiamängude ettevalmistuse ja klassifitseerimise hetkeseisu, IPC avaldusi POM ettevalmistusest ja COVID-19 võimalikust mõjust parasportlastele.

Kõikide tühistatud või edasi lükatud võistluste infot saab lugeda SIIT.

IPC presidendi Andrew Parsons’i sõnum

IPC president Andrew Parsons sõnas, et maailm seisab hetkel silmitsi unikaalse väljakutsega, mis hõlmab paljusid riike, linnu ja kogukondi. Kõigi paraolümpia liikumisega seotud inimeste ja parasportlaste heaolu on äärmiselt oluline ning kui see nõuab võistluste tühistamist või edasi lükkamist, siis tuleb seda teha. Globaalse kogukonnana peame jõud ühendama ning tegema kõik, et säilitada tervist ja mis peamine - kaitsta elusid.

Tokyo 2020 paraolümpiamängudeni on jäänud 157 päeva ja oodatakse, et need tulevad veel suurejoonelisemad kui eelmised ning purustatakse veel rohkem rekordeid. Hetkel tehakse kõike selle nimel, et paraolümpiamängud algaksid plaanitult 25. augustil 2020. aastal. Tihedalt tehakse koostööd WHO, Rahvusvahelise Olümpiakomitee, Tokyo 2020 ja Rahvusvahelise Paralümpiakomitee tervise ekspertidega, et veenduda ohutuses.

IPC tiim teeb enda poolt kõik, et leida erinevaid võimalusi, et sportlastel oleks võimalik täita oma kvalifikatsiooni norme ning kõik, kellel on vaja, saavad ka klassifitseeritud. IPC tahab aidata leida lahendusi, aga kuna praegune olukord muutub nii kiiresti, siis ei saa kindel olla, mis järgmisena toimub.

Maailma Terviseameti uudised

Viimase nädalaga on olukord märkimisväärselt muutunud. WHO andmetel on COVID-19 viirusesse nakatunud 207 860 inimest 166-st riigist. Hiinas pole 18. märtsi seisuga uusi nakatunuid registreeritud. Jaapanis on 873 juhtumit ning Hokkaido piirkond võttis vastu eriolukorra. 

Viimase nädala jooksul on üle maailma peaaegu kõik spordiüritused ära jäetud, mitmed riigid on kehtestanud reisikeelu, koolid on kinni pandud, vaba aja tegevused ja rahvakogunemised on ära keelatud. Kõik need meetmed on rakendatud, et aeglustada viiruse levikut ning kergendada tervishoiutöötajate töökoormat. 

Kõige värskemat infot COVID-19 viiruse kohta saab WHO lehelt - sealt saab regulaarseid olukorra aruandeid, juhiseid tervise ja enese kaitsmise kohta, infot reisimise kohta ja purustatud müüte. Lisaks teatab WHO, et esimene viiruse vastane vaktsiin on nüüd testperioodil. 

POM kvalifitseerimine ja klassifitseerimine

IPC toetab ja aitab leida võimalusi, kuidas asendada ära jäänud ja edasi lükatud võistlusi, et sportlased saaksid siiski täita kvalifikatsiooninorme, et pääseda Tokyo 2020 paraolümpiamängudele. Lisaks otsitakse ka võimalusi klassifitseerimiseks. Kõik muudatused, mis tehakse mängudele kvalifitseerumiseks on leitavad SIIT.

COVID-19 mõju parasportlastele

Sportlaste tervis ja heaolu on Rahvusvahelises Paralümpiakomitees väga tähtsal kohal. Tehakse suurt tööd, et teada saada võimalikult palju infot võimalikust mõjust parasportlastele. Viimasel ajal on kerkinud mure, et parasportlased võivad olla isegi suuremas ohus kui hetkel määratletud riskirühmad - eakad ja kroonilist haigust põdevad inimesed. 

Kõik sportlased on erinevad ning erinevate seisunditega, seega võivad mõned sportlased olla vastuvõtvamad viirusele kui teised. IPC tervisekomitee ja WHO kinnitavad, et tõendeid selle kohta puuduvad, et parasportlased oleksid kuidagi vastuvõtlikumad COVID-19 viirusele. 

Parasportlased peaksid samuti nagu kõik teised hoolitsema oma üldise hügieeni eest. 

Kuidas ennast kaitsta ja ennetada viiruse levikut? Selleks, et vähendada riski haigestuda ja levitada COVID-19 viirust tuleb järgida neid lihtsaid ettevaatusabinõusid:

  • Pesta käsi regulaarselt ja põhjalikult alkoholi sisaldavate vahendite või vee ja seebiga.

  • Hoia vähemalt ühe meetrist distantsi inimesega, kes köhib või aevastab.

  • Väldi silmade, nina ja suu katsumist.

  • Veendu, et sina ja sind ümbritsevad inimesed järgivad õiget hingamisteede hügieeni. See tähendab, et köhimisel ja aevastamisel kaetakse suu ja nina kõverdatud küünarnukiga või salvrätiga ning seejärel visatakse salvrätt koheselt ära.

  • Püsi kodus, kui ei tunne ennast hästi. Kui esineb palavikku, köha ning on raskused hingamisel, siis tuleb koheselt pöörduda perearsti poole (helistades).

  • Ole kursis kõige värskemate riskipiirkondadega ning väldi neisse kohtadesse reisimist. 

 

Allikas: https://www.paralympic.org/news/information-para-athletes-and-ipc-members-regarding-coronavirus