EPK infokiri - juuni 2024

EPK infokiri - juuni 2024
05.06.2024

Tere head sõbrad!

Maikuu pakkus Eesti paraspordis taas kauneid hetki, seda nii tippatleetide kui rohujuure tasandil.

Egert Jõesaar sai parakergejõustiku MM-il neljanda koha

Parakergejõustiku MM-il Kobes sai Egert Jõesaar kettaheite F64 võistlusklassis neljanda koha. Egerti tulemus 51.01 on ühtlasi tema hooaja tippmark!

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/egert-joesaar-sai-parakergejoustiku-mm-il-neljanda-koha 

Susannah Kaul, Matz Topkin ja Robin Liksor osalesid MK-etapil Berliinis

Berliinis lõppenud paraujumise MK-etapil sai Matz Topkin (S4) meeste 50 m liblikujumises 8. koha. Topkin sai eelujumises kirja tulemuse 45,27 ning pääses kaheksanda ajaga A-finaali, kus sai samuti kaheksanda koha tagajärjega 44,52. 50 m seliliujumises pääses ta ajaga 46,86 samuti B-finaali, kus jagas esikohta tulemusega 46,16. Meeste 50 vabaltujumises sai ta tagajärjega 44,02 48. koha.

Susannah Kaul (S10) sai 50 m vabatujumises ajaga 29,58 B-finaali ning oli seal tulemusega 29,21 viies. Naiste 100 m seliliujumises sai ta tulemusega 1.16,94 21. koha. Naiste 200 m pälvus Kaul vabaltujumises tulemusega 2.33,13 22. koha. 50 m seliliujumises pääses Kaul ajaga 35,57 B-finaali, kus tulemus 34,79 andis kolmanda koha.

Robin Liksor (SB8) jõudis 50 rinnuliujumises tulemusega 33.5 samuti B-finaali, kuid lõpetas seal ajaga 34,65 ning pidi leppima 10. kohaga. 100 m rinnuliujumises oli Liksor tagajärjega 1.15,18 kokkuvõttes 23.

Laura-Liis Juursalu sai Usbekistani MK-etapil kuuenda koha

Usbekistanis, Samarkandis toimunud paratriatloni maailma karikasarja sarja etapil pälvis Laura-Liis Juursalu PTS5 klassis kuuenda koha.
World Triathlon Para Series võistlustel Jaapanis, Yokohamas sai Laura-Liis Juursalu naiste PTS5 klassis viienda koha, teenides ühtlasi Pariisi paraolümpiamängude jaoks vajalikke kvalifikatsioonipunkte.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/laura-liis-juursalu-sai-usbekistani-mk-etapil-kuuenda-koha
https://www.paralympic.ee/et/laura-liis-juursalu-sai-yokohama-mk-etapil-viienda-koha 

Mari-Liis Juul pälvis Belgia MK-etapil 11. ja 13. koha

Belgias, Oostendes peeti pararatturite maailma karika sarja teine etapp, kus Mari-Liis Juul (WC5) pälvis temposõidus 11. ja grupisõidus 13. koha, Janno Lepik (MH5) sai vastavalt 19. ja 18. ning Anre Nõmme (MC4) 32. ja 27. tulemuse.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/mari-liis-juul-palvis-belgia-mk-etapil-11-ja-13-koha 

Matvei Serednitskiy ja Maria Serednitskaja osalesid paratantsu MK-etapil Türgis

Matvei Seredenitskiy ja tema tantsupartner Maria Serednitskaja osalesid paratantsu MK-etapil Antalyas. Narvalased said vabakavas kuuenda ning noorte arvestuses neljanda koha. Meeste vabakavas sai Matvei Serednitskiy 12. koha.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/matvei-serednitskiy-ja-maria-serednitskaja-osalesid-paratantsu-mk-etapil-turgis 

Karmen Vask võitis karate EM-il pronksmedali!

Karmen Vask võitis karate EM-il Zadaris parakarate katas pronksmedali!

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/karmen-vask-voitis-karate-em-il-pronksmedali 

Käärikul toimus juba kolmas parasportlik nädalavahetus

23.- 26. mail toimus Kääriku Spordikeskuses kolmandat korda parasportlik nädalavahetus puuetega lastele. Kokku osales 19 noort spordihuvilist koos saatjate ja tugiisikutega.

"Kääriku Puhke- ja Spordikeskus võttis oma sooja südamega vastu paraspordi pika nädalavahetuse, mida korraldasime noortele. Nelja päeva jooksul oli osalejatel võimalik proovida tervelt kümmet paraspordiala - see on peaaegu pool paralümpiamängude kavas olevast paraspordialade nimekirjast! Eesti Paralümpiakomiteel on sellise nädalavahetuse ja teiste sarnaste sündmustega üks kindel eesmärk – tutvustada paralümpialiikumist kogu ühiskonnale. Kui me räägime füüsilisest liikumisaktiivsusest, siis kehtivad ju kõikidele samad reeglid. Liikumine teeb head nii kehale kui meelele. Siinkohal ei ole mingit vahet, mitu kätt, jalga, silma- või kõrvapaari töös on," selgitas Eesti Paralümpiakomitee spordiharrastuse juht Kaia Kollo.

