EPK infokiri - august 2023

Tere head sõbrad!

Juuli oli Eesti paraspordis ühtaegu nii puhkuste kui tiitlivõistluste aeg. Siinkohal põgus kokkuvõte tehtust ja eesootavast.

Rotterdamis algavad Euroopa paraspordi meistrivõistlused

Teisipäeval algavad Rotterdami paraspordi Euroopa meistrivõistlused, kus võistlustulle astuvad kuus Eesti sportlast.
Ratastoolitennises löövad kaasa Jaano Kraav ja Mait Mätas, neid juhendab treener Alar Milk. Võistlus toimub 8.- 13. augustini.
Parajalgratturitest lähevad rajale Mari-Liis Juul, Janno Lepik ja Anre Nõmme, saatjaks Jaanus Lepik. Võisteldakse 17.- 20. augustini.
Margus Hoop osaleb 15.- 20. augustini peetaval sulgpalliturniiril, talle jagab näpunäiteid Rainer Terras.

Võistluste ametlik lehekülg: https://europeanparachampionships.com/

Matz Topkin, Robin Liksor ja Susannah Kaul saavutasid paraujumise MM-il esikümnekohti

Paraujumise MM-il Manchesteris osalseid kolm Eesti ujutat: Matz Topkin (S4), Robin Liksor (SB8) ja Susannah Kaul (S10).
Topkin sai meeste 50 m seliliujumises neljanda ning 50 m vabaltujumises üheksanda koha. Liksor oli meeste 100 m rinnuliujumise finaalis (SB8) uut isiklikku rekordit tähistava ajaga 1.12,93 viies. Kaul sai naiste 100 m seliliujumises kaheksanda ning 50 m vabaltujumises kümnenda koha.
Pikemad ülevaated koos asjaosaliste kommentaaridega leiate Eesti Paralümpiakomitee kodulehelt: https://www.paralympic.ee/et/uudised
 
Egert Jõesaar sai parakergejõustiku MM-il Pariisis kuuenda koha

Kettaheitja Egert Jõesaar sai parakergejõustiku MM-il Pariisis kuuenda koha.
Võistlusklasside F43, F44, F62, F64 heitevõistlusel märgiti eestlase pikimaks kettakaareks neljandal katsel heidetud 49.88. Ühtlasi püstitas Jõesaar isikliku hooaja tippmargi.
Maikuus heitis Jõesaar Šveitsis, Nottwilis peetud Grand Prix etapil tagajärjeks 48.53, kindlustades seeläbi pääsu järgmise aasta Pariisi paraolümpiamängudele. Nädalapäevad hiljem parandas ta Tartus toimunud Eesti parakergejõustiku meistrivõistlustel oma tulemust meetri võrra, saades kirja 49.53. F44 klassis on paraolümpiamängude normatiiviks 40 meetrit.
Jõesaare isiklik tippmark 52.25 pärineb 2020. aasta septembrist Turba staadioni avavõistluselt.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/egert-joesaar-sai-parakergejoustiku-mm-il-pariisis-kuuenda-koha

Mari-Liis Juul alustas pararatturite MM-i trekisõidu 10. kohaga

Šotimaal, Glasgows alanud jalgratturite maailmameistrivõistlustel osalevad ka pararatturid Mari-Liis Juul, Janno Lepik ja Anre Nõmme.
Võistlusi trekisõiduga alustanud Juul (C5) sai pararatturite 3 km jälitussõidus C5 klassis kümnenda, 500 m paigaltstardiga sõidus kaheksanda ja 200 m lendstardiga sõidus üheksanda koha.
Esmaspäeval osaleb Juul 10 km scratchis. Lisaks võistleb ta pararatturite tempo- ja grupisõidus, mis peetakse vastavalt 10. ja 12. augustil. Janno Lepik ja Anre Nõmme löövad kaasa pararatta meeste eraldistardist sõidus ja grupisõidus.
 
Laura-Liis Juursalu pälvis paratriatloni MK-etapil Hispaanias 7. koha

Hispaanias, A Corunas läbi viidud paratriatloni maailma karika sarja etapil teenis Laura-Liis Juursalu naiste PTS5 kategoorias seitsmenda koha. Sprindidistantsil peetud võistlusel mõõdeti Juursalu koguajaks 1:30.20. Tegemist oli eestlanna esimese MK-etapiga ja üldse teise paratriatloni välisvõistlusega.
19. augustil võistleb Juursalu paratriatloni MK-etapil Pariisis, 22.-24. septembril MM-il Pontevedras ning 7.- 8. oktoobril MK-etapil Alhandras.

