EPK infokiri - märts 2024

EPK infokiri - märts 2024

05.03.2024

Tere head sõbrad!

Paraolümpia-aasta saab vaikselt hoogu sisse. Hetkel on kõik pilgud suunatud kaugele Lõuna-Koreale, kus MM-il võistlemas meie ratastoolikurlingu võistkonnad. Veebruaris toimus samuti palju põnevat.

Ratastoolikuringu võistkond osaleb Lõuna-Koreas toimuval MM-il

Eesti ratastoolikurlingu koondis alustas laupäeval, 2. märtsil mängudega Lõuna-Koreas, Gangneungis toimuval MM-turniiril.

Eesti koondisesse kuuluvad kapten Ain Villau, Mait Mätas, Kätlin Riidebach ja Signe Falkenberg. Võistkonda juhendab Aleksander Andre, abitreeneri ja abilisena on kaasas Eesti Paralümpiakomitee spordidirektor Laura Rogenbaum.

MM-il osalevad tosina riigi koondised, Eesti võistkonnale pakuvad konkurentsi tiitlikaitsja Hiina, korraldaja Lõuna-Korea, Kanada, Tšehhimaa, Itaalia, Läti, Norra, Šotimaa, Slovakkia, Rootsi ja USA.

Nelja võistluspäeva järel on Eesti koondisel kirjas üks võit ja kuus kaotust, millega jagatakse 11. kohta.

Esmalt mängivad kõik osalevad võistkonnad omavahel üheringilise turniiri, seejärel jätkavad kuus parimat sõelmängudes. Põhiturniir jõuab lõpuni neljapäeval, sõelmängudega alustatakse reedel, maailmameister ja medalivõitjad selguvad laupäeval.

10. märtsil algab Gangneungis segapaaride MM, kus Eestit esindavad Kätlin Riidebach ja Mait Mätas.

Loe võistluspäevade ülevaateid EPK kodulehelt: www.paralympic.ee

Jelena Pipper ei saanud parajõutõstmise MK-etapil tulemust kirja

Parajõutõstmise MK-etapil Dubalis ei saanud Jelena Pipper naiste 73 kg kaalukategoorias tulemust kirja.

Pipper alustas 68 kg kangiga, kuid tõste ei õnnestunud. Seekord üritas Pipper kaks korda 70 kg kangiga, ent seegi ei andud tulemust.

Hans Teearu ja Janno Lepik osalesid Tartu Maratonil

Virtuse sportlane Hans Teearu sai 50. Tartu Maratoni 63 km klassikarajal meeste arvestuses 15. koha ajaga 2:43.03. 

Pararattur Janno Lepik osales 31 km distantsil ning läbis selle suusakelgul ajaga 2:14.08, mis andis kokkuvõttes 217. koha ning M35 arvestuses 11. positsiooni.

"Suht karm oli laskumistel, kukkusin viis-kuus korda. Rada oli väga jäine, vahepeal oleks vaja läinud pigem uiske! Finišisse ma siiski jõudsin ja õnneks jäi ka varustus terveks. Muidu oli äge, aga enam ei tahaks jäärajale sõitma minna," kommenteeris Lepik sotsiaalmeedias.

Para- ja kurtide kergejõustiku Eesti meistrivõistlused pakkusid ilusaid hetki

Reedel, 9. veebruaril toimusid Lasnamäe kergejõustikuhallis 2024. aasta para- ja kurtide sisemeistrivõistlused kergejõustikus, mis pakkusid ohtralt võistlus- ja võidurõõmu arvukatele osalejatele.

Kolmandat korda järjest pakkusid Eesti atleetidele konkurentsi lõunanaabrid Lätist. Võisteldi üheteistkümnel spordialal - 60 m jooksus ja ratastoolisõidus, 200 m jooksus ja ratastooolisõidus, 800 m jooksus ja ratastoolisõidus, 1500 m jooksus ja ratastoolisõidus, kaugushüppes, kõrgushüppes ja kuulitõukes.

Võistlused avas tervituskõnega sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.

Tanel Visnap võitis talvistel kergejõustiku meistrivõistlustel 60 m jooksus hõbemdali

Tanel Visnap võitis talvistel Eesti meistrivõistlustel kergejõustikus meeste 60 m jooksus hõbemedali. Kaugushüppes sai Visnap viimasel katsel saavutatud tulemusega 6.57 üheksanda koha.

Tartus toimusid ujumisvõistlused “Anna Hoogu”

17. veebruaril toimusid Tartuss TUK-I korraldusel juba 16. korda erivajadustega inimestele suunatud ujumisvõistlused Anna Hoogu. Võistlema tulid 87 sportlast 13 klubist ja organisatsioonist üle Eesti.

Aitäh, Marge Kõrkjas ja teised tublid korraldajad!

Siseboccia meistrivõistlused toimuvad Elvas ja Paides

Märtsis peetakse Elvas ja Paides siseboccia meistrivõistlused.

Individuaalsed meistrivõistlused toimuvad 9. märtsil kell 11:00 Elva spordihoones ning võistkondlikud meistrivõistlused 30. märstil kell 11:00 Paide E-Piim spordihallis.

