Soe ja päikeserohke august oli Eesti puuetega inimeste spordi kogukonna jaoks taaskord väga aktiivne aeg. Teeme põgusa tagasivaate tehtule ning heidame pilgu eesootavale.

Eesti Paralümpiakomitee sai endale uue liikme, kelleks on Eesti Triatloni Liit. EPK juhatus langetas vastava otsuse 30. augustil toimunud koosolekul. Palju õnne ja tere tulemast meie kogukonna uutele tulijatele!

"Eesti Triatloni Liidu vastuvõtmine EPK liikmeskonda on meie jaoks oluline teetähis ning loodetavasti innustab ka teisi spordialaliite paraspordile rohkem tähelepanu pöörama. EPK soov on parasporti laiendada uutele aladele ja suurendada mitmekesisust. Soovime, et igal inimesel oleks võimalik valida endale sobivaim ala, millega ennast siduda, olgu siis tegemist liikumisharrastusega või miks mitte seada eesmärgiks tipptulemuste poole liikumine," ütles EPK president Monika Haukanõmm.

Paraspordipäev ühendas südameid

Eesti Paralümpiakomitee ja FC Flora korraldasid 20. augustil A. Le Coq Arenal suure paraspordipäeva "Sport ühendab!" Paraspordipäeval tutvustasid erinevad spordiklubid, organisatsioonid ja entusiastid erinevaid paraspordialasid, mida on ka Eestis võimalik harrastada. Huvilistel on võimalik teha lähemat tutvust istevõrkpalli, ratastoolikorvpalli, parakergejõustiku, pararattasõidu, ratastoolikurlingu, paraujumise, ratastoolitantsu, parasõudmise, elektriratastooli saalihoki, parasulgpalli, parajõutõstmise, boccia, paralauatennise, ratastoolitennise ja teiste aladega. FC Flora korraldas huvilistele ekskursioonid A. Le Coq Arenale, kus on ühtlasi avatud näitus Eesti sportlaste esinemisest paraolümpiamängudel ja kurtide olümpiamängudel alates 1992. aastast. Ligipääsetav näitus on üleval A. Le Coq Arena 2. korruse galeriis üleval septembri lõpuni ning sellest on võimalik osa saada ka nägemispuudega inimesel. Loe lisaks

Juul ja Kraav osalesid pararatta MM-il

Pararatturid Mari-Liis Juul ja Janno Lepik osalesid Kanadas toimunud MM-il. Juul oli naiste C5 võistlusklassis eraldistardist sõidus kaheksas ja grupisõidus kümnes, Lepik haigestus võistluste eel tõsiselt ning see vajutas tema vormile tugeva pitseri, mistõttu sai ta meeste H5 klassis eraldistardist sõidus 13. ja grupisõidus 12. koha.

Priks ja Särev võistlesid RC Venture Connect klassis Põhjamaade meistrivõistlustel

Kristo-Adam Priks ja Aadu Särev saavutasid Saltsjöbadenis toimunud Põhjamaade parapurjetamise meistrivõistlustel RS Venture Connect kahemehepurjekate klassis neljanda koha. Meeste jaoks oli tegemist esimese võistlusega RS Venture Connect kahemehepurjekal. Loe lisaks

Hans Teearu toimekas suvi

Virtuse suusataja Hans Teearu osales 21. Võru Roller võistlusel 10 km rajal ning saavutas kolmanda koha ajaga 24:23,10. FIS Roller SKI World Cup 2022 15 km klassikadistantsil sai ta 30. koha ajaga 37;46,9  33 sportlase konkurentsis. Juulis lõpetas Teearu Škoda Laagri Rakke Rattamaratoni 155. ja Võrumaa pikamaajooksu kaheksanda kohaga.

Virtuse lauatennisemängija Deniss Sedelnikov osales Pekka Laidineni lauatennise laagris, mis oli ettevalmistuseks TT paravõistlusteks Soomes.

Eesti Kurtide Spordiliit tähistas 30. tegutsemisaastat

Eesti Kurtide Spordiliidul täitus 30 tegutsemisaastat eelmise aasta lõpus (21.11.2021). Kahjuks ei olnud võimalik koroonaviiruse tõttu eelmise aasta novembris kokkusaamist korraldada, seega peeti aastapäeva üritus 27. augustil Tallinna Kurtide Majas. Pidulikul koosviibimisel andsid Eesti Paralümpiakomitee õnnitlused edasi president Monika Haukanõmm ja täitevkomitee liige Toomas Sepp ning Eesti Kurtide Liidu president Tiit Papp. Kokku said praegused ning endised sportlased ja juhendajad, kes polnud aastaid kohtunud. Värskendati sidemeid, meenutati möödunud aegu ja heideti pilk väikesele fotonäitusele.