Parasportlikku nädalavahetust toetasid ja aitasid läbi viia Malta Ordu Sihtasutus Eestis, G4S Eesti, Tartu Ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituut, Toyota Baltic, Rainer Terras ja Eesti Sulgpalliliit, Margit Tamm ja Eesti Lauatennise Liit, Eesti Ratastoolikorvpalli Klubi, paratriatlonist Laura-Liis Juursalu, Tartumaa Spordiliit, Eesti Curlingu Liit, Vladislava Oleinik, Getter Marie Lemberg, Kristi Vaher ja Endre Varik ning EPK poolt Alar Õige, Kaia Kollo, Keit Jaanimägi ja Indrek Petersoo.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/kaarikul-toimus-juba-kolmas-parasportlik-nadalavahetus

Tanel Visnap võitis Eesti kergejõustiku karikavõistlustel kaugushüppes kuldmedali

Pühapäeval, 26. mail toimusid Kadrioru staadionil Eesti karikavõistlused enam kui 300 osalejaga. Eesti Kurtide Spordiliidu atleetide päeva säravaima tulemuse eest hoolitses Tanel Visnap, kes võidutses meeste kaugushüppes tulemusega 7.09, 100 meetri jooksus oli ta kolmas ajaga 10,74.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/tanel-visnap-voitis-eesti-kergejoustiku-karikavoistlustel-kaugushuppes-kuldmedalii 

Anre Nõmme ja Janno Lepik osalesid pararatta MK-etapil Itaalias

UCI pararatta MK-etapil Itaalias, Maniagos osalesid Eesti ratturid Anre Nõmme (võistlusklass MC4) ja Janno Lepik (MH5). Nõmme läbis ajasõidus 18,8 km pikkuse raja tulemusega 28.20,47 ning pälvis 26. koha. Sama tulemuse sai ta kirja ka grupisõidus. Lepik läbis 9,4 km pikkuse ajasõidu tagajärjega 15.27,65, mis andis 18. koha. Sama tulemsega lõpetas ta ka grupisõidu.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/anre-nomme-ja-janno-lepik-osalesid-pararatta-mk-etapil-itaalias

Juul, Nõmme ja Lepik osalesid Tartu Rattarallil

43. Tartu Rattarallil lõid kaasa ka pararatturid Mari-Liis Juul, Anre Nõmme ja Janno Lepik. 
Nõmme sai 126 km rajal tulemusega 3:23.11 üldarvestuses 520. ning M50-54 klassis 49. koha. Juuli tagajärg 3:32.42 andis kokkuvõttes 714 ning N45-49 klassis kolmanda positsiooni. Lepik sai 56 km võistlusrajal käsirattaga sõites tulemusega 1:28.29 152. ning meeste konkurentsis 110. koha.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/juul-nomme-ja-lepik-osalesid-tartu-rattarallil 

Kristo Priks sai tasavägises võistluses kirja üldvõidu

Parapurjetajad pistsid 31. maist kuni 2. juunini rinda meistritiitli nimel Kalevi jahtklubi meistrivõistlustel. Võistlusarvestus jagunes eri tasemete, alustajate ja proffide vahel, alustajad sõitsid ümberistumisega kahes laevastikus, kuld- ja hõbelaevastikus. Treener ja võistluse läbiviija meie rajal oli olümpiasurfar, oma neljandatele mängudele valmistuv Ingrid Puusta.

Reedel algas päev korralike idakaarte tuultega, kahepaatidesse istusid uued purjetajad Aleksandra Keller Sidney purjetamise olümpiavõitja Jyrki Järviga ning Liina-Maria Lõhmus Eesti purjetamise grand old man Alar Volmeriga. Mõlemal neiul jätkus oma paariliste ja sõidukogemuse kohta vaid kiidusõnu: Aleksandra sai pidevalt roolida ja Maria rõõmustas uue kogemuse üle. Sellest seeriast viis võidu tasa olevate punktidega küll koju Maria, kelle sõiduvõit oli viimane. Hiljem müristas ja lõi välku, mis sundis purjetajaid Sailors Home kohvikusse siestale. Pärastlõuna reipas tuules kihutasid juba järgmised, kogenenumad kahesed võistkonnad: Haive Peterson Järviga ning Monika Kisand Volmeriga. Monika tuli viie sõidu kokkuvõttes esikohale.

Laupäev ja pühapäev olid meie Hansa proffide päralt, karusselli lisandus Läti võistleja Aleks Kirsteins, kes meie meestele juba mitu head aastat konkurentsi pakkunud. 11 väga tasavägist võistlussõitu selgitasid duellil Priksi ja Krusbergi vahel tiitlivõitjaks Kristo Priksi.
Tegemist oli Eesti seni kõige parapurjetajate rohkema regatiga.

