EPK infokiri - september 2024

EPK infokiri - september 2024
11.09.2024

Tere head sõbrad!

2024. aasta Pariisi paralümpiamängud said ajalooks ning pakkusid Eesti paraatleetidele ja spordisõpradele mitmeid ilusaid hetki. Heidame tagasivaatava pilgu Pariisis toimunule ja teistele paraspordisündmustele.

Pariisi paraolümpiamängudel võistlesid viis Eesti parasportlast

Pariisi paraolümpiamängudel esindasid Eestit viis parasportlast: ujujad Matz Topkin, Robin Liksor ja Susannah Kaul, kettaheitja Egert Jõesaar ning debütandist triatleet Laura-Liis Juursalu. Delegatsiooni kuulusid veel Kaie Indrikson (Matz Topkini treener), Brenda Tilk (Matz Topkini saatja), Mart Mandel (Robin Liksori treener), Mart Olman (Egert Jõesaare treener), Margus Tamm (Laura-Liis Juursalu treener), Kairi Põldmaa (füsioterapeut), Jukka Pekka Siljander (arst), Laura Rogenbaum (delegatsiooni juht) ja Kaia Kollo (pressiatašee).

Eesti koondise parimana saavutas Topkin (S4) 50 m seliliujumises seitsmenda koha. Jõesaar (F44/F64) oli kettaheites kaheksas, Juursalu (PTS5) triatlonis kümnes, Liksor (SB8) sai 100 m rinnuliujumises 10. koha ning Kaul (S10) 50 m vabaltujumises 15. ning 100 m seliliujumises 13. koha.

Eesti parasportlaste ettevalmistust Pariisi paraolümpiamängudeks toetasid Toyota, Invaru OÜ, Nefab Packaging AS, AS Tallinna Vesi, Tallinna linn, Pärnu linn ja Kultuuriministeerium.

Loe paralümpiamängude kokkuvõtteid: www.paralympic.ee 

Pariisi paraolümpiamängudest näidati Eestis ligi 75 tundi otseülekandeid!

Delfi Meedia, Eesti Rahvusringhääling (ERR), Levira ja Eesti Paralümpiakomitee (EPK) tõid 2024. aasta Pariisi suveparaolümpiamänud tasuta otseülekannete ning värske uudispildi kaudu kõikidesse Eesti kodudesse. Ülekandeid toetas Kultuuriministeerium.

28. augustil toimunud ava- ning 8. septembril aset leidnud lõputseremoonia jõudis otseülekandes vaatajateni nii Delfi kui ERR-i vahendusel. Võistluste otseülekandeid vahendas Delfi, Leviras tagas tehnilise partnerina ülekannete kõrge kvaliteedi. 

Kokku jõudis Pariisist Eesti spordisõpradeni ligi 75 tundi paraspordi ülekandeid. Lisaks ava- ja lõputseremooniale sai jälgida paraujumist, parasõudmist, bocciat, parakergejõustikku, paratriatlonit, ratastooliragbit, väravpalli, pararatta maanteesõitu, ratastoolitennist, istevõrkpalli, pimejalgpalli, ratastoolikorvpalli ja parajõutõstmist.

Otseülekandeid kommenteerisid Indrek Petersoo, Alar Õige, Priit Aavik, Kaimar Kaldma, Endre Varik, Timo Tarve, Hennit Küppas, Riho Järveläinen, Marko Albert, Jaan Lorens, Marvin Üürike, Kristo Enn Vaga, Mari-Liis Juul, Allar Hint, Jaano Kraav, Gerd Kanter, Grete Isabel Huik, Ivar Liiv, Taavi Kendra, Howard Frier ja Jelena Pipper.

Eesti pimelauatennise koondis sai EM-il viienda koha

Bulgaaris toimuvatel 11. pimelauatennise (showdown) Euroopa meistrivõistlustel pälvis Eesti koondis koosseisus Tiia Innos, Ališer Hožanijazov ja Robert Lätt võistkonnaturniiril viienda koha.

