EPK infokiri - aprill 2024
EPK infokiri - aprill 2024
05.04.2024
Tere head sõbrad!
Paraolümpia-aasta kogub tuure! Vaatame tagasi märtsikuu põnevaimatele sündmustele ja tavapäraselt vaatame ka tulevastele sündmustele.
Matz Topkin ja Robin Liksor osalevad Pariisi paraolümpiamängudel, atleetide ettevalmistust toetab Tallinna Vesi
Eesti Paralümpiakomitee (EPK) sai Pariisi paraolümpiamängudele ametlikult kaks ujuja kohta, mis kuuluvad A-normatiivi täitnud Matz Topkinile ja Robin Liksorile. Topkin täitis Pariisi paraolümpiamängude A-normatiivi 50 m selili- ning Liksor 100 m rinnuliujumises.
Nimekiri ei ole lõplik ning loodetavasti täieneb Eesti atleetide nimistu juba peagi.
Eeloleval suvel toimuvateks Pariisi paraolümpiamängudeks valmistuvate sportlaste ettevalmistust toetab Tallinna Vesi, kes sõlmis täna Eesti Paralümpiakomiteega koostöölepingu. Paraolümpiamängudel osalevate sportlaste ettevalmistus hõlmab ühe sihtpärase osa Tallinna Vesi poolsest toetusest Eesti paraspordi edendamiseks.
Loe lisaks siit
Keira Rattur võitis Türgis DSISO MM-il kolm medalit
Antalyas toimusid Downi sündroomiga sportlaste Trisome mängude raames DSISO maailmameistrivõistlused ujumises. Keira Rattur saabus koju kolme medaliga. Eestlanna krooniti maailmameistriks rinnuliujumises nii 50 m kui 100 m distantsil, 200 m võistlusrajal pälvis ta pronksmedali.
Eric Tött sai kahel ning Kaspar Paul Loik ühel distantsil viienda koha. Hardi Paisi parim tulemus oli kaheksas, Paula Ploomil 14. ja Ingel Õunmaal 17. koht.
Loe lisaks siit
Aleksandra Elisabeth Jenkins oli Trisome Gamesil parim neljal alal
Aleksandra Elisabeth Jenkins oli Antalyas toimunud Downi sündroomiga sportlaste Trisome mängudel parim neljal alal, olles edukas nii toenghüppes, rööbaspuudel, vabaharjutuses kui mitmevõistluses.
Aleksandra Elisabeth on esimene Downi sündroomiga-Mosaic naissportvõimleja DSIGO (Down Syndrome International Gymnastics Association) tiitlivõistluste ajaloos, esimene Eesti Downi sündroomiga sportvõimleja DSIGO võistlustel ning esimene Downi sündroomiga-Mosaic sportlane, kes Eestit Downi sündroomiga sportlaste tiitlivõistlustel esindanud.
Aleksandra Elisabethi treener Natalia Cherneyko tegeleb Võimlemisklubis Tallinna Ülikool erivajadusega sportlastega 10 aastat. Hetkel treenib tema juhendamisel kaheksa erivajadusega harrastajat.
"Aleksandral läks Türgis toimunud Trisome Games 2024 võistlustel väga hästi. Tema tase oli igati konkurentsivõimeline. Eesmärk sai täidetud. Võimlemisklubi Tallinna Ülikool nimel tänan koostöö eest ujumisklubi SK Meduus, kes võistlusvõimaluse välja pakkus ja osalema julgustas. Samuti täname Eesti Paralümpiakomiteed toetuse eest,” sõnas Cherneyko.
Loe lisaks siit
Riidebach-Mätas jõudsid MM-il veerandfinaali
Ratastoolikurlingu segapaaride MM-il Gangneungis jõudsid Kätlin Riidebach ja Mait Mätas veerandfinaali, kus kaotasid Lõuna-Korea duole Minkyong Cho - Taeyeong Jeong tulemusega 4:7.
Eesti koondis kogus ratastoolikurlingu MM-il üheteistkümnest mängust ühe võidu, mis andis kokkuvõttes 12. koha nng langes ühtlasi A-grupist välja.
Eesti koondislane Kätlin Riidebach valiti ratastoolikurlingu MM-il osalevate võistkondade poolt spordimehelikkuse auhinna laureaadiks.
Eesti kergejõustiklased saavutasid Jesolo MK-etapil esikolmikukohti
Kuus Eesti sportlast osalesid parakergejõustiku MK-etapil Jesolos, kus võideti mitmeid esikolmiku kohti. Jesolos toimusid ühtaegu parakergejõustiku MK-etapp, CISM (Rahvusvahelise Sõjaväespordi Nõukogu) maailmameistrivõistlused ning Itaalia lahtised meistrivõistlused.
