EPK infokiri - juuni 2023

05.06.2023

EPK infokiri - juuni 2023

Tere head sõbrad!

Nagu heaks tavaks saanud, möödus ka maikuu Eesti paraspordikogukonnas äärmiselt tegusalt ja võistlusrohkelt. Siinkohal põgus lühiülevaade tehtust ja teoksil olevast.

Tere tulemast, Laura!

Eesti Paralümpiakomitee uue spordidirektorina asus tööle Laura Milk.

Viimased seitse aastat töötas Laura Eesti Võrkpalli Liidus ning juhtis erinevaid kohalikke ja rahvusvahelisi projekte. Samuti on ta esindanud Eesti noortekoondisi välisvõistlustel ning kuulunud võrkpalli EM-i finaalturniiri korraldusmeeskonda.

Loe lähemalt: https://www.paralympic.ee/et/eesti-paralumpiakomitee-uue-spordidirektorina-asus-toole-laura-milk

Robin Liksor ja Egert Jõesaar täitsid Pariisi paraolümpiamängude normi!

Ujuja Robin Liksor ja kettaheitja Egert Jõesaar täitsid mais toimunud võistlustel Pariisi paraolümpiamängude A-normi.

Berliinis toimunud paraujumise MK-etapil püstitas Robin Liksor 100 m rinnuliujumises uue isikliku rekordi. A-normiks on kehtestatud 1.14,84, Liksori tulemuseks 1.14,14. 

Jõesaar heitis Šveitis, Nottwilis toimuvatel parakergejõustiku Grand Prix võistlustel tulemuseks 48.53. F44 võistlusklassis on normatiiviks 40 meetrit.

Varem olid Pariisi paraolümpiamängude normatiivi täitnud ujujad Matz Topkin 50 m seliliujumises (A-norm) ning Susannah Kaul 100 m seliliujumises ja 50 m vabaujumises (mõl. B-norm).

Matz Topkin MK-etapil kuues, Betti Oblikas ja Alice Tuutma uuendasid isiklikke rekordeid

Paraujumise MK-etapil Berliinis sai Matz Topkin 50 m seliliujumise A-finaalis kuuenda koha. Betti Oblikas ja Alice Tuutma uuendasid erinevatel distantsidel isiklikke rekordeid.

Loe lisaks: 
https://www.paralympic.ee/et/matz-topkin-sai-berliini-mk-etapil-kuuenda-koha
https://www.paralympic.ee/et/matz-topkin-sai-mk-etapil-12-koha-betti-oblikas-ja-alice-tuutma-pustitasid-isklikke-rekordeid

Prantsusmaal algasid Virtuse Maailmamängud

Prantsusmaal, Vichy´s algasid eile kuuendad Virtuse Maailmamängud, mis kestavad kuni 10. juunini.
Eestit esindavad ujujad Richard Leib, Keira Rattur, Eric Tött, Kaspar-Paul Loik, Hardi Pais, jalgratturid Greg-Emil Pärn, Hans Teearu ja lauatennisemängija Deniss Sedelnikov.
 
Eesti Vaimupuuetaga Inimeste Spordiliidul on au lähetada Eesti sportlasi Virtuse Maailmamängudele kuuendat korda aastatel 2004–2023. Seni on eestlased toonud maailmamängudelt kokku 29 medalit: 13 kulda,10 hõbedat ja 6 pronksi.
 
Eesti võistkonna osalemist Virtuse Maailmamängudel on korraldanud EVPISL esinaine Mallika Koel.
 
Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/tana-algavad-prantsusmaal-vi-virtuse-maailmamangud
 
Pararatturid võistlesid MK-etappidel Belgias ja USA-s

Eesti pararatturid võistlesid MK-etappidel Belgias ja USA-s. Parimad kohad sõitis välja Mari-Liis Juul, kaasa lõid ka Janno Lepik ja Anre Nõmme.

Loe lisaks:
https://www.paralympic.ee/et/juul-jatkas-pararatturite-mk-etapil-11-ja-13-kohaga-stardis-olid-ka-lepik-ja-nomme
https://www.paralympic.ee/et/mari-liis-juul-joudis-pararatta-mk-etapil-kaks-korda-kaheksa-parema-sekka

Jaano Kraav ja Urmo Voogla osalesid rahvusvahelistel turniiridel

Ratastoolitennisistid Jaano Kraav ja Urmo Voogla osalesid maikuus rahvusvahelistel turniiridel Poolas ja Türgis.

