EPK infokiri - september 2023

Tere head sõbrad!

Suvi on läbi ja kooliaeg käes! Head uut õppeaastat kõikidele koolijütsidele ja nende vanematele! Vaatame põgusalt tagasi suvelõpu tegemistele.

Eesti koondis võitis kurtide kergejõustiku EM-il neli medalit

Eesti koondis võitis Poolas, Szczecinis toimunud kurtide kergejõustiku Euroopa meistrivõistlustel neli medalit. Tanel Visnap võitis kõrgushüppes kulla (1.88), kaugushüppes hõbeda (7.17) ja 100 m jooksus pronksi (10,95), Rinat Raisp sai pronksmedali 110 m tõkkejooksus uue isikliku rekordiga (17,33). 

Veel osales Visnap 200 m jooksus, kus lõpetas viiendana (22,11). Raisp sai 400 m tõkkejooksus viieda (60,98) ja 400 m jooksus kaheksanda koha (53,52). Marja-Liisa Landar lõpetas nii 100 m tõkkejooksu (16,38) kui kõrgushüppe (1.58) kuuenda kohaga. Inessa Halliste oli 200 m jooksus kaheteistkümnes (27,82) ja kaugushüppes kaheksas (4,86).

Treeneritena olid sportlastele näpunäiteid jagamas Tiina Torop ja Sergei Matvjenko.

Kuus Eesti sportlast osalesid Euroopa paraspordi meistrivõistlustel

Rotterdamis toimusid paraspordi Euroopa meistrivõistlused, kus võistlustulle astusid kuus Eesti sportlast.

Mait Mätas meeste ratastoolitennise turniiri esimeses ringis Poola esinumbrile Kamil Fabisiakile tulemusega 0:6, 0:6.  Jaano Kraav pääses loosi tahtel otse veerandfinaali, kus jäi alla turniiri neljandale reketile ja maailma edetabeli 22. mängijale türklasele Ahmet Kaplanile 1:6, 0:6.

Margus Hoop pidi meeste sulgpalliturniiri avamängus tunnistama maailma esireketi, Suurbritannia sportlase Danel Bethelli 21:5, 21:3 paremust. Teises kohtumises sai Hoop 9:21, 6:21 kaotuse samuti britilt Colin Leslie´lt ega pääsenud veerandfinaali.

Jalgrattur Mari-Liis Juul sai naiste 52 km maanteesõidus C5 klassis neljanda koha ning Anre Nõmme meeste 78 km maanteesõidus C5 klassis 13. koha. Janno Lepik katkestas H5 klassis 63 km pikkuse maanteesõidu kukkumise tõttu.

Jelena Pipper sai parajõutõstmise MM-il 16. koha

Dubais toimunud parajõutõstmise MM-il sai Jelena Pipper naiste kuni 73 kg kaalukategoorias 16. koha. Legendide arvestuses oli Pipper neljas.

Esimesel katsel tõstis Pipper 66 kg ning teisel 68 kg. Kolmandal katsel raskuseks valitud 70 kg jäi seekord alistamatuks. Tõstete kogusummaks kogunes seega 134 kg. Nii parima tõste kui tõstete kogusumma märgivad uut Eesti parajõutõstmise tiitlivõistluste rekordit nii naiste- kui üldarvestuses.

Loe lähemalt: https://www.paralympic.ee/et/jelena-pipper-sai-parajoutostmise-mm-il-16-koha

Mari-Liis Juul saavutas jalgratturite MM-il esikümnekohti

Šotimaal, Glasgows toimunud jalgratturite maailmameistrivõistlustel osalesid ka Eesti pararatturid Mari-Liis Juul, Janno Lepik ja Anre Nõmme.

Mari-Liis Juul (klass C5) alustas võistlusi trekisõiduga, kus sai 3 km jälitussõidus kümnenda, 500 m paigaltstardiga sõidus kaheksanda, 200 m lendstardiga sõidus üheksanda ning 10 km grupisõidus ehk scratchis samuti üheksanda koha.

Anre Nõmme (C5) sai temposõidus 25. ning maanteesõidus 13. koha. Janno Lepik (H5) sai temposõidus kirja 14. aja, kuid maanteesõidu katkestas.

