EPK infokiri - veebruar 2023

EPK infokiri - veebruar 2023

06.02.2023

Tere head sõbrad!

Siinkohal on paslik teha kokkuvõte jaanuari ja veebruari esimeste päevade peamistest sündmustest Eesti paraspordi kogukonnas.

Rahvusvahelise Paralümpiakomitee president Andrew Parsons lahkus Eestit suurepäraste emotsioonidega

Rahvusvahelise Paralümpiakomitee (IPC) president Andrew Parsons külastas eelmisel nädalal Eestit.

Parsons ja Eesti Paralümpiakomitee president Monika Haukanõmm kohtusid IPC juhi kolmepäevase külaskäigu raames Riigikogu esimehe Jüri Ratase, peaminister Kaja Kallase, sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo, kultuuriminister Piret Hartmani, Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti ning Eesti parasportlaste ja paraspordi kogukonna liikmetega.Samuti vestles Parsons Eesti Olümpiakomitee peasekretäri Siim Suklesega ning esines lühikese sõnavõtuga Spordijuhtimise aastakonverentsil. 

Parsonsi sõnul jäi tal Eestist ja siinsest paraspordiliikumisest suurepärane mulje. "Selliste külaskäikude abil on võimalik riigi paralümialiikumise olukorras rohkem teada saada. Kohtumised Eesti Paralümpiakomitee ja parasportastega nagu ka riigi esindajate, Tallinna linnapea ja Riigikogu esimehega andsid mulle väga hea ülevaate paraspordi arengust ja väljakutsetest Eestis, aga samuti suurest võimalustest. Visiit oli väga viljakas, lahkun väga põhjaliku arusaamisega ning nüüd saame IPC meeskonnaga edasi mõelda, kuidas saame meie Eesti paralümpialiikumise arengut toetada. Samuti on mul mõned head ideed ja projektid, mida saame tulevikus koos teha. Tallinn on 2025. aastal Euroopa spordipealinn, mis pakub suurepärast võimalus tuua siia mõned huvitavad üritused, mis ühtlasi jätaksid endast pärandi teadmiste ja hoiakute muutmise näol," sõnas Parsons.

"Kõigepealt ma tahan väljendada oma heameelt ja rõõmu selle üle, et härra Parsons tuli Eestisse. See on ajalooline visiit, sest varsemalt ei ole Rahvusvahelise Paralümpiakomitee presidendid Eestit külastanud. See näitab, et olenemata riigi suurusest on Rahvusvahelise Paralümpiakomitee jaoks kõik partnerid olulised, sest Eesti Paralümpiakomitee on üks partneritest," ütles Eesti Paralümpiakomitee president Monika Haukanõmm.

"Vestlustel käigus jõudsime väga selgelt ühisele arusaamisele, et meie nägemus sellest, kuhu parasport peaks liikuma nii Eestis kui rahvusvahelisel tasandil, on sarnane. Kõigepealt kuidas tõsta paraspordi ja paraliikumise nähtavust nii Inimeste tasandil, luues selleks võimalusi, kui ka suurendades kajastust meedia tasandil, olgu selleks siis rahvustelevisioon, kirjutav press või internet. Tulemas on 2024. aasta Pariisi olümpiamängud ja paraolümpiamängud ning me soovime, et nende kajastus jõuaks iga eestimaalaseni, sest parasport on väga-väga huvitav," lisas ta.

"Oleme rääkinud ka koostöö edendamisest Rahvusvahelise Paralümpiakomiteega, et algatada ühiseid arendusprojekte ja pakkuda neid kogemusi, mis Eestil on olemas, teistele riikidele ning kuidas muuta ühiskonda ligipääsetavaks. Parasport on kindlasti üks selge võimalus mõjutada ühiskonna arengut, sest me ei korralda ju pelgalt spordiüritust ega ettevõtmist, vaid muudame seeläbi ühiskonda paremaks: et meie hotellid oleksid ligipääsetavamad, transport võimaldaks parasportlastel Eestisse tulla, teenindajad oleksid selleks kõigeks valmis jne. Meie sõnum on tegelikult selge: puudega inimesed ega parasportlased ei vaja otseselt heategevust või kaitset millegi või kellegi eest, vaid võimalust ja võrdset kohtlemist - siis on võimalik saavutada väga häid tulemusi ning paraolümpiamängudel mängib Eesti hümn," rõhutas Haukanõmm.