Loe lähemalt: https://www.paralympic.ee/et/jaano-kraav-ja-urmo-voogla-osalesid-rahvusvahelistel-turniiridel-poolas-ja-turgis

Tiina Innos ja Robert Lätt jõudsid Vilniuse pimelauatennise turniiril kaheksa parema sekka

Vilnuses toimunud rahvusvahelisel pimelauatennise turniiril jõudsid Robert Lätt ja Tiia Innos kaheksa parema sekka. Innos kaotas veerandfinaalis poolatar Dominika Czujle ja Lätt prantslasele Pierre Bertrand`ile. Ališer Hožanijazov sai seekord 17. koha. Turniiri võitis naistest soomlanna Hanna Vilmi ja meestest lätlane Deniss Ovsjannikovs.

Pimedad ja vaegnägijad esinesid Balti Noortemängudel edukalt
 
26.-30. mai toimusid Riias pimedate ja vaegnägijate Baltic Youth Games 2023 võistlused.
Võisteldi ujumises, kergejõustikus, pimelauatennises ja sisesõudmises (sõudeergomeetr). Eestist osalesid 8 noort. Teateujumises (Tiia Innos, Keneth Taavits, Raymond Täheväli, Riina Valk) ja pimelauatennises (Tiia Innos, Aron Leppik, Lauri Puusepp, Delisa Filippov) võideti hõbemedal. 16-aastaste ja vanemate neidude arvestuses tuli Tiia Innosele hõbemedal ujumises ja kergejõustikus, Riina Valkile kuld ujumises, hõbe 1000 m sõudmises ja pronksmedal kergejõustikus.
 
Noorteklassis pälvis Delisa Filippov esikoha ujumises ja kergejõustikus ja kolmanda koht sõudmises. Keneth Taavits sai kuldmedali sõudmises ja ujumises ning Raymond Täheväli hõbemedali ujumises. Kergejõustikus ja ujumises jagati medalid punktisüsteemiga kõikide alade kokkuvõttes (1. koht - 10 punkti, 2. koht - 8 punkti jne) ehk mida rohkem alasid, seda rohkem punkte. Treeneriteks olid Kristo Ringas ja Katri Härmoja.

Tartus peeti Eesti meistrivõistlused parakergejõustikus

26. mail peeti Tartu Tamme staadionil Eesti meistrivõistlused parakergejõustikus. Eesti atleetidele pakkusid konkurentsi paraolümpiakogemusega Läti sportlased, kes tegid kaasa väljaspool arvestust.

Eesti meistrivõistlustel võisteldi naiste ja meeste ning tüdrukute ja poiste U16 vanuseklassis. Meistrid selgitati 60 m jooksus, 100 m jooksus ja ratastoolisõidus, 200 m jooksus, 400 m jooksus, 800 m jooksus ja ratastoolisõidus, 1500 m jooksus ja ratastoolisõidus, kõrgus- ja kaugushüppes ning kettaheites, kurikaheites, kuulitõukes ja odaviskes.

Äsja kettaheites Pariis paraolümpiamängude normi täitnud Egert Jõesaar tegi kaasa kuulitõukes ja võitis kuldmedali tulemusega 11.06.
 
Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/tartus-peeti-eesti-meistrivoistlused-parakergejoustikus
 
Parapurjetamise hooaeg sai avalöögi

Parapurjetamise proovipäeval osalesid tugeva tahtega purjetajad. Kohati 16m/s küündinud läänetuulega käisid parapurjetajad koos olümpiasurfar Ingrid Puustaga, kelle etalonhalsid tegid isegivõistluspurjetajatele silmad ette, Pirita jõel sõitmas.

Paati saamine polnud probleem, kuigi vesi oli üsna madalal, sest see töö sai kraana ja tõstepükste abil tehtud. Hansa 303 paat oli sileda jõevee peal nobe, selliseid kiiruseid polnud senini veel nähtudki. Samuti proovisid kätt uued instruktorid Pirita surfiklubist, Rein Ottosoni Purjespordikoolist ja Kalevi jahtklubist.
 
Aitäh, Külli Haav!

Tallinnas peeti kaks istevõrkpalli turniiri

Maikuu esimesel nädalavahetusel peeti Tallinnas, Kadrioru Saksa Gümnaasiumis kaks rahvusvahelist istevõrkpalli turniiri. Esmalt juba traditsiooniline kevadturniir Tallinn Cup, mis kandis järjekorranumbrit 34. Seejärel oli kavas Balti Liiga etapp. Tallinn Cupil olid parimad soomlased, Balti Liigas lätlased.

Loe lähemalt: https://www.paralympic.ee/et/nadalavahetusel-toimus-tallinnas-kaks-istevorkpalli-turniiri

Käärikul toimus parasportlik nädalalõpp puuetega lastele ja noortele

Mai keskel toimus Käärikul Eesti Paralümpiakomitee poolt korraldatud parasportlik nädalalõpp, mis pakkus lastele ja noortele võimaluse proovida erinevaid spordialasid ning valida nende hulgast endale meelepäraseim ja sobivaim.

