Aprilli infokiri

UUDISED

Võistlused jäävad ära ka aprillis

Eesti Vabariigi valitsus pikendas kehtivaid piiranguid ning seetõttu jäävad kõik kohalikud võistlusted ja sündmused ära.

Piirangutest saab täpsemalt lugeda siit.


Eesti Paralümpiakomitee tähistab oma 30. sünnipäeva

Eesti Paralümpiakomitee (EPK) asutati 25. aprillil 1991. aastal nägemis-, kuulmis-, füüsiliste- ja vaimsete puuetega inimeste spordiliitude esindajate poolt. Samal aastal astuti Rahvusvahelise Paralümpiakomitee (IPC) liikmeks. 

EPK missiooniks on tõsta pildile paraspordiliikumine, teadvustada liikumisharrastuse ja spordi olulisust ka puudega inimestele nende oma heaolu ja terviseseisundi parendamiseks ja hoidmiseks. Aidates omalt poolt kaasa ühiskonna ressursside jõudmise spordi vallas ka puudega inimesteni - tagada ligipääsetavus, teadmised, oskused ja võimalused.

Tulenevalt kehtivatest piirangutest Eesti Vabariigis ei saa kahjuks hetkel korraldada suuri pidustusi, kuid see tähtpäev siiski tähistamata ei jää.

25. aprillil avame Tallinnas Admiraliteedi basseini juures fotonäituse "Eestlased para- ja kurtide olümpiamängudel", tutvustame EPK uut logo ning teeme teatavaks inimesed, kellel on olnud oluline osa EPK tegemistes ning kes saavad oma tehtud töö eest EPK 30. aastapäeva meenemedalid.

Kuigi kohapeale ei saa rahvas kokku tulla, siis osa saavad sellegipoolest kõik, sest üritusest toimub veebiülekanne. Täpsem info tuleb sündmuse eel EPK kanalites.


Eesti ratastoolikurlingu võistkond läheb püüdma pääset A-grupi MM-le

Eesti ratastoolikurlingu koondis on osalemas MM B-grupi turniiril Soomes Kisakallios. 2020. aasta MM-il jäid eestlased 10. kohale ja seega langesid tagasi B-gruppi.

B-grupi MM on kvalifikatsiooniturniiriks A-grupi MM-ile. Võistlused peetakse 10.-15. aprillini, kuid võistkonnad on juba alates 4. aprillist kohal ja veedavad ligi nädala isolatsioonis. Kohapeal tehtavate koroonatesti tulemuste selgumise järgselt lubatakse võistlejad treeninguteks jääle alates 9. aprillist. 

10. aprillil algaval turniiril osalevad 10 riigi esindused, koos Eesti tiimiga langesid eelmisel MM-il B-gruppi ka Tšehhi ja Šveitsi võistkonnad. Turniiril osalevad veel Soome, USA, Saksamaa, Ungari, Türgi, Itaalia ja Jaapani koondised.

Kvalifikatsioonist pääseb edasi kolm auhinnalisele kohale jõudvat võistkonda.

Eesti koondis on kahel eelneval MM-il osalemisega korjanud omale POM edetabelisse 8 punkti, olles sellega hetkel tabeli 11. kohal. Pekingi POM ratastoolikurlingu turniiril osaleb 12 võistkonda.

Käesoleva turniiri käiguga saab kursis olla võistluste kodulehe kaudu aadressil 
https://worldcurling.org/events/wwhbcc2020/

Sinilillekampaania toetab ka sel aastal parasporti

Aprill on veteranikuu ning alguse on saanud järjekordne Sinilillekampaania "Anname au!", millega kutsutakse kaitseväe ja Kaitseliidu veteranide tunnustamiseks kandma Sinilillemärki.

Sinilille sümboolika müügist saadud tulust osa läheb Eesti Invaspordi Liidule (EIL), et edendada erivajadustega inimeste sporti. EIL panustab selle toetuse istevõrkpalli ja parasulgpalli arengusse ning osa läheb suvise Elva laagri korraldamiseks.

Traditsiooniliselt on toimunud Sinilillejooksud, kuna praegu on piirangute tõttu rahvakogunemised keelatud, siis toimuvad Sinilillejooksud virtuaalselt ning traditsioonilist kontserti Veteranirock näeb ETV2 vahendusel. 

Esmakordselt on Sinilillejooksul ka paraklass. Sinilille virtuaaljooksu distants on 3,2 kilomeetrit ning raja saad endale ise valida. Jooksust osavõtt on avatud kõigile osalejatele ning rada võib läbida joostes, kõndides või ratastoolis. Lisaks uue võimalusena saab osaleda ka jalgrattaga, läbides 20 kilomeetrise distantsi.