Täname Eesti Paralümpiakomiteed ja Graanul Investi.

Autor: Külli Haav

Võru ISK bocciamängijad osalesid turniiril Daugavpilsis

2023. aasta detsembris kutsus Võru ISK esimees Väino Marjak Läti, Leedu ja Eesti parimaid boccia mängijaid/võistkondi võistlustele Võrru. Tänavu 24. aprillil saatis Daugavpilsi Invaspordi Selts ''Solis Plus'' juhatuse esimees Marina Radkevica Eesti kutse invasportlastele/boccia mängijatele osaleda/võistelda ''Solis Plus'' poolt korraldataval boccia võistlusel.

Eesti Invaspordi Klubidest haaras küllakutsest kinni Võru Invaspordiklubi. Võistlus toimus 2. Juunil ning oli pühendatud Daugavpilsi linna 749. sünnipäevale.

Juunikuu esimese päeva õhtul toimusid linna sünnipäeva auks väga rahvarohked linna sünnipäeva pidustused/kontserdid, korraldajad palusid ka meid pidustustele paljusid kontserte vaatama/kuulama.

Boccia võistlusel osales kaheksa invaklubi boccia võistkonda Lätist, 6 võistkonda Leedust ja kaks võistkonda Võru ISK-st.

Võru ISK boccia mängijate võistlustulemused olid suurepärased, näidati suurepärast mängu ja saavutati kaksikvõit. Esikoha võitnud võistkonda ''Võru ISK'' kuulusid/mängisid Inge Eit, Väino Marjak ja Peeter Zirk. Teise koha võitnud võistkonda kuulusid/mängisid Anneli Rebane, Tõnu Toom ja Peeter Hendrikson.
Suur tänu võistluse korraldajatele/läbiviijatele invaspordi seltsist ''Solis Plus'' suurepäraselt korraldatud võistluse eest!

Samuti suur tänu Väino Marjakule suurepärase võistkondade ettevalmistuse eest ja võistlusele sõidutamise eest!

Toredat ja tulemuslikku invaspordi suve jätku!

Autor: Peeter Zirk

EPK osaleb Olümpiapäeval Jõhvis

13. juunil korraldab Eesti Olümpiakomitee ja Ida-Virumaa Spordiliit Olümpiapäeva Jõhvis, Heino Lipu Staadionil ja selle ümbruses, et tutvustada lastele ja kohalikele erinevaid sportimisvõimalusi. Mõistagi on kohal ka Eesti Paralümpiakomitee koos oma liikmete ja kaasaaitajatega tutvustamaks parasporti.

Tulge kaasa lööma!

Loe lisaks: https://www.eok.ee/organisatsioon/uudised/osale-13-juunil-olumpiapaeval-johvis 

Tallinnas toimub tserebraalparalüüsi konverents

13.- 15. juunil toimub Tallinnas, Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses tserebraalparalüüsi rahvusvaheline multidistsiplinaarne konverents. Selle raames toimub 15. juunil patsiendipäev, kuhu oodatakse puudega inimesi tutvuma erinevate teenuste ja võimalustega, sealhulgas sportimisvõimalustega.

Lisainfo: https://www.lastehaigla.ee/uudised/tserebraalparaluusi-kongress-toimub-esimest-korda-eestis-0

Kohila Gümnaasiumi kooliolümpiamängude teemaks on eri- ja parasport

Kohila Gümnaasiumis toimuvad sellel aastal 5. kooliolümpiamängud. Seekordseks teemaks on eri- ja paraolümpiamängud. Haridusprogrammis on lapsed kohtunud erinevate eri- ja parasportlastega. 6.juunil saavad kõik lapsed katsetada erinevaid paraspordialasid..

Loe lisaks: https://kohila.edu.ee/tulekul-kohila-gumnaasiumi-5-kooliolumpiamangud/

Paraspordi podcastis „Tõelised võitjad“ käis külas Janno Lepik

Paraspordi podcast Tõelised võitjad on nüüd eetris Delfi Sport kanalil. Mais jõudis eetrisse sarja seitsmes osa, stuudios käis külas käsirattur Janno Lepik, teda küsitlesid Maikel Mõttus ja Jüri Lehtmets. Podcasti valmimist toetab Malta Ordu Sihtasutus Eestis.

Mõnusat kuulamist: https://tasku.delfi.ee/podcast/4f67b0d2-1f06-4251-aec5-07cb2c3be356 

Palume oma tegemistest ja teadetest, mida soovite kuukirjas avaldada, teada anda iga kuu kolmandaks kuupäevaks meiliaadressil indrek@paralympic.ee 

Eesti Paralümpiakomitee järgmine kuukiri ilmub 5. juulil.

Parimate soovidega
Indrek Petersoo
EPK kommunikatsioonijuht