Eestlastest osalesid Egert Jõesaar, Raigo Roots, Jevgeni Ponikarov, Entoni Pašun, Remy Märtson ning Oskar Kobin, lüües kaasa nii MK-etapil kui CISM-i MM-il.
Võistkond esines tervikuna esines hästi: Raigo Rootsil õnnestus püstitada tubli isiklik rekord ning tulla võitjaks sõjaväelaste parakergejõustiku maailmameistriks meeste F57 kettaheites. Isiklikud rekordid püstitasid veel 16-aastane Remy Märtson T37 400m jooksus, 14-aastane Oskan Kobin T62 100m jooksus ja Entoni Pašun meeste F36 kuulitõukes. Lisaks Rootsile jõudsid poodiumile ka Kobin ja Pašun 100 m jooksus (mõlemal 2. koht) ning Ponikarov (2. koht) ja Jõesaar (3. koht) kettaheites.
Loe lisaks siit
Mari-Liis Juul osales Brasiilias trekisõidu MM-il
Brasiilias Rio de Janeiros toimunud pararatturite trekisõidu MM-il pälvis Mari-Liis Juul naiste C5 klassis 500 m paigaltstardiga sõidus 11. koha. Omniumi esimesel alal, 200 m lendstardiga sõidus sai eestlanna samuti 11. koha. 3 km individuaalses jälitussõidus sai Juul 10. koha.
Jelena Pipper sai Egiptuse MK-etapil 11. koha
Jelena Pipper sai Sharm El Sheikhis toimuval parajõutõstmise MK-etapil naiste 73 kg kaalukategoorias 11. koha. Tema tulemuseks oli teisel katsel tõstetud 67 kg. Veteranide seas oli Pipper üldkokkuvõttes kolmas ja parima tõste arvestuses teine.
Ratastoolitennisist Jaano Kraav osales kahel ITF-i turniiril Türgis
Ratastoolitennisist Jaano Kraav osales kahel järjestikusel Türgi kuurortlinnas Antalyas toimunud ITF-i tenniseturniiril, piirdudes mõlemal puhul avaringi kohtumisega.
Loe lisaks siit
Eesti paraujujad saavutasid Helsingi Swim Meetil kõrgeid kohti
Helsingis peetud ujumisvõistlustel Helsingi Swim Meet osalesid neli Eesti paraujujat, kes saavutasid kõrgeid kohti.
Richard Leib (S14) püstitas neli isiklikku rekordit. 50 m seliliujumises sai ta eelujumises personaalseks tipptulemuseks 31.43 ning parandas seda esikohaga päädinud finaalis veelgi (30.51). 50 m vabaltujumises oli Leib isikliku rekordiga 26.91 teine ning 100 m seliliujumises taas rekordit tähistava tagajärjega 1:07.16 samuti teine. 100 m vabaltujumises oli Leiva tulemus 1:02.20.
Susannah Kaul (S10) võitis esikoha vabaltujumises nii 50 m (29.86) kui 100 m distantsil (1:05,74) ning samuti seliliujumise 50 m (35.89) ja 100 m (1:19.08) rajal. Robin Liksor (S9/SB8) oli parim 50 m (33.64) ja 100 m rinnulijumises (1:14.82), sai teise koha 50 m liblikujumises (30.74) ning kolmanda koha 50 m vabaltujumises (29.57). Betti Oblikas (SB9) osales rinnuliujumises 50 m (50:50) ja 100 m (1:52,26) distantsil, kuid ei saanud medalit kuna oli ainus võistleja.
Helmut Mänd In Memoriam
Märtsikuus lahkus neljakordne paraolümpialane, laskur Helmut Mänd.
Tallinnast pärit Mänd lõpetas 1978. aastal meeste ülerõivaste rätsepana Tallinna invaliidide kutsekooli. Laskesporti harrastas aastast 1991. Tema treenerid olid Rein Valdru ja Heiti Vahtra. Mänd osales neljadel paraolümpiamängudel: 1996 Atlantas, 2000 Sydneys, 2004 Ateenas ja 2008 Pekingis.
Igavene mälestus!
Eesti ujujad stardivad Madeiras paraujumise EM-il
Paraujujad Susannah Kaul, Matz Topkin ja Robin Liksor osalevad 21.- 27. aprillil Madeiras toimuvatel paraujumise Euroopa meistrivõistlustel.