Täpsema info Sinilille virtuaaljooksu kohta leiad aadressilt: https://annameau.ee/sinilille-virtuaaljooks/ 

Lisaks on võimalus osa võtta ka veteraniväljakutsest:
Pane rinda Sinilill ja jookse Kaitseväe üldfüüsilise testi distants 3,2 kilomeetrit. Filmi või pildista see üles, jaga sotsiaalmeedias ja esita veteraniväljakutse oma kolmele sõbrale! 
Kasuta kindlasti häshtägi #veteraniväljakutse


Ujujaid ootab ees esimene võistlus peale ligi pooleteise aasta pikkust pausi

Märtsi lõpus õnnestus meie ujujatel käia Tenerifel laagris, mis oli esimene välislaager üle pooleteise aasta ning kuna sellel ajal läksid Eestis piirangud karmimaks, siis sobis see sportlaste plaanidega hästi ning saadi korralikult oma treeninguid jätkata. “Laager sattus väga õigele ajale, täpselt siis kui Eestis kõik kinni läks, kaasa arvatud Kalevi 50 m bassein, saime meie ära sõita ja treenida kaks nädalat väga heades tingimustes” sõnab Susannah. 

Ujujad tegid oma treeninglaagri Tenerife Top Training (T3) treeningkeskuses, mis pakub võimalusi erinevate spordialade ja erineva tasemega sportlastele. Nii Susannah kui ka Matz kiidavad sealseid tingimusi ja välibasseini väga. “T3 kompleks on ujumiseks super ja esimest korda tundsin ennast alates esimesest ujumisest väga hästi. Tavaliselt võtab lahtise basseiniga harjumine päris pikalt ja tunnetus on pigem halb” kirjeldab Susannah sealset keskkonda ning oma treeninguid. Matz lisab, et keskkonnavahetus oli väga oluline ning trennide kvaliteet ja tema enesetunne vees läksid tänu heale välibasseinile paremaks.

Meie sportlastega samal ajal olid seal spordikeskuses laagris mitmed tippsportlased. “Neid oli väga vinge ja motiveeriv kõrvalt jälgida” sõnab Susannah elevusega. 

Ujujate tihe graafik jätkub juba 8. aprillil kui Sheffieldis Suurbritannias algab ujumise maailmakarika etapp. Susannah läheb võistlustulle kolmel alal: 50m vabalt, 100m vabalt, ja 100m seliliujumises. Kolmel alal näeb võistlemas ka Matzi: 50m selili, 50m vabalt ja 50 liblikaujumises.

Sportlaste jaoks tuleb tegemist üsna erilise võistlusega, sest võistluspaus on olnud väga pikk ning  kohapealsed piirangud on üsna karmid - sportlased peavad olema üksi toas ning väljas liikuda niisama ei tohi. 

Kumbki sportlane ei tea täpselt, mida võistlustelt oodata, sest võistluspaus on olnud väga pikk ning konkurente pole samuti ammu võistlemas nähtud. Kuid mõlemad ütlevad ka, et trenni on kõvasti tehtud ning nüüd on aeg see kõik võistlustel välja panna, et teha oma senini parimad ujumised. “Ootan juba põnevusega, et milliseid aegu hetkel suudan ujuda. Trenni on tehtud kõvasti ja olen kindel, et liigun õiget teed pidi. Samuti on see minu esimene võistlus uue treeneri, Mart Mandeli, juhendamisel” räägib Susannah.

Täpse ajakava ja jooksva infoga saab kursis olla EPK kanalite kaudu.
Võistlusi saab jälgida siit: https://www.youtube.com/user/BritishSwimming


Triathlon Estonia otsib vabatahtlikke!

Spordisündmuste korraldamisega käib peaaegu alati kaasas ka vabatahtlike abi, mis on suureks väärtuseks ja panuseks, et võistlus vms spordisündmus saaks sujuvalt korraldatud ning osalejad hea emotsiooni. Alati ei pea ju spordivõistlusel võistlema, et olla osake selle sündmuse toimumisest.

Triathlon Estonia otsib kuute hakkajat 14.08.2021, kes oleksid valmis panustama ühe ägeda suvise spordivõistluse toimumisse. 
Keda otsitakse? Rakendust leiavad abilised, kes ei saa/pea palju liikuma, omavad rõõmsat meelt, vahetut suhtlemisoskust ning abivalmidust.
 
Detailid vabatahtlikele ehk keda otsitakse?
* 3 inimest ajamõõdus käsitsi märkimine
* 2 inimest joogilaua (kokku kaks lauda) eest vastutamine, st laua ettevalmistus ning jooksvalt laua korrashoid.
* 1 inimene sekretariaati (kohapealne registreerimine ja pärast auhindade lauale ritta ladumine, jälgimine, et õiged auhind õigele inimesele kätte saaks).
 
