EPK infokiri - aprill 2023

05.04.2023

Tere head sõbrad!

Ilusat kevade algust! Esivanemate poolt paastukuuks nimetatud märts oli Eesti Paralümpiakomitee ja puuetega inimest spordi kogukonna jaoks taaskord toimekas ning alanud jürikuu toob samuti kaasa palju uut ja põnevat!

Suur tänu, Mihkel!

Esmaspäeval oli viimane tööpäev Eesti Paralümpiakomitee spordidirektoril Mihkel Joosingul. Mihkel oli EPK teenistuses pisut enam kui neli aastat ning juhtis Eesti delegatsiooni Tokyo ja Pekingi paraolümpiamängudel. Nüüdsest töötab ta Eesti Laskesuusatamise Föderatsiooni peasekretärina.
 
Eesti Paralümpiakomitee tänab Mihklit kui suurepärast kolleegi pühendunud töö eest Eesti paraspordi edendamisel ning soovib talle palju edu ja kordaminekuid uutes ettevõtmistes! 
 
EPK värbab uue spordidirektori avaliku konkursi kaudu.

Eesti kurlingumängijad jõudsid MM-il esikümnesse

Eesti ratastoolikurlingu segapaar Kätlin Riidebach ja Mait Mätas naases Kanadas toimunud maailmameistrivõistlustelt koju 9. kohaga. MM-i kulla tõi koju Läti kurlingupaar.

Riidebach ja Mätas said alagrupis nelja võidu ja viie kaotusega 5. koha ning saavutasid MMil ratastoolikurlingu segapaaride arvestuses 9. koha 19 riigi konkurentsis.

MM-i finaalis kohtusid Läti ja Ameerika Ühendriikide esindused. Tasavägises kullamängus alistas Läti kurlingupaar Polina Rozkova ja Agris Lasmans vastase tulemusega 11:8, mis tõi Läti segapaarile MMi kulla. Lätlaste treeneriks on tunnustatud Eesti kurlingutreener Erkki Lill.

Pronksimängus kohtusid Hiina ja Kanada esindused ning tasavägise mängu võitis Kanada, kohtumine lõppes tulemusega 13:11.
Maailmameistrivõistlused ratastoolikurlingu segapaaride seas toimusid Kanada linnas Richmond 4.-12.märtsini ning maailmameistritiitli eest võistles 19 maailma parimat kurlingupaari. Eesti kurlingupaar Kätlin Riidebach ja Mait Mätas mängis MMil A alagrupis, kus eestlaste vastasteks olid Hiina, Slovakkia, Norra, Poola, Šotimaa, Soome, Šveitsi ja Ameerika Ühendriikide esindused.

Eesti ratastoolikurlingu esindus on tiitlivõistluseks treeninud Eesti ja maailma parimate kulingumängijate hulka kuuluva Harri Lille ja treeneri Mihkel Joosingu käe all.
 
Hans Teearu võitis Virtuse suusatamise MM-il kolm medalit
 
Murdmaasuusataja Hans Teearu võitis Virtuse suusaalade MM-il Austrias, Seefeldis kaks kuld- ja ühe hõbemedali.
 
Esmalt sai Teearu meeste 10 km klassikadistantsil kuldmedali ajaga 27.13,6. Hõbemedali pälvis Yuta Yamada Jaapanist ja pronksi Titouan Dubois Prantsusmaalt. Seejärel oli Teearu kiireim klassikalises stiilis peetud sprindivõistlusel, talle järgnesid Dubois ja Yamada. Viimasel võistluspäeval pidi Teearu 15 km vabastiilis sõidus tunnistama Dubois neljasekundilist paremust ning pälvis hõbemedali. 
 
Möödunud laupäeval sai Teearu Haanjas peetud Eesti meistrivõistlustel murdmaasuustamises oma senise karjääri parima, kaheksanda koha. Sõideti 50 km klassikalises stiilis. Teearu läbis raja tulemusega 2:51.18,8, jäädes Eesti meistriks tulnud Henri Roosist maha pisut enam kui nelja minutiga.
 
Loe lähemalt: https://www.paralympic.ee/et/hans-teearu-voitis-virtuse-suusatamise-mm-il-kaks-kuld-ja-uhe-hobemedali
 
Jelena Pipperist ilmus IPC kodulehel südamlik artikkel
 
Naistepäeval, 8. märtsil ilmus Rahvusvahelise Paralümpiakomitee kodulehel südamlik artikkel Eesti parajõutõstja Jelena Pipperist ja tema emast Nelli Rjuminast.
 
Pipper räägib oma lapsepõlvest, spordi juurde jõudmisest, igapäevasest treeningtööst ja edukatest võistlustest. Head lugemist!