Eesti Lauatenniseliidust sai Eesti Paralümpiakomitee liige

Eesti Paralümpiakomitee juhatus otsustas 30. jaanuaril 2024 toimunud korralisel koosolekul võtta Eesti Lauatenniseliit Paralümpiakomitee liikmeks. Vastavasisulise sooviavalduse esitas Lauatenniseliidu juhatus Paralümpiakomiteele möödunud aasta novembris. Eesti Lauatenniseliidust sai seega Eesti Paralümpiakomitee 14. liige.

Eesti Paralümpiakomitee liikmeskonda kuuluvad Eesti Invaspordi Liit, Eesti Vaimsete Puuetega Inimeste Spordiliit, Eesti Kurtide Spordiliit, Eesti Puuetega Inimeste Ujumisliit, Eesti Jahtklubide Liit, Eesti Curlingu Liit, Eesti Triatloni Liit, Eesti Lauatenniseliit, MTÜ Spordiklubi Flüüger, Spordiklubi Achilleus, Invaspordiklubi Parasport, MTÜ Spordiklubi Meduus, MTÜ Eesti Ratastoolikorvpalli Klubi ja Narva Füüsiliste Puuetega Inimeste Ühing Sportuna.

Loe lisaks: https://paralympic.ee/et/eesti-lauatennise-liit-on-eesti-paralumpiakomitee-uus-liige

EPK korraldab laste ja puuetega inimese turvalisuse ning heaolu koolituse

Eesti Paralümpiakomitee korraldab reedel, 5. aprillil kell 10:00-15:00 koolituse “Laste ja puuetega inimeste turvalisus ning heaolu spordis”.

Koolitus on mõeldud kõikide paraspordi ja parasportlastega tegelevate organisatsioonide treeneritele ja ametnikele ning eelkõige neile, kes puutuvad oma tegevuses igapäevaselt kokku laste ja/või erivajadustega inimestega.

Koolituse viivad läbi Eesti Jalgpalli Liidu laste turvalisuse ja heaolu programmi juht Juta Petersoo ning Sotsiaalkindlustusameti heaolu osakonna ennetustalituse nõunik Karen-Pauliin Konks. 

Koolitus keskendub alljärgnevatele põhiteemadele:
•    millised on laste, noorte ja puuetega Inimeste kaitse ja heaolu põhimõtted;
•    millised on väärkohtlemise liigid;
•    millised on võimaliku väärkohtlemise peamised riskirühmad;
•    kuidas märgata, et miskit on valesti;
•    kuidas väärkohtlemise juhtumeid ennetada;
•    kuidas talitada väärkohtlemise ilmnemisel;
•    kuidas vajadusel aitada hättasattunud last, puudega inimest või kolleegi;
•    kuidas selgitada väärkohtlemise riski- ja kaitsetegureid spordis osalevatele lastele ja puudega inimestele;
•    kelle poole saab abi saamiseks pöörduda;
•    milline peaks olema (noor)sportlaste, lastevanemate, klubide, alaliitude ja teiste (spordi)organisatsioonide vaheline koostöö

Koolitusele registreerimiseks palun saate e-kiri aadressile indrek@paralympic.ee, tuues välja osalejate nimed ja esindatava spordiorganisatsiooni. Koolitusel osalemise eest on võimalik saada treenerite täiendusõppe ainepunkte.

EPK liikmete ja omakorda nende liikmete esindajatele on koolitus tasuta. Teistele huvilistele kehtib vabade kohtade olemasolu korral osalustasu 25 eurot. Koolitusel osalejate optimaalne arv on 35 inimest. 

Registreerimise tähtaeg on 20. märts 2024.
Koolitus toimub Tallinna Puuetega Inimeste Kojas (Endla 59). Kohapeal on tagatud viipekeelne tõlge. Täpsema ajakava saadame enne koolituse toimumist.

Kaul ja Jaanimägi osalesid taskuhäälingus “Spordis ainult tüdrukud”

Raadio 2 ja ERR-i sporditoimetuse taskuhäälingu "Spordis ainult tüdrukud" 19. osas räägivad Debora Saarnak ja Maarja Värv aasta parasportlase, Eestit loodetavasti ka Pariisi mängudel esindava ujuja Susannah Kauli ning Eesti Paralümpiakomitee sekretäri ja endise paraujuja Keit Jaanimägiga paraspordist ja selle seisust Eestis.

Kuula siit: https://sport.err.ee/1609269093/spordis-ainult-tudrukud-mis-seisus-on-eesti-parasport

Paraspordi podcast „Tõelised võitjad“ alustas Delfis uues kuues

Paraspordi podcast Tõelised võitjad on nüüd eetris Delfi Sport kanalil. Veebruaris jõudsid eetrisse sarja teine ja kolmas osa, stuudios käisid külas Mallika Koel ja Robin Liksor. Saatejuhtidena astusid üles Maikel Mõttus, Jüri Lehtmets ja Indrek Petersoo. Podcasti valmimist toetab Malta Ordu Sihtasutus Eestis.

Mõnusat kuulamist: https://tasku.delfi.ee/podcast/4f67b0d2-1f06-4251-aec5-07cb2c3be356

Eesti Paralümpiakomitee kuukiri ilmub iga kuu viiendal päeval (juhul kui viies kuupäev langeb nädalavahetusele või riiklikule tähtpäevale, siis esimesel järgneval tööpäeval). Palume oma tegemistest ja teadetest, mida soovite kuukirjas avaldada, teada anda iga kuu kolmandaks kuupäevaks meiliaadressil indrek@paralympic.ee

Parimate soovidega
Indrek Petersoo
EPK kommunikatsioonijuht