Kui soovid teada rohkem spordisündmustel vabatahtlikuks olemisest, siis palun kirjuta: kaia@paralympic.ee


Sulgpall teeb paraolümpiamängude debüüdi Tokyos

Sulgpall on sport kõigile - nii poistele ja tüdrukutele, meestele ja naistele ja kindlasti ka neile, kellel on füüsiline puue. Sulgpall on kiireim sportmäng, kus pall võib lennata kiirusega üle 400 km/h. Parasulgpalli globaalse reguleerimise, propageerimise ja edendamise eest vastutab Maailma Sulgpalliföderatsioon (BWF). Eestis edendab sulgpalli, sh parasulgpalli Eesti Sulgpalliliit.
Sulgpall oli esimest korda olümpiaalana kavas Barcelonas 1992.
Parasulgpall on esimest korda esindatud paraolümpiaalana aastal Tokyo 2020 paraolümpiamängudel.
Vaata siit: para-sulgpall.
Sulgpallis propageerime filosoofiat „üks sport-üks meeskond“ – sulgpall ja parasulgpall käivad käsikäes. Harrastustasemel ja vaba aja veetmiseks on see mäng suurepärane võimalus mängida sulgpalli koos, nt. ratastoolis ja tervel inimesel.

Parasulgpalli võistlusklassid (Sport Classes)

Parasulgpalli sportlased võistlevad meesüksik- ja naisüksikmängus ning mees-, nais- ja segapaarismängus.
Sportlased klassifitseeritakse füüsilise puude alusel võistlusklassidesse, et tagada õiglane konkurents. Parasulgpallis on kuus võistlusklassi:
WH 1 (wheelchair 1): selle klassi mängijad vajavad sulgpalli mängimiseks ratastooli. Selles klassis mängijatel on tavaliselt puue mõlemas alajäsemes ja keha kere funktsioonis. Mängitakse üksikmängu poolel väljakul ja paarismängu tervel väljakul.
WH 2 (wheelchair 2): selle klassi mängijad vajavad sulgpalli mängimiseks ratastooli. Selles klassis mängijatel võib olla puue ühes või mõlemas alajäsemes ja keha kere funktsioonis on puue minimaalne või puuduv. Mängitakse üksikmängu poolel väljakul ja paarismängu tervel.
SL 3 (standing lower): selles klassis peab sportlane mängima seistes. Mängijal võib olla puue ühes või mõlemas alajäsemes ja häiritud tasakaal joostes või kõndides. Üksikmängu mängitakse poolel väljakul.
SL 4 (standing lower): selles klassis peab sportlane mängima seistes. Mängijal on võrreldes võistlusklassiga „SL 3“ kergem puue. Mängijal võib olla puue ühes või mõlemas alajäsemes ja minimaalselt häiritud tasakaal joostes või kõndides.
SU 5 (standing upper): selles klassis peab sportlane mängima seistes. Mängijal on puue seotud ülakeha ja kätega.
SS 6 (Short Stature): selles klassis osalevad mängijad, kes on (dwarfism) lühikest kasvu.

Iga võistlev parasportlane klassifitseeritakse ühte kuuest klassist enne, kui nad saavad rahvusvahelisel tasandil võistelda. Klassifitseerimine kindlustab võistlejate osalemise õiges võistlusklassis, mis võtab arvesse nende füüsilise puude raskust ning mõjutab nende sulgpallialast esitust.

Mängu olemus

Parasulgpalli
mängitakse üks ühe või kaks kahe vastu (üksik- või paarismäng) väljakul pikkusega 13,41 m ja laiusega 5,18 m (üksikmängus) või 6,1 m (paarismängus), mis on jagatud keskelt 1,55 m kõrguse võrguga kaheks.
Mängijad löövad reketitega sulgpalli edasi-tagasi üle võrgu ja püüavad sundida vastast eksima (lööma palli võrku, väljakupiiridest välja või laskma selle oma väljakupoolele maha kukkuda). Punkti võivad võita mõlemad pooled. Kui servinud pool eksib, läheb servimisõigus üle vastaspoolele, kui eksib aga servi vastuvõtja, võib servija jätkata servimist.

Loosimine

Enne iga mängu algust viiakse läbi loosimine. Loosimise võitjal on õigus valida kas pallinguõigust, väljakupoolt või pakkuda valikuõigust vastasele.

Palling

Iga geim algab pallinguga (serviga) paremalt väljakupoolelt (servialast). Pall peab lendama diagonaalselt vastuvõtja parempoolsele pallingualale. Servija ja vastuvõtja peavad olema oma väljakupoolel diagonaalselt asetsevatel pallingualadel. Jalg ei tohi asetseda joonel. Pallingu ajal kuni löögi momendini ei tohi servija ega vastuvõtja (ega nende partnerid paarismängus) muuta keha asendit ega tõsta jalgu (jalalaba osalist tõstmist ei loeta veaks).
Pärast pallingut võivad mängijad paikneda oma väljakupoolel mistahes kohtades.
Servija ei tohi servida, kuni vastane pole palli vastuvõtuks valmis.
Pallingu momendil peab pall olema madalamal kui 1,15m.