Loe lähemalt: https://www.paralympic.org/feature/mother-daughter-para-powerlifting-duo-show-strength-women-rise-above-challenges

Sinilillekampaania „Anname au“ aitab muuta Pärnu randa ligipääsetavamaks ja parandada parasuusatamise võimalusi
 
1. aprillil algas kümnendat korda Sinilillekampaania “Anname au!”, millega kutsutakse kaitseväe ning Kaitseliidu veteranide tunnustamiseks kandma sinilillemärki. Kõik huvilised on kutsutud Sinilillejooksudele üle Eesti.

2023. aasta kevadel kogutakse raha, et toetada veterane ja nende lähedasi ning tervishoiu valdkonda laiemalt. Sinilillesümboolika müügist saadav tulu aitab koostöös Pärnu Lahe Rotary Klubiga muuta Pärnu rand ligipääsetavaks erivajadustega inimestele, soetada Hiiumaa haiglale vajalik videokolonoskoop ning koostöös Eesti Paralümpiakomiteega luua Kiviõli Seikluskeskusesse võimalus suusakelguga sõitmiseks.
 
Loe lisaks: https://annameau.ee/veteranikuu/
Ringvaate videolugu istesuusast: https://etv.err.ee/1608923480/istesuusk

Kevadise koolivaheaja liikumisväljakutse tuleb taas!
 
Liikumisaasta raames korraldab Spordiklubi Nord taas kevadise koolivaheaja (24.- 30. aprillil) liikumisväljakutse, mille raames kuulutab Eesti Paralümpiakomitee välja stipendiumikonkursi.
 
Konkursi eesmärk on tunnustada ja innustada puudega inimesi, kelle suureks sooviks on harrastada mõnd paraspordiala või inimesi, kes tegelevad paraolümpialiikumise edendamisega Eestis.
 
Stipendiumitele on võimalik kandideerida kuni 17. aprillini.
 
Lisainfo: https://www.paralympic.ee/et/spordiklubi-nord-ja-eesti-paralumpiakomitee-kuuluvatad-taas-valja-kevadise-liikumisvaljakutse
 
7. mail toimub heategevuslik jooks Wings For Life World Run

7. mail algusega kell 14:00 toimub 100% heategevuslik jooks Wings For Life World Run, mis toimub sel aastal läbi äpi ning ka ühisstardiga Tallinnas. Jooksuga kogutakse raha seljaaju vigastustega inimestele ravivõimaluste leidmiseks. Jooksul valib igaüks ise oma kiiruse, distantsi ja finišijoone.

Alates 2014. aastast on tänu Wings for Life World Runile kogutud heategevuseks juba üle 33 miljoni euro. Kokku on seni rahastatud 276 erinevat projekti, mis on läbinud range valikumenetluse. Dr Verena May, projekti Wings for Life teaduskoordinaator, selgitab: “Praegu on maailmas 74 uurimisprojekti, sealhulgas 16 uut alates 2022. aastast. Need keskenduvad peamiselt regenereerimisele, rekonstrueerimisele ja sekundaarsetele kahjustustele seoses seljaaju vigastustega.”

Lisainfo ja registreerimine: https://www.wingsforlifeworldrun.com/en/locations

EOK üleskutse: Osale 6. aprillil valge kaardi päeval!

Eesti Olümpiakomitee eestvedamisel kutsub Eesti spordirahvas 6. aprillil toimuva valge kaardi päeva raames sõnumiga #üheskoos kõiki eestimaalasi liikuma.
 
Valge kaardi päevast saavad osa võtta kõik. Selleks:

Tee oma liikumisest kaaslasega foto, kus näitad valgel paberilehel olevat sõnumit #üheskoos (näide manuses)

Postita see foto 6. aprillil oma sotsiaalmeedia lehtedele, lisades juurde haaksõnad #üheskoos, #liikumisaasta, #valgekaart. Lisaks täägi ära Instagramis @team.estonia ning @liikumisaasta

Teiste seas edastavad Team Estonia kontol 6. aprillil sõnumi #üheskoos EOK president Urmas Sõõrumaa, epeevehklemise olümpiavõitja Katrina Lehis koos treener Nikolai Novosjolovi ja toetaja Heiti Häälega, Eesti võrkpallikoondislane Robert Täht, curlingu maailma teine number Marie Kaldvee koos oma neljajalgse sõbra Lukaga.

Ratastoolitennise võistkond mängis Türgis

22.-26. märtsini osales Eesti meeskond ratastoolitennise BP Paribas World Team CUP Euroopa kvalifikatsioonivõistlustel Türgis. Eesti meeskonnas osalesid Mait Mätas, Urmo Voogla ja Jaano Kraav, võistkonna kapteniks ja treeneriks oli Alar Milk.
 