Kurdid võistlesid orienteerumises, discgolfis ja nooleviskes

Pajulahtis toimunud Põhja- ja Baltimaade kurtide meistrivõistlustel orienteerumises lõid kaasa viis Eesti sportlast. Martin Viljasaar sai sprindis 9, lühirajal 12. ja tavarajal 7. koha. Martin Betlem oli lühirajal 13. ja tavarajal 8. koha ning Matti Betlem lühirajal 12. ja tavarajal M60 arvestuses võitja. Iivi Vare võitis kõigil kolmel distantsil naiste N50 arvestuses esikoha. Merike Mändsoo oli parim sprdindirajal N60 vanuseklassis.

Pärnu KSS Eero eestvedamisel toimusid Pärnu lahtised meistrivõistlused kuulmispuudega inimestele discgolfis, meistriteke krooniti Vaiko Vare ja Eret Siitam. EKSL meistrivõistlsutel nooleviskes osalesid kaheksa meest ja kolm naist, meistriteks tulid Vaiko Vare ja Annely Ojastu.

Väliboccias võidutses Võru ISK

20. august toimusid Võru maakonnas Püssa külas EIL karikavõistlused võistkondlikus väliboccias. Võidu jätsid kodukanti Võru ISK võistkonna liikmed Andrei Baranov, Anneli Rebane ja Garonne Kähr.

Novuse mängijad võistlesid Võrus

6.-7. augustil toimus Võrus Euroopa karikavõistluste III etapp novuses parasportlastele. Osalesid Eesti ja Läti parasportlased. Naistest oli võidukas Urve Reetamm, kes võitis ka Eesti meistritiitli. Meeste arvestuses oli parim Raimond Putans Lätist. Parima eestlasena oli Heldur Otsa III kohal, kes sai Eesti MV arvestuses püstiseisjate klassis 1.koha. Ratastoolis mängijatest oli Eesti MV arvestuses esikohal Riho Kore. Segapaarismängus osutus võidukaks Eesti paar Urve Reetamm/Guide Trees. Meeste paarismängus sai parim Eesti paar Kaido Pung/Uno Saik teise koha.

Jaano Kraav võitis Tartu ratastoolitennise turniiri

21. augustil toimus ratastoolitennise turniir Tartus, kus võidu noppis Jaano Kraav.

Hansa 303 purjetasid kaheliikmelised võistkonnad

Hansa 303 klassis esmakordselt Eestis omavahel kaheliikmelised võistkonnad. Esimese sõidu võitis paatkond kogenud parapurjetaja Peep Krusbergi ja äsja RS Venture Põhjamaade meistrivõistlustelt neljanda kohaga naasnud Aadu Säreviga. Teises sõidus sai esikoha hea stardi ning oma positsiooni hoidmisega kindlustanud Tatjana Filippovna ja Henry-Mark Andresson. Vastavalt reeglitele sai võrdse punktisumma korral võidu viimases sõidus vähem punkte kogunud meeskond. Hansa 303 soolosõidud tõid Eesti karikavõistluste sarja arvestuses kuldse medali kõikides sõitudes esimesena finišeerinud Kristo Priksile. Peep Krusberg jäi seekord teiseks.

Tallinna Ülikoolis algasid taas loengud liikumisharrastusest erivajadustega inimestele

25. augustil algasid juba kolmandat aastat Tallinna Ülikooli kehakultuuriteaduskonna sügissemestri kavas praktilised loengud „Liikumisharrastus erivajadustega inimestele“. Õpet saavad nii kaugõppes õppivad õpetajad ning treenerid kui ka päevaõppes käivad üliõpilased. Praktiliste loengute eesmärk on praegustele ja tulevastele treeneritele/õpetajatele anda kogemus ise paraspordialasid proovida. Esimesena oli kavas ratastoolikorvpall ning parasulgpall avatud ülikooli õppele:

SEPTEMBRIS TULEKUL

• 24. septembril toimuvad Võru Spordihallis siseboccia võistkondlikud karikavõistlused. Juhend on üleval nii EIL kui EPK kalendris.
  • 22.-26. septembril osaleb ratastoolikurlingu võistkond turniiril Itaalias, Torinos. Eesmärgiks on saada läbi kontrollmängude hea ettevalmistus novembris toimuvaks ratastoolikurlingu B-grupi MM-iks.
  • Parapurjetajatel on plaanis septembri esimeses pooles paatide ettevalmistamine talvehoiuks ja seoses külmade ilmadega ka väljatõstmine. Abikäed oodatud, ka transpordi või korraldusega seotud abi on teretulnud! Kui on huvi järgmisel hooajal treeningutega liituda või sisehooajast osa võtta, siis andke julgesti teada e-posti aadressil Kyllih@gmail.com
  • Lisainfo eelseisvate võistluste kohta on leitav EPK kodulehel olevast sündmuste kalendrist!