Loe lisaks: https://www.paralympic.ee/et/juursalu-palvis-paratriatloni-mk-etapil-hispaanias-7-koha

Tanel Visnap tuli kaugushüppes Eesti meistriks

Tanel Visnap võitis Kadrioru staadionil toimud Eesti suvistel kergejõustiku meistrivõistlustel kaugushüppes kuldmedali ja 100 m jooksus pronksi.
Meeste 400 m jooksus ja 400 m tõkkejooksus osales Rinat Raisp, kelle jaoks need olid need esimesed Eesti täiskasvanute meistrivõistlused. 400 meetri tõkkejooksus püstitas Raisp isikliku rekordi 1.00,17 ja sai 8. koha, 400 meetri jooksus oli pälvis ta 19. koha ajaga 55,13.
Naiste 100 m tõkkejooksus oli Marja-Liisa Landari tulemus 16.69, mis andis kümnenda koha.

Tallinna Merepäevad pakkusid purjetamislusti
 
Tallinna Merepäevadel rõõmustasid purjede all puudega inimesed, Ukraina sõjapõgenikud ja vägivalla ohvrid. Koos Erilised purjetajate ja parapaatidega said Tallinna lahel vabaduse tunnet kogeda elus eri raskustega rinda pistvad inimesed.
 
Sellelgi suvel aitas maiseid muresid unustada Lennusadamast merel käimine Kreeka treeneri Iakovos Kikianise käe all. Instruktoriteks olid Uku Kuusk purjespordikooli treener Roger Rikberg õpilastega, kaldaprogrammis esines kuumade ladina tantsudega Eesti-Kanada paar Saamuel Rammo-Beatrice Oberfeld. Riigikogu liige Vadim Belobrovtsev julgustas traditsioonidest hoolima. Sündmust turvas Tilgu merepääste selts.
 
Laupäeval mängitakse välibocciat Püssä Karikale

Eeloleval laupäeval, 12. augustil kell 11:00 toimub uba 20. korda Võrumaal traditsiooniline väliboccia turniir. Kui varem kohtuti Rõuges, Ööbikuorus, siis sedapuhku võõrustab mängijaid Püssä külaplats!
Lisainfo ja eelregistreerimine: https://eil.ee/kalenderplaan/?bwiaction=events&bwiid=13552
 
Võrus toimub novuse Euroopa karika etapp

19.- 20. augustil toimub Võrus novuse Euroopa karikasarja etapp. Peetakse eraldi arvestust istujate ja seisjate vahel.
Samuti on kavas paarismäng nii segapaaridele kui ka meespaaridele, ainult puuetega võistlejatele.

Jelena Pipper võistleb parajõutõstmise MM-il

Jelena Pipper osaleb 23.- 30. Augustini Dubais toimuvatel parajõutõstmise MM-võistlustel.

Ratastoolitennise mängijad osalevad Vilnius Openil

Ratastoolitennise mängijad Jaano Kraav, Mait Mätas ja Urmo Voogla osalevad 17.- 20. Augustini Vilniuses peetaval turniiril Vilnius Open.
 
Tõelised Võitjad ootavad kuulama

Kutsume Teid kuulama Eesti Paralümpiakomitee ja Õhtulehe koostöös valmiva paraspordi podcasti Tõelised Võitjad senivalminud osi.

Kuula siit: https://www.ohtuleht.ee/sport/1088091/toelised-voitjad-parapurjetamine-on-lihtne-ja-age-saatejuhi-debuudi-teeb-olumpiaujuja-matz-topkin

Eesti Paralümpiakomitee teated
 
Kuni 1. septembrini oodatakse ettepanekuid riiklikule spordistipendiumile kandideerijate kohta.
 
2023. aasta eelarve muudatusi oodatakse kuni 31. augustini e-posti aadressil info@paralympic.ee
 
Käimas on 2024. aasta eelarve ja tegevuskava koostamine.
 
 
OLULINE INFO
 
Palume kõikidel liikmetel ja paraspordisõpradel aegsasti anda teada 2023. aastal planeeritavatest paraspordisündmustest ning võimalusel need kanda EPK kalendrisse. EPK kodulehel on juhised, kuidas oma sündmus kalendrisse lisada.
Info: kaia@paralympic.ee

Info sportimisvõimaluste kohta

Sportimisvõimaluste kohta on info üleval EPK kodulehel. Palun vaadake üle oma organisatsiooni info, et saaksime seda huvilistele jagada.
Eesti Paralümpiakomitee kuukiri ilmub iga kuu viiendal päeval (juhul kui viies kuupäev langeb nädalavahetusele või riiklikule tähtpäevale, siis esimesel järgneval tööpäeval). Palun Teil oma tegemistest ja teadetest, mida soovite kuukirjas avaldada, teada anda iga kuu kolmandaks kuupäevaks meiliaadressil indrek@paralympic.ee

Ilusat suve jätku!
Parimate soovidega
Indrek Petersoo
EPK kommunikatsioonijuht