Eesti, kes üle mitme aasta jälle tipptennise seltskonnas kvalifikatsiooniturniiril osales, jäi kahjuks alla mõlemale vastasele ja platseerus 9.- 12. koha mängudele. Üleminekumängude vastane Šveits lasi meie omadel juba rohkem mängida, aga esisaja mängijad siiski võtsid oma. Kohamängudes Kreekaga oli rohkesti paljutõotavaid olukordi ning treeneri sõnul oli iga päevaga näha poiste mängulist arengut. Kuigi Urmo Voogla oma vastase võitis tulemusega 6-2, 6-2, siis teises individuaalmängus ning paarismängus jäime siiski alla, tulemuseks siis 12. koht.

Alates eelmisest aastast on käima läinud klassifitseerimine ka ratastoolitennises. Meie mängijad olid 27. märtsil kõik komisjoni ees, said klassifitseeritus ja nüd on meil ka esimene mängija Quad klassis – Jaano Kraav. Treener Alar Milk osales samal päeval korraldatud treenerite seminaril.
 
Boccia edetabelit juhivad Heldur Otsa ja Piia Jürgenson
 
Käesoleval aastal on peetud kaks boccia turniiri, mille eest jagatakse edetabelipunkte.
 
11. märtsil toimus Paides individuaalne turniir, kus naiste A-klassis krooniti meistriks Helga Kriisa (Tõrva PIL) ja meeste A-klassi meistriks Heldur Otsa (Tartu LPIÜ). B-klassis, kus mängiti segaarvestuses, tuli meistriks Piia Jürgenson (Tartu LPIÜ).

Paide individuaalsel turniiril kogus võitjaks tulnud eelmise edetabeli juht Heldur Otsa 11,5 punkti. Teise koha sai Andrei Baranov 9,5 punktiga ja kolmanda Väino Marjak 8,5 punktiga. Naistest alustas Eva Maisla 11,5 punktiga, talle järgnes Helga Kriisa 11 ja kolmandaks tuli Piia Jürgenson 10,5 punktiga. Naiste eelmise aasta liider Inge Eit jäi 4,5 punktiga jagama 8.- 11. kohta.
 
Naljapäeval toimusid Elva spordihoones võistkondlikud meistrivõistlused. Osales 24 võistkonda. Esikoha saavutas Tartu 1 võistkond koosseisus Piia Jürgenson, Heldur Otsa ja Suivo Karro. Teisele kohale tulid võrukad Ummamuudu võistkonnaga, kuhu kuulusid Inge Eit, Väino Marjak ja Kaido Pung. Kolmana koha viis koju tõrvakate võistkond Tõrvik koosseisus Helvi Veerme, Ermiine Põldma ja Luule Soro.

Elva turniiri järel jätkab meeste edetabeli liidrina Heldur Otsa 21 punktiga. Väino Märjak vahetas 17 punktiga kolmanda koha teise koha vastu ja viiendalt kohalt kolmandaks tõusis Suivo Karro 15,5 punktiga. Naiste arvestuses tõusis 20 punktiga liidriks Piia Jürgenson. Teisele kohale langes Eva Maisla 15 punktiga ja samuti langes koha võrra Helga Kriisa, kellel on kirjas 14,5 punkti. Eelmise aasta liider Inge Eit on oma kohta jõudsalt parandanud ning tõusnud 13 punktiga esikolmiku kandadele.
 
Koostöös Õhtulehega valmib paraspordi podcast Tõelised Võitjad
 
Õhtulehe ja EPK koostöös valmib paraspordi taskuhääling Tõelised Võitjad. Esimesed kaks episoodi on Õhtuleht Sport portaalis kuulajatele kättesaadavad.
 
Taskuhäälingu avaosas otsisid Mari Puuram, Kaia Kollo ja Indrek Petersoo vastust küsimusele, kuidas vabaneda Nõukogude Liidu pärandist ja muuta spordirajatised ja -üritused ligipääsetavamaks. Teises episoodis rääkis oma loo paraujuja Matz Topkin. Podcasti kolmas osa jõuab huvilisteni lähipäevil, juttu tuleb ratastoolikurlingust.
 
Kuula podcaste siit: https://www.ohtuleht.ee/teemalehed/toelised-voitjad
 
Alustas puuetega inimeste podcast Sandid Hoos
 
Alustas teinegi huvitav ja paraspordi kogukonda kõnetav podcast nimega Sandid Hoos, kus puuetega inimesed räägivad endast ja oma tegemistest liigse poliitkorrektsuseta. Mikrofonide taga on Maikel Mõttus ja Jüri Lehtmets.
 