Laagris osalesid kokku 18 füüsilise puude ning nägemispuudega last ja noort. Nelja laagripäeva jooksul toimusid sulgpalli, boccia, sisekurlingu, ratastoolikorvpalli, kõndiva jalgpalli, ratastoolijalgpalli, judo ja kergejõustiku treeningud ja võistlused, mida viisid läbi Kathy-Karmen Kale, Endre Varik, Tarmo Eerma, Joonas Kendra, Hendrik Tiirats, Kristo Ringas, Katri Härmoja, Vladislava Oleinik, Kaia Kollo, Laura Milk ja Indrek Petersoo koos vabatahtlike abistajatega. Laagris osalenud lapsed ning nende saatjad jäid laagris kogetuga väga rahule, sellest andsid veenvat tunnistust treeninguid ja võistlusi saatnud suurepärased emotsioonid.

Parasportliku nädalalõpu läbiviimist toetasid Malta Ordu Sihtasutus Eestis ja Toyota Baltic.

Tallinnas toimus heategevuslik jooks Wings for Life World Run
 
7. mail toimus Kalevi Keskstaadionil juba kümnendat korda ülemaailmne heategevuslik jooks Wings for Life World Run, tänu millele on toetatud üle 200 teadusprojekti 19 riigis. Wings For Life Fond on alates 2004. aastast rahastanud teadusprojekte ja kliinilisi teste üle maailma. Olgugi, et ravi pole veel leitud, on tehtud selles suunas juba suuri samme. 2023. aastal on Eestis kõneisikuteks ratastoolitennisist Jaano Kraav ning Red Bulli sportlane kahevõistleja Kristjan Ilves.

Alustavate parasportlaste toetuseks kogunes 2420 eurot

Spordiklubi Nord ja Eesti Paralümpiakomitee ühise liikumisväljakutse raames toimunud annetuste kogumise kampaania noorte ja alustavate parasportlaste toetuseks jõudis lõpule. Kokku kogunes kuue tubli tegija toetuseks 2420 eurot.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/alustavate-parasportlaste-toetuseks-kogunes-2420-eurot

Noppeid teiselt võistlustelt

7.  mail toimusid Võrus EIL KV paarisboccias. Tulemused SIIT

21. mail toimusid Pärnumaa MV ja Saarde valla lahtised MV klassikalises lamades surumises. Kavas oli ka eraldi võistlusklass parasportlastele. Võistluste kokkuvõte ja tulemused SK Saarde kodulehel SIIN

21. mail korraldas OK Võru täpsusorienteerumisvõistluse “Võru kevad 2023”. Võistluste kokkuvõte, tulemused ja pildiviidad SIIN

Juunis tulekul

Lõuna-Eestis viib läbi MTÜ Rahumäe Sinilinnud Liikumisaasta raames erinevaid liikumisüritusi erivajadustega inimestele. Kohtumised 4. juuni ja 18. juuni. FB: Sinilinnu Päevakeskus. Rohkem infot EPK kalender

10. juunil toimuvad Boccia võistkondlikud karikavõistlused 2023. Info SIIT

13. juuni toimub Võrus, Tamula Rannas Olümpiapäev, kus saab tutvuda ka erinevate paraspordialadega  FB: Olümpiapäev, uudislink: Olümpiapäev.

17. juunil toimub Tartumaal, Selli-Sillaotsal erivajadustega inimeste matkasarja III etapp. Info: martin@tmsl.ee

30. juunil oleme kohal Autovabaduse Puiesteel Tartus. Loe lisaks https://tartu.ee/et/autovabaduse-puiestee

Tähelepanu!

EIL Elva spordilaager toimub 17.-20. juulil. Registreerimine on juba avatud.
Täpsem info EIL kodulehel: https://eil.ee/uncategorized/elva-spordilaager-2023/
 
OLULINE INFO
 
Palume kõikidel liikmetel ja paraspordisõpradel aegsasti teatada planeeritavatest paraspordisündmustest ning kanda need EPK kalendrisse. EPK kodulehel on juhised, kuidas oma sündmus kalendrisse lisada.
Info: kaia@paralympic.ee 

Eesti Paralümpiakomitee kuukiri ilmub iga kuu viiendal päeval (juhul kui viies kuupäev langeb nädalavahetusele või riiklikule tähtpäevale, siis esimesel järgneval tööpäeval). Palun Teil oma tegemistest ja teadetest, mida soovite kuukirjas avaldada, teada anda iga kuu kolmandaks kuupäevaks meiliaadressil indrek@paralympic.ee

Ilusat suveootust!

Parimate soovidega
Indrek Petersoo
EPK kommunikatsioonijuht