EPK infokiri - juuli 2023

Tere head sõbrad!

Siinkohal tavapärane kokkuvõtte Eesti paraspordi kogukonna möödunud kuu töödest ja tegemistest koos põgusa pilguheiduga lähitulevikku.

Eesti sportlased võitsid Virtuse Maailmamängudel kolm pronksmedalit

Eesti sportlased võitisid Prantsusmaal, Vichy´s toimunud Virtuse Maailmamängudel kolm pronksmedalit.

Ujuja Keira Rattur võitis pronksmedali nii 50 m kui 200 m rinnuliujumises ning sai 100 m rinnuliujumise distantsil neljanda koha. Jalgratturid Hans Teearu ja Greg-Emil Pärn võitsid pronksmedali 15 km meeskonnasõidus.

Teiste Eesti ujujate parimaks tulemusks olid Eric Tötti 50 m seliliujumises ning Richard Leibi 200 m seliliujumises saavutatud neljas koht. Kaspar Paul Loik sai 200 m kompleksujumises viienda ning Hardi Pais 50 m rinnuliujumises 19. koha.

Jalgratturite maanteesõidus lõpetasid Pärn ja Teearu vastavalt 11. ja 12. positsioonil. Lauatennisemängija Deniss Sedelnikov piirdus üksikmängus alagrupiturniiri ning paarismängus, segapaarismängus ja meeskonnavõistluses avaringi kohtumistega.

Hans Teearu valiti aasta parimaks Virtuse klassi sportlaseks

Virtuse Maailmamängude lõputseremoonial kuulutati 2023. aasta parimaks meessportlaseks Hans Teearu. 

Hans Teearu on murdmaasuusataja, kes võitis aastatel 2014-2023 INAS/Virtus tiitlivõistlustel kokku 18 medalit: 13 kuld-, neli hõbe- ja ühe pronksmedali. Lõppenud võistlustel lisandus pronksmedal maantee jalgrattasõidu 15 km meeskonnavõistluses koos Greg-Emil Pärnaga.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/hans-teearu-valiti-aasta-parimaks-virtuse-klassi-sportlaseks

Eesti sportlased võitsid Emil Openilt mitmeid medaleid

21.- 25. juunini toimusid Tšehhimaal. Brnos 12. Euroopa Puuetega Noorte Mängud ehk Emil Open mängud. Enam kui 800 osalejat kaheteistkümnest riigist võtsid mõõtu seitsmel erineval spordialal, milleks olid ujumine, kergejõustik, lauatennis, boccia, bocce, vibulaskmine ja jalgrattasõit.

Eestit esindasid kolm Näpi Kooli kergejõustiklast ning 12 ujujat, neist viis TUK-ist ja seitse Spordiklubist Meduus. Eesti sportlased näitasid häid tulemusi mitmetele aladel, kuldmedali -toovad koju Amanda Darvish-Kojori, Sander Saviir, Alice Tuutma, Betti Oblikas, Robert Zubko, Gerhard Koitsaar ja Margus Salve.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/eesti-sportlased-voitsid-emil-openilt-mitmeid-medaleid

Laura-Liis Juursalu sai paratriatloni EM-il kaheksanda koha

Madriidis peetud paratriatloni Euroopa meistrivõistlustel teenis äsja kvalifitseerimise läbinud Laura-Liis Juursalu S5 kategoorias kaheksanda koha, kogudes ühtlasi Pariisi paralümpiamänge silmas pidades olulisi World Triathlon reitingupunkte.

Naiste paratriatloni edetabelis on Juursalu nüüd 13. kohal. Paris 2024 paraolümpiamängudele pääsevad üheksa naist, põhinimekirja mittepääsemise korral saab Juursalu taotleda “uue lipu” kohta.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/laura-liis-juursalu-sai-paratriatloni-em-il-kaheksanda-koha

Matvei Serednitskiy võitis paratantsu Poola lahtistel meistrivõistlustel kaks esikohta

Kaasava Tantsu Ühenduse "Avatud Lava" tantsija Matvei Serednitskiy osales Poolas, Lomiankis toimunud Poola lahtistel meistrivõistlustel ning võitis kaks kuldmedalit.