Kuula siit: https://www.youtube.com/watch?v=4wPZ2tiGWlE

VEEL NOPPEID MÄRTSI TEGEMISTEST

Eesti Paralümpiakomitee käis külas Tartu Herbert Masingu Koolis, kus 11. klassi õpilane Renet korraldas oma kooli õpilastele paraspordipäeva. Õpilased said proovida istevõrkpalli, ratastoolikorvpalli ning parasulgpalli. Rääkisime tervislikust eluviisist ning sellest, et sportimise juures on kõige tähtsam leida endale selline liikumisviis, mis kõige enam rõõmu pakub.
 
30. märtsil kutsus Tallinna Laagna Lasteaed-Põhikool endale külla Eesti Olümpia- ja Paralümpiakomitee. Külalisteks olid laskesuusataja Johanna Talihärm, paraujuja Matz Topkin, endine paraujuja ja EPK töötaja Keit Jaanimägi ning EPK töötaja Kaia Kollo. Räägiti olümpia- ja paraolümpiamängudest, nende ühistest ja erinevatest külgedest, kuidas jõuda nii suurtele ja tähtsatele võistlustele ning mida sportimine meile annab. Johanna, Matz ja Keit jagasid ka häid nippe, mida teha siis, kui on tunne, et üldse ei taha või ei viitsi trenni minna. Samuti autlesime väga tõsistel teemadel nagu doping ning keelatud ainete kasutamine. Kõik soovijad said käes hoida Tokyo 2020 mängude PÄRIS tõrvikuid, tutvusid erinevate mängude maskottidega, selga proovida laskesuusataja stardinumbreid ning kaela riputada Matzi suurvõistluste tähtsamaid medaleid. Pool päeva möödus väga põnevalt!
 
28.-29. märtsil osales EPK teisel Kultuuriministeeriumi ja Liikumisharrastuse Kompetentsikeskuse korraldatud kahepäevasel seminaril Rakveres. Ühiseks eesmärgiks oli arutleda, millised tegevused peaksid kolme ministeeriumi (Kultuuri-, Sotsiaal- ning Haridus- ja Teadusministeerium) ühises tegevuskavas liikumisaktiivsuse edendamiseks sisalduma. Eesti Paralümpiakomitee osalemise eesmärgiks on hea seista selle eest, et ka puudega inimeste sport ja liikumisharrastus omaks tegevuskavas loomulikku osa. Vaata ka (12) Facebook
 
Eesti Paralümpiakomitee kuulutas välja Liikumisaasta 2023 projektikonkursi. Taotluste esitamise tähtaeg on 17. aprill 2023.
Lisainfo: Eesti Paralümpiakomitee kuulutas välja Liikumisaasta 2023 projektikonkursi | Eesti Paralümpiakomitee (paralympic.ee)

TULEKUL APRILLIS JA MAIS 

Tallinna 2023. aasta lahtised meistrivõistlused ujumise mitmevõistluses toimuvad 15. aprillil Nõmme ujulas.
Lisainfo ja võistlusjuhend: https://www.skmeduus.ee/files/camp/PBTG4iZH2TwgU7y.pdf

Eesti Paralümpiakomitee osaleb laupäeval, 22. aprillil toimuval Riigikogu lahtiste uste päeval! Kõik on oodatud! Lisainfo juba peagi.

Eesti pararatturid püüavad 20.- 23. aprillini Itaalias toimuval MK-etapil 2024. aasta Pariisi paraolümpiamängude kohti. MK-etapil osalevad Mari-Liis Juul, Anre Nõmme, Janno Lepik ja Laura-Liis Juursalu.

14.-15. aprillil toimuvad bowlingu individuaalsed MV liikumispuudega inimestele. Osavõistlused toimuvad Tallinnas, Narvas ja Tartus.
Juhend: https://is.sportos.eu/bw_client_files/sportos/public/img_1973/File/2023_Bowling_ind_MV_juhend.pdf

20.-23. aprillini toimub Vilniuses ITF Future Series Lithuanian Open 2023 ratastoolitennises. Eesti mängijatest osalevad Mait Mätas ja Jaano Kraav.

6.- 7.maini toimub Tallinnas 34. Istevõrkpalliturniir. Samal ajal toimub ka Balti liiga Tallinna etapp. Mängitakse Kadrioru Saksa Gümnaasiumi spordisaalis.

Rohkem infot eelseisvate spordisündmuste kohta puuetega inimestele leiate EPK kalendrist: https://www.paralympic.ee/et/suendmustekalender

Eesti Paralümpiakomitee kuukiri ilmub iga kuu viiendal päeval (juhul kui viies kuupäev langeb nädalavahetusele või riiklikule tähtpäevale, siis esimesel järgneval tööpäeval). Palun Teil oma tegemistest ja teadetest, mida soovite kuukirjas avaldada, teada anda iga kuu kolmandaks kuupäevaks meiliaadressil indrek@paralympic.ee
 
Päikeseküllast kevadet!
 
Parimate soovidega
Indrek Petersoo
EPK kommunikatsioonijuht