Lisaks Eestile külastab Parsons neil päevil Leedut ja Lätit.

Parsonsi pikem intervjuu ERR-ile: https://sport.err.ee/1608874343/ipc-president-err-ile-eesti-parasporti-voib-ees-oodata-tubli-kasv
Parsonsi intervjuu Delfi TV-le: 
https://sport.delfi.ee/artikkel/120137994/eestis-kainud-paralumpiakomitee-president-mul-on-moned-ideed-mida-tulevikus-koos-teha
Fotod Parsonsi visiidist: https://photos.app.goo.gl/1f85ZfAxWkw2iGv6A 

Jelena Pipper võitis Pajulahti paramängudel jõutõstmises kuldmedali

Soomes toimunud paraspordifestivalil Pajulahti Games võitis Jelena Pipper parajõutõstmises naiste kuni 73 kg kaalukategoorias tulemusega 63 kg kuldmedali.

Krister Linnas saavutas 1500 m ja 5000 m jooksus Soome lahtiste meistrivõistluste arvestuses esimesed kohad

Pimelauatennistes sai Tiia Innos naiste arvestuses neljanda koha, jäädes pronksimängus alla itaallannale Sonia Tranchinale tulemusega 0:3. Meeste konkurentsis sai Ališer Hožanijazov viienda ja Robert Lätt 19. koha.

Sõbrapäeval toimub spordi ligipääsetavuse seminar
Viimane võimalus registreerida!

Eesti Paralümpiakomitee korraldab sõbrapäeval, 14. veebruaril Tallinna Nõmme Gümnaasiumi spordihoones spordi ligipääsetavuse seminari.
Seminari eesmärgiks on tõsta spordialaliitude, klubide, spordirajatiste omanike ja haldajate ning teiste spordiga seotud organisatsioonide teadlikkust ligipääsetavuse olulisusest ning tutvustada praktilisi võimalusi ja lahendusi ligipääsetavuse parandamiseks.

Kell 9:30 avavad seminari EPK president Monika Haukanõmm ja kultuuriminister Piret Hartman. Seminari viib läbi Jochen Kemmer, kes on endine CAFE (Centre for Access to Football in Europe) projektijuht ja koolitaja.

Seminar toimub inglise keeles. Osalejatele pakutakse nii sünkroontõlget eesti keelde, viipekeele tõlget kui ka kirjutustõlget kuulmislangusega inimestele. Osalejatele pakutakse lõunasööki ja kohvipause.

EPK liikmete esindajatele on endiselt saadaval tasuta kohad.

Lisainfo ja registreerimine: 
https://www.paralympic.ee/et/eesti-paralupiakomitee-korraldab-sobrapaeval-spordi-ligipaasetavuse-seminari 

Parakergejõustiku sisealade Eesti lahtised meistrivõistlused toimuvad 23. veebruaril

23. veebruaril kell 13:00 toimuvad Eesti lahtised MV siseparakergejõustikus. Ootame osalejaid nii Eestist kui väljastpoolt kodumaad.
Kogu info on leitav siit: https://www.paralympic.ee/et/suendmustekalender?bwiaction=events&bwiid=13317 

Eesti Invaspordi Liidul on avatud uus koduleht

Eesti Invaspordi Liidul on uus koduleht, mis asub endiselt aadressil www.eil.ee.
Uus leht ei ole veel lõpuni päris valmis, aga kalender töötab nii nagu vanal lehel – kõik võistluste juhendid ja tulemused on sealt leitavad.