Eestlased alistasid 13 võistkonna osalusel peetud turniiril Taani, Belgia ja Tšehhi, kuid pidid tunnistama Soome ja Itaalia paremust.

Tiia Innos sai naiste individuaalarvestuses kaheksanda koha. Veerandfinaalis kaotas Innos poolatarile Monika Szwalekile ja langes medaliheitlusest välja.

Ališer Hožanijazov sai esimesena alagrupist edasi, kuid lõpetas oma kaheksanda etteaste EM-il kokkuvõttes üheksanda kohaga. Robert Lätt pälvis 26. koha.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/eesti-pimelauatennise-koondis-sai-em-il-viienda-koha 
 

Tiia Innos võitis Bologna pimelauatennise turniiri

Bolognas toimunud pimelauatennise turniiril saavutas Tiia Innos naiste konkurentsis esikoha, alistades finaalis itaallanna Chiara Di Liddo viiendas setis tulemusega 11:8. Kolmanda koha pälvis teine itaallanna Sonia Tranchina. 

Meeste turniiri finaalis pidi Ališer Hozanijažov alla vanduma itaallasele Luca Liberalile ja tasuks suurepärane teine koht 43 mängija hulgast. Kolmanda koha pälvis itaallane Andrea Lazzarini.

Turniiril osalesid mängijad 10 riigist.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/tiia-innos-voitis-bologna-pimelauatennise-turniiri

Monika Kisand ja Jyrki Järvi parapurjetamise Põhjamaade meistrivõistlustel avatud klassis kolmandad

Stockholmis peetud parapurjetamise Põhjamaade meistrivõistlustel jäid meistritiitlid Rootsi, avatud klassis said kolmanda koha Eesti lipu all seilanud Monika Kisand ja Jyrki Järvi.

“Hoia segadustest eemale” taktikaga pääses Monika Kisand kohapunkte maksvatest situatsioonidest. Maailma tippudele väärilise kennakerikäsitsemise stiiliga paistis silma ta soodimees Jyrki Järvi. Võitsid Stian Christiansen (Norra) ja Jaz Turner (Suurbritannia), teiseks tulid rootslased Ambjörn Andersson ja Björn Sandberg.

“Regati korraldus oli väga heal tasemel, kahest treeningpäevast ja treeningsõitude analüüsist oli mulle palju kasu,” kinnitas Kisand. “Esimese võistluspäeva hommik oli tuulevaikne ja õnneks ajalugu ei kordunud ning lõunaks puhus paras tuul,” tuletas purjetaja meelde, et eelmisel aastal Norras jäi regatt ilma tõttu pooleli.

“Võistlussõidud olid huvitavad ja tasavägised. Kogu üritust toetas päikesepaisteline ilm ja kaunis loodus. Rootsi klubi olmeline pool on invasõbralik, tiim oli hea ja oli võimalus õppida kogenud olümpiasportlastelt,” lisas ta.

Tehnilise kahepaadi valdajad Fia Felddahl ja Patrik Rosenberg näitasid oma oskusi taas kullavääriliselt, hõbedased medalid said kaela Norra Henriette Smith ja Solveig Kvinnesland, rootslased Ek-Noren olid kolmandad.

Kuninglikes tingumustes ja medalijanuses atmosfääris võtsid kokku 12 RS Venture Connect võistkonda mõõtu para ja avatud arvestuses nädalavahetusel peetud Põhjamaade meistrivõistlustel Stockholmis.

Paraarvestuses said viienda koha Kristo Priks ja Peep Krusberg, kes võtsid paadist välja häid kiirusi ning näitasid, et parimatele on kandadele astuda võimalik küll. Oma võimaluse kaasava paadi roolis tuuli valitseda realiseeris hästi ära kolmas Eesti paatkond olümpiasurfar Ingrid Puusta juhtimisel. Regatt oli pinev, see väljendus ka kokkupõrgetes ja protestides.