Tiia Innos sai IBSA mängudel kuuenda koha

Birminghamis toimunud Rahvusvahelise Pimedate Spordiliidu (IBSA) maailmamängudel sai Tiia Innos naiste pimelauatennise turniiril kuuenda koha. Meeste seas lõpetas Ališer Hožanijazov 12. ja Robert Lätt 19. kohaga.

Loe lähemalt: https://www.paralympic.ee/et/tiia-innos-sai-ibsa-mangudel-kuuenda-koha

Maadleja Janno Iljas tuli U17 klassis kurtide maailmameistriks

Janno Iljas võitis kurtide kreeka-rooma maadluse MM-il Kõrgõztsani pealinnas Biškekis U17 vanuseklassis kuldmedali.

Kuni 71 kg kaalukategoorias võistelnud Iljas võitis kõik kolm vastast loovutamata ainsatki punkti.

Eesti ujujad stardivad Padovas SUDS EM-il

Täna algavad Itaalias, Padovas SUDS Euroopa Meistrivõistlused, millest võtavad osa üle 500 Downi sündroomiga tippsportlast 21 riigist. Võisteldakse ujumises, kujundujumises, kergejõustikus, korvpallis, jalgpallis, tennises, lauatennises ja judos.

Eestit esindavad ujujad Keira Rattur, Kaspar Paul Loik, Eric Tött (kõik Spordiklubi Nord, treenerid Jan Joonas Viirpuu ja Brenda Tilk) ja Hardi Pais (Spordiklubi Meduus, treener Triin Pollisinski).

EM-i tulemustega saab end kursis hoida veebilehel https://sudsec2023.eu/

Eesti koondis saavutas kurtide orienteerumise MM-il supersprindi teatevõistlusel kuuenda koha

Kurtide orienteerumise MM-il Rootsis sai Eesti võistkond koosseisus Vaiko Vare ja Marja-Liisa Landar supersprindi teatevõistluses kuuenda koha.

Veel osalesid MM-il Martin Viljasaar ja Martin Betlem ning veteranide klassis medaleid võitnud Merike Mändsoo, Ilvi Vare ja Matti Betlem.

Täpsem info tulemuste kohta: http://www.kurtidespordiliit.ee/

Istevõrkpallurid sai Balti Liigas kolmanda koha

Eesti istevõrkpallikoondis sai Balti Liiga viimasel turniiril Riias ning ka üldkokkuvõttes kolmanda koha.

Võitis Läti 33 punktiga, Leedu Ii kogus 27 ning Eesti ja Leedu I võrdselt 9 punkti. Kuldses geimis kolmandale kohale alistas Eesti võistkond Leedu I tulemusega 25:20.

Greg-Emil Pärn ja Hans Teearu osalesid Bosch Eesti maastikuratta sarjas

Virtus klassi sportlased Greg-Emil Pärn ja Hans Teearu osalesid Bosch Eesti maastikurattasarjas. Pärn sai M16 klassis 16. koha (kokku 33 osalejat) ning Teearu meeste üldarvestuses 60. koha (kokku 896 osalejat).

Suur aitäh, Liivi Rünk ja Helena Thalson!

Legendaarne kergejõustikutreener LIIVI RÜNK! On tekkinud aeg, kus kooli ega trenni ei pea minema. Paraolümpiale mõeldes... on olnud põnev ja seikluslik tegevus. Uued tutvused, uued kogemused. Ei unune hetked, kui treeningutel tehtud ränkraske töö sai tasutud sportlaste autasustamisel kõige kõrgemas mastis Eesti lipuga ja Eesti hümni kuulates. Aastatepikkune sportlase Sirly Tiigi treenimine vajas järjekindlust ja varjamatut emalikku hoolt, mis kestab siiani. Siiras tänu kõige eest!

Ujumistreener ja endine parasportlane HELENA THALSON! Helena Thalsoni  tegevus viimase viie aasta jooksul on muljetavaldav ujumistreenerina kui ta suutis kasvatada S14 klassi sportlasi Eesti tipptegijate hulka igal ujumisalal. Sportlane omab nüüd Virtuse litsentsi ja oma sportlikute tulemustega suudab osaleda IPC ujumise seeriavõistlustel. Helena, oleme palju vaeva näinud! 2023. aasta sügis pakub sportlasele Jan Marten Jannole uusi valikuid! Aitäh treener Helenale tehtud vaeva eest!

