EPK infokiri - oktoober 2022

Eesti Paralümpiakomitee infokiri

05.10.2022

Hilissuviselt mõnus ja päikeseline koolikuu on möödas ning taaskord oli see meie kogukonna jaoks tegus aeg. Teeme siinkohal tavapärase tagasivaate ning heidame pilgu eesootavale.

EPK toetab üleskutset treeneritele väärika töötasu tagamiseks

Eesti Paralümpiakomitee toetab Eesti Olümpiakomitee üleskutset väärtustamaks treenereid ja tagamaks neile väärika töötasu. Veebilehel www.treeneritasu.ee on enam kui 5800 inimest liitunud Eesti Olümpiakomitee üleskutsega treenerite õnnitlemiseks ja väärika tasu tagamiseks. Teiste hulgas on oma toetusavalduse esitanud ka mitmed Eesti parasportlased ja nende juhendajad. Kutsume kõiki puuetega inimeste spordi kogukonna liikmeid üles omalt poolt toetusavaldust esitama. Mida laiem on toetajate ring, seda mõjusam on sõnum!

Jelena Pipper sai parajõutõstmise EM-il neljanda koha

Jelena Pipper sai parajõutõstmise Euroopa lahtistel meistrivõistlustel Tbilisis naiste -73 kg kaalukategoorias neljanda koha. Tema tulemuseks märgiti teisel katsel tõstetud 62 kg.Esimesel katsel tõstis ta 58 kg, kolmas üritus 65 kg raskusega ebaõnnestus. Kokku teenis Pipper 120 punkti. Kuldmedali võitis Sibel Cam Türgist, kelle parimaks tulemuseks märgiti 123 kg. Hõbeda pälvis Britney Arendse Iirimaalt (114 kg) ning pronksi Larisa Marinenkova Moldovast (80 kg). Jelena Pipperit toetab HC Gym.

Kadri Vinni tegeleb aktiivselt koeraspordiga

Tublisid parasportlasi võib leida väga erinevatelt aladelt. Koerasportlane Kadri Vinni sooritas koos oma neljajalgse sõbra Lillyga edukalt sõnakuulelikkuse (SK1) eksami ja saab asuda järgmise taseme SK2 klassiks ettevalmistusi tegema. Loe lisaks

Lauatennisemängijad osalesid Pajulahtis rahvusvahelisel turniiril

Lauatennisemängijad Deniss Sedelnikov ja Martin Printsmann osalesid Pajulahtis toimunud ITTF Finland Para Open turniiril. Viimsi Lauatenniseklubi liige Sedelnikov osales meeste klassis 11 ning pidi alagrupiturniiril leppima kolme kaotusega: Antoine Zhaole Prantsusmaalt jäi ta alla tulemusega 2:3, Fel Hsiehile Taipeist 0:3 ning Khunanon Didsunonile Taist samuti 0:3. Klassis 8 võistelnud Viljandi LTK Sakala mängija Printsmann kaotas esmalt jaapanlasele Hiromi Satole 0:3, seejärel Saksamaa esindajale Mohit Singhile 1:3 ning kolmandas alagrupimängus norralasele Pablo Jacobsenile 0:3. 

Eesti kurtide 3x3 korvpallikoondis sai MM-il üheksanda koha

DIBF 3x3 korvpall MM toimus 7.-10.septembrini Iisraelis Ramat Ganis. See oli esmakordne kurtide poolt korraldatav 3x3 korvpalli MM.  Eesti koondis koosseisus Jaan-Sulev Öpik, Andre Siig, Gert Krehov ja Mihkel Taaber sai treener Jaan Pärgma käe all kokkuvõttes üheksanda koha. Maailmameistriteks krooniti Sloveenia võistkond, kes alistas tasavägises finaalkohtumises Ukraina. Pronksmedali teenis Poola.

Boccia võistkondlikud karikavõistlused võitis Tartu I võistkond

Eesti Invaspordi Liit korraldas spordinädala raames boccia võistkondlikud karikavõistlused. Võru spordihoones peetud turniiril osales 12 võistkonda. Võitjaks tuli Tartu I võistkond koosseisus Piia Jürgenson, Heldur Otsa ja Erki Paukson. Boccia 2022. aasta edetabelis hõivas seejärel esikoha meestest Tõnu Haga (Võru ISK) 37 punktiga, naistest Inge Eit (võru ISK) 43 punktiga. Edetabel on avaldatud EIL kodulehe

Murdmaasuusataja Hans Teearu ettevalmistused talveks

  • 3. septembril võistles Hans Teearu 25.Tallinna Rattamaratonil ning saavutas meeste klassis 47 km distantsil ajaga 01:59,38 56. koha;
  • 10. septembril võistles Teearu Läti APE 100 km maastikurattamaratonil ja saavutas 82. (VK) koha ajaga 6:44,11;
  • 18. septembril osales Teearu Hawaii Expressi 25. Tartu Rattamaratonil ja saavutas 89 km distantsil 64. (VK) koha ajaga 03:15,31;
  • 24. septembril võistles Teearu Haanja 100 Rattamaratonil ja saavutas 100 km distantsil ajaga 5;51,51 68. koha.