Serednitskiy oli võidukas meeste üksiktantsus ja vabakavas, juunioride klassis pälvis ta pronksmedali. Serednitskiy ja tema ratastoolita partner Alevtina Baranova jõudsid II klassi paaristantsu vabakavas finaali ning said kokkuvõttes kuuenda koha.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/matvei-serednitskiy-voitis-paratantsu-poola-lahtistel-meistrivoistlustel-kaks-esikohta

Juul, Nõmme ja Lepik osalesid Eesti meistrivõistlustel eraldistardist sõidus

20. juunil toimunud Viljandi Metall Eesti meistrivõistlustel eraldistardist sõidus võistlesid medalite eest ka parasportlased. Paraklassid olid EMV-l avatud vastavate UCI kategooriatele füüsilise- või nägemispuudega litsentsi omavatele sportlastele. 18,5-kilomeetrisel distantsi esikohale para-tavajalgratta arvestuses sõitis Mari-Liis Juul (absoluutaeg 31:11.22 korrutati läbi UCI parandusteguriga, mis andis lõpptulemuseks 28:28.00) ja hõbemedalile Anre Nõmme (aeg 29:34.47), esikoht para-käsiratta arvestuses Janno Lepikule (aeg 33:12.79).

Loe lisaks: https://www.ejl.ee/eesti-meistrid-eraldistardist-soidus-on-taaramae-ja-sander/

EPK tegevmeeskond lõi kaasa Olümpiapäeval ja Autovabaduse puiesteel

13. juunil toimus Võrus "TV 10 olümpiastardi" hooaja finaaletapi raames Olümpiapäev, kus osales ka Eesti Paralümpiakomitee, tutvustades erinevaid paraspordi võimalusi. Huvilised said kohtuda olümpiapronks Kelly Sildaruga ning kuulata ansambel Öed kontserti.

Loe lisaks: https://www.eok.ee/organisatsioon/uudised/osale-13-juunil-olumpiapaeval-vorus

Juunikuu viimasel päeval osales EPK meeskond Tartus peetud Autovabaduse puiesteel. Sealgi näitasime huvilistele milliseid eneseteostamise võimalusi parasport liikumispuudega inimestele pakub.

Autovabaduse puiesteed korraldavad Tartu linn, SA Tartu 2024, Tiigi Seltsimaja, Tartu Turg, Tartu Noorsootöö Keskus ja paljud teised koostööpartnerid. Korraldajad soovivad Autovabaduse puiesteega luua tulevikku vaatava linnaruumi, mis paneb meid peatuma, mõnusalt aega veetma ja linnamelu nautima. Samuti soovitakse ergutada diskussiooni selle üle, millist linna ja linnaruumi me enda ümber näha soovime, milline on hea avalik ruum, kuidas teha keskkonnasõbralikumaid valikuid ja kuidas vähendada liikluskoormust südalinnas.

Loe lähemalt: https://tartu.ee/et/autovabaduse-puiestee

Üldkoosolek kiitis heaks EPK ja EPSL ühinemise

25. mail toimunud Eesti Paralümpiakomitee üldkoosolek kiitis heaks otsuse Eesti Pimedate Spordiliidu ühinemiseks Eesti Paralümpiakomiteega vastavalt juhatuste poolt allkirjastatud ühinemislepingule.

Ühinemise kohta vaideid esitatud pole ning registrisse kandmine toimub mõne kuu jooksul.

EIL Elva Spordilaager algab 17. juulil

Eesti Invaspordi Liidu traditsiooniline Elva Spordilaager toimub 17.- 20. juulil. Registreerimine on avatud ja huvilised oodatud!