Täname suurepärase korralduse eest Skota Hem sihtasutust ja Rootsi Kuninglikku Jahtklubi, Eesti tiimi toetas teekonnal DFDS.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/monika-kisand-ja-jyrki-jarvi-said-parapurjetamise-pohjamaade-meistrivoistlustel-kolmanda-koha

Võrus toimusid FINSO puuetega sportlaste Euroopa karikaetapp novuses

Juba neljandat korda toimus Võru Spordikeskuses FINSO puudega võistlejate Euroopa karikaetapp novuses.

“Jätkuvalt leidsime, et ehkki inventari transport nii kaugele on tülikas, siis osalejaid oli kõige rohkem Võru Invaspordiliidust, ehkki ka tartlasi oli seekord juba lisandunud, loodetavasti ka tänu Kastani tänava hooldeaseutusse suve hakul viidud koroonalauale,” ütles võistluse korraldaja Guido Trees.

31. augustil toimusid üksikmängud ning rohkete üllatustulemustega naiste võistluse võitis 18 punktiga Alla Fruzhanska; talle järgnesid Inese Vilde 16 ning Marina Aleksejeva 15 punktiga. Urve Reetamm leppis 14 punktiga saadud viienda kohaga. 

Meeste hulgas olid paremad lõunanaabrid Raimonds Putans, Roberts Bakulis ja Armands Gūtmanis. 

Eesti meistriks tuli Heldur Otsa, hõbemedali sai Guido Trees ja pronksi Tiit Toomik. Ratastoolis mängijate Eesti meistritiitel kuulus Slaavik Tsakuhhinile.
 

Paremini läks eestlastel paarismängudes, kus kaotuseta tulid segapaarismängus võitjateks Urve Reetamm - Guido Trees. Järgnesid Alla Fruzhanska - Valerijs Voitkevic ning Inese Vilde- Roberts Bakulis. Eesti meistrivõistluste arvestuses järgnesid Anneli Rebane - Tõnu Toom ning Inge Eit- Neeme Jakobson, mõlemad Võrust.

Meespaarismängus võitsid lätlaste Raimonds Putans - Aleksejs Ragulins ja Edgars Einikis - Janis Malcenieksi järel kolmanda koha Tiit Toomik - Kaido Pung. Eesti meistrivõistluste hõbemedalid võitsid Heldur Otsa ja Väino Marjak (Tartu/Võru).

“Tubli oli turniiri peakohtunik ja mandaadis võistlejaid vastu võtnud Viire Talts, kes FINSO parakomisjoni liikmena ka kõigi võistlejate puuete tõendeid ja tunnistusi kontrollis, millega me varem pole piisavalt hästi hakkama saanud,” tunnustas Trees.
 

Kokkuvõte Pararattur Anre Nõmme teeb kokkuvõtte oma tegemistest augustis

7. augustil toimus Filter temposarja Ääsmäe TT etapp, kus kolme liikmega meeskonnavõistluses sõideti 30 km. Meeskond olin mina ise üksi, tulemuseks 73. koht (151 osalejat, M50 - 8.koht - 19 osalejat), aeg 45.27, keskmine kiirus 39,7km/h. Eesmärk oli teha korralik ettevalmistav sõit arvestades MM-i, kus samuti ITT distantsiks 30 km, aga oluliselt künklikum. Kui tulemus oleks 27 sekundit parem olnud, siis oleksin väga rahule jäänud, aga kuna seda ei suutnud, siis on nagu on. Nagu öeldakse: siit on hea edasi minna!