Lisainfo juba peagi EPK kanalitest ja võistluste lehelt: https://www.paralympic.org/swimming/madeira-2024
Sinilillekampaania toetab ligipääsetava discgolfi raja valmimist
Aprill on veteranikuu. Meie hea partner Eesti Vigastatud Võitlejate Ühing MTÜ korraldab taas traditsioonilist Sinilillekampaaniat, mille raames kogutakse sel aastal annetusi, et toetada veterane ja nende lähedasi ning tervishoiu valdkonda laiemalt. Sinilillesümboolika müügist saadava tulu abil aidatakse kaasa Põlva Haigla uudse taastusravilinnaku rajamisele, luuakse koostöös Eesti Discgolfi Liiduga esimene puuetega inimestele ligipääsetav discgolfi rada ning soetatakse spordi- ning taastusvahendeid Otepää Tervisekeskusele. Kuu vältel toimuvad erinevad üritused, mis on ligipääsetavad ka parasportlastele.
Loe lisaks: www.annameau.ee
4. mail toimub rahvusvaheline istevõrkpalliturniir Tallinn Cup
4. mail toimub 35. korda rahvusvaheline istevõrkpalli Tallinn Cup, mis toimub Kadrioru Saksa Gümnaasiumis ning algab mõlemal päeval kell 10:00.
Turniirile on kirja pannud juba mitmeid võistkondi nii Eestist, Soomest kui ka Lätist. 5. mail peetakse sama turniiri raames ka istevõrkpalli Balti Liiga Tallinna etapp, kus eestlased ja lätlased omavahel mõõtu võtavad.
Tulekul on EIL bowlingu meistrivõistluste osavõistlused
EIL bowling meistrivõistlused üksikmängus toimuvad aprilli lõpus osalvõistlustena Narvas, Tartus ja Tallinnas.
Narvas mängitakse 26. aprillil kell 12:00 bowlinguklubis Bombey (Tallinna mnt 41), Tartus samal päeval kell 14:00 Bowlex OÜ radadel (Võru 55F) ning Tallinnas 28. aprillil kell 12:00 Akadeemia Bowlingus (Akadeemia tee 30).
Lisateave EIL tegemiste kohta: https://eil.ee/kalenderplaan/
Tulekul on koolituste sari ligipääsetavuse edendamisest
Kultuuriministeerium koostöös Eesti Puuetega Inimeste Kojaga on alustamas neljaosalise koolituste sarjaga “Ligipääsetavuse edendamine kultuuris ja spordis”. Registreerimine ja täpsem informatsioon koolitusprogrammi kohta on leitav Kultuuriministeeriumi kodulehel.
Mai lõpus toimub taas parasportlik nädalalõpp
Ootame 23.-26. mai Kääriku Puhke- ja Spordikeskusesse veetma parasportlikku nädalalõppu liikumis- ja nägemispuudega lapsi ja noori (eelistatult vanuses kuni 30). Vabade kohtade olemasolul on oodatud kerge intellekti- ja kuulmispuudega huvilised.
Neli laagripäeva (3 ööd) on sisustatud erinevate tegevustega. Ühte päeva mahub 2-3 sportlikku treeningut/tegevust/aktiivset tegevust nii siseruumides kui looduses. Õhtud sisustame põneva ühistegevusega.
Kogu laagri hind ühele osalejale on 35 € ja saatjale/abilisele* 25 €, mis sisaldab: majutus ja toitlustus 3x päevas (23. mai õhtusöök – 26.mai hommikusöök) ja põnevad juhendatud treeningud ja sportlikud tegevused nii sees kui väljas. Soovijad saavad nautida sauna- ja/või järvemõnusid.
Palume täita hiljemalt 05. Mail LAAGRIS OSALEJA ANKEET
Kohtade arv laagris on piiratud.
Paraspordi podcastis „Tõelised võitjad“ käisid külas Alar Õige ja Matz Topkin
Paraspordi podcast Tõelised võitjad on nüüd eetris Delfi Sport kanalil. Märtsis jõudsid eetrisse sarja neljas ja viies osa, stuudios käisid külas Alar Õige ja Matz Topkin. Saatejuhtidena astusid üles Maikel Mõttus, Jüri Lehtmets ja Indrek Petersoo. Podcasti valmimist toetab Malta Ordu Sihtasutus Eestis.
Mõnusat kuulamist Delfi Taskus
Järgmine Eesti Paralümpiakomitee kuukiri ilmub 7. mail.
Palume oma tegemistest ja teadetest, mida soovite kuukirjas avaldada, teada anda iga kuu kolmandaks kuupäevaks meiliaadressil indrek@paralympic.ee
Parimate soovidega
Indrek Petersoo
EPK kommunikatsioonijuht