Üleskutse: Igatsed merele? Tule Merepäevadele purjetama!

Turvaliste purjekatega saavad Erilised Purjetajad vee peale minna laupäeval, 15. juulil kell 16-19 Lennusadama B3 kailt. 

Purjetamist juhib Kreeka treener Iakovos Kikianis, esinevad võistlustantsijad Saamuel Rammo-Beatrice Oberfeld, avasõnad lausub Riigikogu liige Vadim Belobrovtsev, turvab SAR.

Purjetamine avardab silmapiiri, annab julgust ja oskusi käsitseda paati eri tuulekurssidel.

Abikäe ulatavad Töötukassa spetsialistid.

Registreeru lingil https://bit.ly/3jHn5FP

Teadmiseks, et 15.- 16. juulil toimuval Tallinn Race regatil osalevad Hansa 303 paadiklassi võistlejad koos olümpiaklassi 49er purjetajate ja teiste kahepaatidega.

Paraspordipäev koostöös FC Floraga tuleb taas!

Pühapäeval, 3. septembril korraldavad FC Flora ja Eesti Paralümpiakomitee taas A. Le Coq Arenal paraspordipäeva, mis kannab nime “Kõik on võimalik“. Üritus algab kell 14:00 ning kulmineerub kell 17:00 kui avalöögi saab Premium Liiga suur mäng FC Flora – FCI Levadia.

Kõik paraspordiga tegelevad klubid on taaskord oodatud osalema ja enda tutvustama! Korraldajad saavad oma ala tutvustajatele pakkuda telki, toole, pinke, laudu, elektrit, toitlustust, autokäru rendi kompensatsiooni. Lisainformatsioon juba augusti alguses.

Tõelised Võitjad ootavad kuulama!

Kutsume Teid kuulama Eesti Paralümpiakomitee ja Õhtulehe koostöös valmiva paraspordi podcasti Tõelised Võitjad senivalminud osa.

Värskes episoodis teeb saatejuhina oma debüüdi Matz Topkin, kelle vestluskaaslased on Külli Haav ja Alo Ansmann ja juttu tuleb parapurjetamisest. Hüva kuulamist!

Kuula värsket saadet siit: https://www.ohtuleht.ee/sport/1088091/toelised-voitjad-parapurjetamine-on-lihtne-ja-age-saatejuhi-debuudi-teeb-olumpiaujuja-matz-topkin

Juulis toimuvad parakergejõustiku ja paraujumise MM-võistlused

8.- 17. juulini toimuvad Pariisis parakergejõustiku maailmameistrivõistlused. Eestit esindab kettaheitja Egert Jõesaar.
31. juulil algavad Manchesteris paraujumise maailmameistrivõistlused. Eestit esindavad Matz Topkin (S4), Susannah Kaul (S10) ja Robin Liksor (SB8).

OLULINE INFO
Palume kõikidel liikmetel ja paraspordisõpradel aegsasti anda teada planeeritavatest paraspordisündmustest ning võimalusel need kanda EPK kalendrisse. EPK kodulehel on juhised, kuidas oma sündmus kalendrisse lisada.
Info: kaia@paralympic.ee
Info sportimisvõimaluste kohta
Sportimisvõimaluste kohta on üleval info EPK kodulehel. Palun vaadake üle oma organisatsiooni info, et saaksime seda huvilistele jagada.

Eesti Paralümpiakomitee kuukiri ilmub iga kuu viiendal päeval (juhul kui viies kuupäev langeb nädalavahetusele või riiklikule tähtpäevale, siis esimesel järgneval tööpäeval). Palun Teil oma tegemistest ja teadetest, mida soovite kuukirjas avaldada, teada anda iga kuu kolmandaks kuupäevaks meiliaadressil indrek@paralympic.ee

Ilusat suve!
Parimate soovidega
Indrek Petersoo
EPK kommunikatsioonijuht