14. augustil sai oma lõpu Filter Temposari finaaletapiga Paldiskis. 14 km rada oli päris huvitav kuna start oli kohe 8% tõusuga, mis lõi pulsi kohe lakke ja tegi sõidu veidi teistsuguseks. Kuna distants oli suhteliselt lühike, siis üritasin endast viimase välja ajada. Kiirus jäi küll loodetust veidi väiksemaks (protokolli järgi keskmine kiirus 41km/h, ttegelikult 38,9km/h), aga võimsuse poolest sai tehtud hooaja parim sõit. Tulemuseks kokkuvõttes hooaja parim koht - üldarvestuses 58. koht, M50 arvestuses 7. Koht ajaga 20,28. M50 arvestuses sain ka koondarvestuses seitsmenda koha.

20. augustil toimus Prantsusmaal France C1 kategooria pararatta võistlus Challenge Breton Ploezal, kus sain pronksmedali.

22. augustil oli minu teine ja ka viimane etteaste Prantsusmaa turneel. Grand Prix de Plouay võistlusel oli sõit ettearvatult raske, sest 6,3 km ringil oli üks 1,3 km pikkune tõus 4,4% (max 7%) ja siis veel otsa ka väike 225 meetrine 8,9% (max 12%) tõusuke, kokku siis 6,3 km peale 96 tõusumeetrit. Saaremaa lauskmaa mehe jaoks on seda veidi palju. Ühesõnaga esimene pool ringist üles ja siis põhimõtteliselt alla. Kokkuvõttes mulle MC4 klassis 4. koht.

Kutsume osalema #BeActive Night-il!

Kutsume Paralümpiakomitee liikmeid ja puudega inimestele liikumisvõimalusi pakkuvaid klubisid, ühinguid ja entusiaste osalema #BeActive Night-il, mis toimub laupäeval, 28. septembril kl 12-15 Kalevi Keskstaadionil Tallinnas! Tegemist on aktiivse kogu pere päevaga, mida veab eest Liikumisharrastuse Kompetentsikeskus (www.liigume.ee)

Ootame väga Eesti Paralümpiakomitee liikmeid jt puudega inimestele liikumisrõõmu pakkuvaid organisatsioone endast märku andma ja tutvustama liikumisvõimalusi erivajadustega inimestele. Päeva üldine eesmärk on ikka leida ja kaasata sportimise juurde uusi huvilisi ja pakkuda kõigile liikumisrõõmu.

Algatuse kogu pere päeva korraldamiseks tegi Eesti Kergejõustikuliit, kes on ise kaasa löömas Kids’ Athletics programmi pakkumisega. Oma osalemise on juba kinnitanud ka näiteks Discgolfi Liit, Orienteerumisliit, Maadlusliit, Maleliit, Tennise Liit. Koostöös Eesti Kaitseväega viiakse läbi üldkehalise kontrolltesti.

Lisainfo: Kaia Kollo, kaia@paralympic.ee, 5263683   

Kutsume osalema üleeuroopalisel Spordinädalal!

Kutsume kõiki EPK liikmeid ja teisi organisatsioone osalema 23.-30. septembrini toimuval üleeuroopalisel Spordinädalal!

Spordinädalat korraldatakse Euroopa Komisjoni initsiatiivil 23.-30. septembril kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides. Kampaania eesmärk on tõmmata kehalisele aktiivsusele ja tervislikele eluviisidele suuremat tähelepanu ning tõsta liikumisharrastuse, spordi- ja tervisealast teadlikkust. Möödunud aastal toimus spordinädala raames üle Eesti 1101 erinevat sündmust 200 635 osaluskorraga.

Spordinädala sündmusi algatas 705 erinevat organisatsiooni, kellest suurima panuse andsid 672 haridusasutust.

Rahvusvahelist Spordinädalat koordineerib Eestis SA Liikumisharrastuse Kompetentsikeskus.

Lisainfo: www.spordinadal.ee
 
 
Palume oma tegemistest ja teadetest, mida soovite kuukirjas avaldada, teada anda iga kuu kolmandaks kuupäevaks meiliaadressil indrek@paralympic.ee

Eesti Paralümpiakomitee järgmine kuukiri ilmub 7. oktoobril.

Parimate soovidega
Indrek Petersoo
EPK kommunikatsioonijuht