EPK osales Kultuuriministeeriumi eestvedamisel toimunud liikumisharrastuse seminaril

Eesti Paralümpiakomitee osales 13. ja 14. septembril Kultuuriministeeriumi poolt korraldatud liikumisharrastuse seminaril.

EPK liimumisharrastuse juhi Kaia Kollo kommentaar: "Puudega inimeste liikumisharrastus ja sport moodustab väikese, kuid samas olulise osa terve ühiskonna aktiivsest elustiilist Eestis. Oluline on olla pidevalt kaasas ja kursis erinevate liikumisharrastuse projektide ja sündmustega, mis meie riigis toimuvad ning nendest võimalusel osa saada. Tõsi on aga see, et kõik valdkonnad soovivad endale rohkem tähelepanu, kõik spordialad soovivad endale rohkem harrastajaid. Vahel see ei õnnestu, kuna kogu maailma ei ole võimalik ligipääsetavaks muuta ning erinevatele sihtgruppidele toimubki erinevaid üritusi. Näen aga, et iga paraspordi entusiasti võimalus ja Eesti Paralümpiakomitee ning tema liikmete kohustus on teha teavitustööd ning aidata kaasa puudega inimeste kaasatusse liikumisharrastusse ja sporti," ütles Kollo.

"Selleks, et eestlaste liikumisaktiivsuse edendamisel päriselt tulemusi saavutada ja kutsuda ellu liikumispööre, on äärmiselt oluline eri valdkondade koostöö ning kõigi partnerite panus ja tugi," sõnas seminaril osalenud kultuuriminister Piret Hartman.

Kultuuriministeerium on kuulutanud 2023. aasta liikumise teema-aastaks, mille viib läbi Eesti Olümpiakomitee.

EPK käis külas Tallinna Laagna Lasteaed-Põhikoolis

Eesti Paralümpiakomitee käis Spordinädalal külas Tallinna Laagna Lasteaed-Põhikoolis. Lastega kohtudes tutvstasime parasporti ja selle harrastajaid, vaatasime põnevaid videoklippe paraolümpiamängudest. Kõik olid ühisel arvamusel, et sportimine teeb tugevaks, rõõmsaks, tuju heaks, sport on kasulik. Lisaks pühendasime terve päeva boccia tutvustamisele. Kohal käis boccia treener Endre Varik SK Achilleusest.

Koeru Hooldekodus toimub boccia päev

20. septembril käis EPK bocciat kui paraolümpiamängude programmi kuuluvat paraspordiala tutvustama Koeru Hooldekodus. Rõõm oli näha, et kohale oli tulnud 12 ratastoolis huvilist ning päeva lõpus leiti ka inventarikapist üles terve boccia pallide komplekt. Väga suurt rõõmu pakkus boccia renn nendele osalejatele, kes ei suuda palli väljakule visata, aga renn andis neile suurepärase võimaluse olla mängus täielikult sees.

WTA Tallinn Open üllatas meeldivalt ratastoolis kaasaelajat!

WTA Tallinn Openile elas kohapeal kaasa EPK peasekretär Signe Falkenberg. Tema sõnul üllatas kõrgetasemeline naiste tennisturniir meeldivalt tennisele ratastoolis kaasaelajat.

"Korraldajad olid arvestanud kolme ratastoolikohaga kohe esireas, kust avanes hea vaade mänguplatsile. Ratastoolis pealtvaataja sisenes läbi sama rada kust teisedki pealtvaatajad, turniiri staff oli igal hetkel ka abi pakkumas. Üldiselt oli sisenemistee läbitav, edaspidi tasuks ehk mõelda sisenemistelgis olevate kaldteede laugemaks tegemisele. Piletimüügisüsteemi juures võiks ka edaspidi olla teada, et ratastoolipiletit osta soovija võtaks ühendus müüjaga otse (e-kirja teel), praegu võis jääda paljudele mulje, et need eripiletid ongi kõikidele sessioonidele välja müüdud. Küllap järgmiseks aastaks mõeldakse paremini läbi ka tualettruumi ülesleitavus, aga Forus Tennisekeskuse tundjale see raskusi ei valmista. Küll aga pole kõik pealtvaatajad seal ju igapäevased külalised," võttis Falkenberg oma külastajakogemuse kokku.

Kaia Kollo osaleb EOK arenguprogrammis "Spordijuht 2.0"

Selgusid EOK arenguprogrammi “Spordijuht 2.0” kolmanda lennu osalejad, teiste hulgas osutus valituks EPK liikumisharrastuse juht Kaia Kollo.