Tänuavalduse edastas Mallika Koel.

Tõelised Võitjad ootavad kuulama!

Augustis käisid EPK ja Õhtulehe koostöös valmiva paraspordi podcasti Tõelised Võitjad saates külas Egert Jõesaar ja Mart Olman. Mehed rääkisid oma senistest tegemistest ja ootustest Pariisi paraolümpiamängudel.

Kuula saadet siit: https://www.ohtuleht.ee/teemalehed/toelised-voitjad

Eesti ultrasportlane läbis ratastoolis 24 tunniga ligi 200 km

2020.a. Eesti parimaks ultrajooksjaks valitud ning samal aastal 237,030 kilomeetriga Eesti 24 tunni jooksu rekordi püstitanud Vladimir Frolovile pole viimased aastad kerged olnud. Mees taastub tänaseni raske autoõnnetuse tagajärgedest, kuid see pole takistanud teda liikumisüritustel osalemast. Vladimir on väga aktiivne tervisesportlane ning spordivabatahtli
.
Augustis läbis Vova ratastoolis ööpäevaga ligi 200 km!

Loe edasi siit: https://shorturl.at/lyQR3
 
Tallinna boccia paaristurniir toimub 23. septembril Sõle spordihoones

Tallinna boccia paaristurniir toimub 23. septembril kell 11:00 Sõle spordikeskuses. Paari moodustavad kaks võistlejat, kellest vähemalt üks on liikumispuudega.

Lisainfo ja registreerimine: https://fb.me/e/5UdSXs4Ri
 
29. septembril ootame huvilisi parasulgpalli perepäevale

Perepäeval saavad sulgpalli proovida kõik huvilised. Parasulgpalliga ootame tutvuma nii üla- kui alajäseme puudega inimesi (istujaid ja seisjaid), kelle vähemalt üks käsi suudab hoida sulgpallireketit ning teha sellega löögi liigutusi. Kindlasti ootame mängima akondroplaasiaga ehk lühikese kasvuga inimesi.

Vaata tutvustavat videot siit: https://youtu.be/NLUxhpg16A4
Täpsem info: https://shorturl.at/ewEGN
FB: https://shorturl.at/ilsLS
 
Eesti Paralümpiakomitee Liikumisaasta 2023 projekti tegevused on täies hoos!

Kevadel EPK poolt väljakuulutatud Liikumisaasta 2023 konkursi raames toetuse saanud projektidest on mõned lõpusirgel, mõned toimumas, mõned veel tulekul. Väike ülevaade, kuidas on läinud.

Projekt 1: Erivajadustega inimeste matkasari Tartumaal

Selline ettevõtmine on Tartumaa Spordiliidu jaoks uudne projekt. Näiteks esimene matk toimus aprillis Elvas 3km pikkusel Väikese Väeraja matkarajal. Matkale tuli kohale vaegkuuljad, vaegnägijad ning pimedad. Matka giidiks oli Väerajal asuvate skulptuuride autor Anni Käärst, kes oskas rajal olevate kujude kohta rääkida põnevaid lugusid. Täname Tartumaa Spordiliitu kaasava liikumisharrastuse eest.

Projekt 2: Räpina Valla erivajadustega inimesed liikuma

Projekti eestvedaja Inga Lehiste: Parim tagasiside on seni "kõik kondid liiguvad nüüd ilma valuta". Ratastoolis mehe sain ka umbes 20m kõndima. Lisaks on tema näppude töö nüüd tunduvalt parem. Ta saab juba 6 tiiru (u 60 viset) mängu teha. Algul ei saanud kahe tunniga isegi 8 korda visatud, kuna näpud ei lasknud ketast lahti. Lisaks erivajadustega inimestele on metodistide koguduse naised leidnud tee meie ringi ning naudivad ühist tee/vee joomist ning väikest ampsu kõnniringi lõpus justkui preemiana enda keha hoolitsemise eest.

Projekt 3: Ratastoolikorvpalli Klubi otsis treenerit

Ja treeneri ratastoolikossu seltskond ka leidis! Hoia kindlasti pilk peal, sest põnevaid uudiseid ratastoolikossust veel tuleb juba sellel aastal! Kindlasti on uuest hooajast oodatud uued korvpallihuvilised – kõik korvpallurid, kes enam püsti mängida ei saa või ei taha ja kõik ratastoolikasutajad, kel korvpall südame põksuma paneb!