Tulekul on EIL võistkondlikud meistrivõistlused bowlingus

EIL võistkondlikud MV bowlingus toimuvad 17.-18. veebruaril Tallinnas, Tartus ja Narvas. Osavõistluste tulemused liidetakse ja selgitatakse EIL võistkondlik meister bowlingus.  Juhendi leiab siit: https://eil.ee/kalenderplaan/?bwiaction=events&bwiid=13440 

Boccia individuaalsed Eesti MV toimuvad Paides

Boccia individuaalsed Eesti meistrivõistlused toimuvad 11. märtsil Paides, E-Piim Spordihallis. Juhend on saadaval EIL ja EPK kodulehtedel.

Ujumisvõistlused Anna Hoogu toimuvad 18. veebruaril Tartus

Anna Hoogu ujumisvõistlused erivajadustega inimestele toimuvad 18. veebruaril Tartus, Aura keskuses.

Lisainfo ja registreerimine: https://www.paralympic.ee/et/suendmustekalender?bwiaction=events&bwiid=13546 

NB! Osavõtutasu saab tasuda vaid arve alusel ja selleks palutakse vastavad andmed lisada registreerimislehele.

Ratastoolikurlingu segapaar Kätlin Riidebach - Mait Mätas osaleb MM-il Kanadas

Eesti ratastoolikurlingu segapaar sõidab MM-ile Kanadasse. Turniir toimub 4.-12.märtsini paraleelselt võistkondliku MM-iga. Eestit esindavad Kätlin Riidebach ja Mait Mätas, treeneriks on Harri Lill.

MM-il osaleb 23 segapaari, mängitakse kolmes alagrupis. Eesti segapaari alagrupi vastasteks on Hiina, Soome, Saksamaa, Itaalia, Norra, Türgi ja Brasiilia.  Võistluste kohta tuleb lähem info ja neid saab jälgida https://worldcurling.org/events/wwhmdcc2023

Kas kogukond tunneb huvi mäesuusa- ja lumelauaspordi vastu?

Eestis on päris mitu mäesuusa ja lumelaua keskust. Uurime, kas ja kui palju oleks huvi mäesuusa ja lumelauaspordi vastu liikumis- ja nägemispuudega inimeste hulgas. Selleks palun vastake neljale küsimusele. Küsimused leiate siit: https://forms.gle/NzqRugUTDJ2hBefX6

Mida suurem on huvi, seda kindlam on, et ka meie suuremates lumeparkides oleks olemas vastav inventar, mida saaksid kasutada liikumis- ja nägemispuudega inimesed. Kindlasti jagage infot oma tutvusringkonnas!

Toyota Eesti andis EPK-le üle uue Toyota Proace Verso minibussi

Toyota on olnud aastaid Eesti Paralümpiakomitee heaks partneriks ning kahtlemata üheks tähtsaimaks sambaks meie koostöö juures on ühine arusaam liikumisvabadusest ning sellega kaasnevatest võimalustest. 

Et parasportlaste liikumist, treenimist ja võistlustel käimist veelgi mugavaks ning sujuvamaks muuta, asendas Toyota Baltic meile kasutamiseks antud bussi uusima Toyota Proace Verso vastu, mis oma praktilisuse ja mahukusega teeb treening- ja võistluspaikade vahel liikumise kindlasti palju lihtsamaks.

OLULINE INFO

Palume kõikidel liikmetel ja paraspordisõpradel aegsasti anda teada 2023. aastal planeeritavatest paraspordisündmustest ning võimalusel need kanda EPK kalendrisse. EPK kodulehel on juhised, kuidas oma sündmus kalendrisse lisada.
Info: kaia@paralympic.ee

Info sportimisvõimaluste kohta

Sportimisvõimaluste kohta on üleval info EPK kodulehel. Palun vaadake üle oma organisatsiooni info, et saaksime seda huvilistele jagada.

Eesti Paralümpiakomitee kuukiri ilmub iga kuu viiendal päeval (juhul kui viies kuupäev langeb nädalavahetusele või riiklikule tähtpäevale, siis esimesel järgneval tööpäeval). Palun Teil oma tegemistest ja teadetest, mida soovite kuukirjas avaldada, teada anda iga kuu kolmandaks kuupäevaks meiliaadressil indrek@paralympic.ee