EOK arenguprogrammi “Spordijuht 2.0” kandideeris 30 spordijuhti, endist tippsportlast ning spordiga seotud inimest. “Spordijuht 2.0” on Eesti Olümpiakomitee aastane leadership-kompetentside arenguprogramm spordijuhtidele, eesmärgiga viia Eesti spordijuhtimine uuele kvalitatiivsele tasemele. 

LÄHIAJAL TULEKUL

Novembris ilmub Jüri Lehtmetsa raamat "Kohanemise meistriklass", ettetellimine on alanud

Novembris ilmuv raamat “Kohanemise meistriklass” avab erakordse inimese elukäigu. Elektriratastooli entusiast Jüri Lehtmets on mees, kes hoolimata raskele puudele on elurõõmus ja aktiivne ühiskonna liige. Tal on Duchenne’i lihasdüstroofia, mis toob kaasa lihaste nõrgenemise aasta aastalt. Tema keha ei toimi. Säilinud on vaid vaevaline sõrmede liigutamine.

Arstide prognooside kiuste on ta elanud üle kolmekümne sisuka eluaasta, trotsides iga tund oma füüsilist piiratust. Tema lugu inspireerib kõiki inimesi nägema raskustes võimalusi, mitte takistusi.

Raamat on ka omamoodi kroonika, mis kajastab puuetega inimeste olukorda taasiseseisvumise algusest tänaseni. Autor esitab ka selged ettepanekud, kuidas kaasata paremini puuetega inimesi meie argipäeva tegemistesse. Loe lisaks ja telli raamat

Eestlased võistlevad Downi sündroomiga ujujate MM-il

15.- 23. oktoobril toimub Albufeiras Downi sündroomiga ujujate MM, kus lööb kaasa ka Eesti koondis, kuhu kuuluvad Maria Rein, Eric Tött, Paula Ploom, Ingel Õunmaa (kõik MyFitness) ning Kaspar Paul Loik, Keira Rattur, Hardi Pais (kõik Meduus). Treenerid on Vello Liivamägi ja Triin Pollisinski.

Mari-Liis Juul osaleb pararatta trekisõidu MM-il

Eesti pararattur Mari-Liis Juul osaleb 20. oktoobril Prantsusmaal algaval trekisõidu MM-il.

Ratastoolikurlingu võistkonda ootavad ees kolm võistlust

Ratastoolikurlingu võistkond valmistub novembris toimuvaks B MM-iks, mils on 2023. aasta MM-i kvalifikatsioonivõistluseks. Oktoobrikuus ootavad ees mitmed kontrollturniirid. 13.-15.oktoobril toimub Tallinnas XVIII Tallinn Cup, kus tavavõistkondade seas löövad kaasa ka Eesti ja Läti ratastoolikurlingu tiimid.

Turniiri käiku ja tulemusi saab jälgida siit

18.-21.oktoobril osaleleb meie võistkond Stirlingi turniiril Šotimaal.

28.-30.oktoobril toimub Tallinnas V Rahvusvaheline ratastoolikurlingu turniir. Osalema on tulemas 2 tiimi USA-st, võistkonnad Lätist, Soomes ja Itaaliast ning loomulikult ka meie Eesti ratastoolikurlingu võistkond. Lisainfo

Tulekul on boccia ja bowlingu võistlused

21.- 22.oktoobril toimuvad EIL karikavõistlused võistkondlikus bowlingus Narvas, Tartus ja Tallinnas.
 
29. oktoobril toimuvad Võru Spordikeskuses Lõuna-Eesti karikavõistlused individuaalses boccias.

VEEBRUARIS TOIMUB SPORDI LIGIPÄÄSETAVUSE SEMINAR!

14. veebruaril 2023 toimub Tallinna Nõmme Gümnaasiumi spordihoones spordi ligipääsetavuse seminar, mille viib läbi pikka aega CAFE (Center for Access to Football in Europe) juures töötanud Jochen Kemmer. Seminarile on oodatud kõik huvilised: spordihuvilised, spordiklubide ja alaliitude esindajad, spordiürituste korraldajad, spordi- ja kultuurirajatiste haldajad ja omanikud jne.

Palun kandke seminar aegsasti kalendritesse! Ajakava ja lisainfo registreerimise kohta tulekul.

OLULINE INFO

Sportimisvõimaluste kohta on üleval info EPK kodulehel

Palun vaadake üle oma info, et saaksime seda huvilistele jagada.

Eesti Paralümpiakomitee kuukiri ilmub iga kuu viiendal päeval (juhul kui viies kuupäev langeb nädalavahetusele või riiklikule tähtpäevale, siis esimesel järgneval tööpäeval). Palun Teil oma tegemistest ja teadetest, mida soovite kuukirjas avaldada, teada anda iga kuu kolmandaks kuupäevaks meiliaadressil indrek@paralympic.ee
 
Ilusat kuldset sügist!