Projekt 4: Eesti Curlingu Liit korraldab Ratastoolikurlingu Avatud Uste päevad

Ees on ootamas kolm väga põnevat avatud treeningpäeva (10. september, 8. oktoober, 17. november), kuhu on oodatud kõik ratastoolikasutajad, kelle käed terved st kontroll oma käte liikumise üle. Huvilisi võtavad vastu ja juhendavad meie oma Eesti ratastoolikurlingu koondise mängijad! Miks mitte kuuluda peagi ka ise ratastoolikurlingu tiimi?

Projekt 5: Elektriratastooli saalihoki (EESHK) avatud treeninglaager Tartus

EESHK korraldab veel selle aasta numbri sees Liikumisaasta projekti raames treeninglaagri ja tutvustava mängu Tartus. Elektriratastooli saalihoki eestvedaja Jüri Lehtmetsa sõnul tekkis idee sellest, et osalemine Soome liiga turniiridel muudavad klubi mängijaid ühtsemaks meeskonnaks. „Soovime pakkuda seda kogemust ka neile, kes veel ei ole elektriratastooli saalihokit proovinud ega Soome liigas osalenud. Eesti Elektriratastooli Saalihoki Klubi loodab ka Tartu liikumispuudega inimesi innustada antud spordialaga tegelema.

Projekt 6: MTÜ Saaremaa Puuetega Inimeste Koja (SPIK) projekt „Samm sammult“

Projekt on kulgenud rõõmsalt liikudes. Projekti eestvedaja Marju Saare sõnul on koostatud paberkandjal ja elektrooniliselt liikumisvihik, kuhu inimesed  oma liikumisviise, aegu ja muud liikumisega seotud infot üles märgivad. Kokkuvõtted tulemustest tehakse oktoobris toimuval spordipäeval. Lisaks toimub juba 6.septembril liikumisõhtu matk Roomassaare poolsaarel  kultuuriühing „Möte“ eestvedamisel.

Täpsema info saamiseks kirjuta: marjuliik@gmail.com

Projekt 7: Discgolfi ja bowlingu arendamine liikumispuudega inimestele Võrumaal

Projekti eestvedaja Väino Marjak: „Tänu teisaldatavatele discgolfi korvidele ei pea nüüd liikumispuudega inimene enam puude vahel rabelema. Discgolf olnud kavas Eesti Invaspordi Liidu Laagris. Sel korral kasutati raja märkimiseks projekti raames soetatud teisaldatavaid korve. Ja osalejaid oli palju rohkem. Lisaks on plaan korraldada Tartu linnas veel bowlingu turniir.“

Liikumispuudega inimesed, kes on huvitatud bowlingust ja/või discgolfist, võtke ühendust Väinoga (marjak48@gmail.com, 56220512)
 
Kellukese fond ootab taotlusi
 
Eesti Rahvuskultuuri Fondi Kellukese fond algatati 2011. aastal Eesti Seljaajusonga ja Vesipeahaigete Seltsi poolt eesmärgiga toetada erivajadustega noorte arengut ja enesetäiendamist kaunite kunstide ja spordi alal. Jagamisele tuleb kaks 1000 euro suurust stipendiumi, kokku 2000 eurot. 
 
Lisainfo ja taotlemine: http://www.erkf.ee/allfondid/kellukese-fond
 
OLULINE INFO
 
Info sportimisvõimaluste kohta
Sportimisvõimaluste kohta on üleval info EPK kodulehel. Palun vaadake üle oma organisatsiooni info, et saaksime seda huvilistele jagada.

Eesti Paralümpiakomitee kuukiri ilmub iga kuu viiendal päeval (juhul kui viies kuupäev langeb nädalavahetusele või riiklikule tähtpäevale, siis esimesel järgneval tööpäeval). Palun Teil oma tegemistest ja teadetest, mida soovite kuukirjas avaldada, teada anda iga kuu kolmandaks kuupäevaks meiliaadressil indrek@paralympic.ee

Värviküllast sügist!

Parimate soovidega
Indrek Petersoo
EPK kommunikatsioonijuht 

View this email in your browser