Veel loetakse palling ebaõigeks, kui:
pall ületas võrgu, kuid ei sattunud määratud väljakualasse vastaspoolel (piirile kukkunud pall loetakse sees olevaks);
pall ei ületanud võrku või puudutas kõrvalisi esemeid (kui pall puudutas pallingu järel võrku, aga lendas õigele pallingualale, loetakse palling õigeks);
servija sooritas ebaõige liigutuse, katkestas hetkeks pallimise ning sundis sellega vastuvõtja liikvele.
kui reket ei taba pallingul palli,  loetakse seda veaks ja palling sooritatuks.

Punktimängimine

Kui pall puudutas mängu ajal võrku ja lendas vastaspoolele, loetakse löök õigeks.
Punkti võivad võita mõlemad pooled.

Üksikmäng käib 21 punktini süsteemis 3-st geimist parem

Mängu võitmiseks on vaja võita kaks geimi. Geimi lõpus viigiseisul 20:20 jätkatakse mängu kuni üks pool on saavutanud 2-e punktilise edumaa. Geim võib näiteks lõppeda punktiseisul 23:21; 24:22 jne. Seisul 29:29 kaotab geimi vea teinud mängija (30:29)
Servija tehtud veaga kaasneb pallingu kaotus ja punkt vastsele. Mäng algab alati pallinguga paremast pallingukastist, edasise mängu käigus pallitakse paarisarvu punktide korral parempoolsest ja paarituarvu punktide korral vasakpoolsest pallingualast.
Mäng süsteemis 3-st parem tähendab, et mängitakse kuni ühe mängija kahe geimi võiduni (mäng võib seega lõppeda kas 2:0 või 2:1). Geimi lõppedes vahetavad mängijad väljakupooled, kusjuures uue geimi algul pallib esimesena eelmise geimi võitja (see, kelle kätte pallimisõigus jäi). Kolmandas geimis toimub väljakupoolte vahetus ka peale eduseisus oleva mängija 11. punkti võitmist.

Paarismäng 21 punktini süsteemis 3-st parem

Geimi alguses otsustavad partnerid, kumb asub esimesena pallima (pallingut vastu võtma). Need mängijad võtavad koha sisse väljaku parempoolses kastis. Pallija tehtud veaga kaasneb pallingu kaotus ja punkt vastasele. Seejärel alustab pallimist juba väljaku vasakpoolses kastis olev mängija. Kui eksib pallingut vastuvõtja, saab pallija punkti ja pallinud mängija jätkab pallimist, vahetades pallingukasti. Peale punkti ja pallimisõiguse võitmist pallitakse vastavalt punktide arvule kas parem- või vasakpoolsest kastist.
Servija ja vastuvõtja partnerid võivad väljakul paikneda mistahes kohal, kui nad ei sega pallingut ega pallingu vastuvõtmist ja on liikumatud pallingu sooritamise momendil (kui servija reket tabab palli).
Pärast pallingu vastuvõtmist võivad mõlemad mängijad lüüa palli. Kui pall riivab ühte mängijat või reketit, loetakse see veaks ja teine enam seda palli lüüa ei tohi.

Üldisteks vigadeks, mis põhjustavad pallinguõiguse ja punkti kaotuse:
pall langeb väljapoole väljakupiire, ei ületa võrku, või puudutab lage, seinu jms.;
lüüakse vastaspoolel asuvat palli, seejuures ei loeta veaks reketi inertsist üle võrgu liikumist;
mängija riivab mängu ajal võrku;
mängija puudutab mistahes kehaosa või reketiga vastase väljakupoolt ja segab sellega vastast;
pall jääb reketile peatuma, hüpleb reketil või teda visatakse (nn soe pall).

Väljak ja varustus

Võistlusspordis kasutatavad sulgpallid on valmistatud korgist, mille külge on kinnitatud lendu stabiliseerivad suled, pallid kaaluvad umbes 4,74-5,5 grammi.
Harrastusspordis kasutatakse ka plastik-ja nailonpalle.

Väljaku joonis:

Eestis on jäänud piirangute tõttu kahjuks ära kaks parasulgpalli avatud treeningut, kuid Eesti Sulgpalliliit ning Eesti Paralümpiakomitee korraldasid veebruaris sulgpallitreeneritele sissejuhatava koolituse teemal Erivajadusega harrastaja treeninggrupis. Koolitusel jagati treeneritele infot peamiste erivajaduste kohta, millega erivajaduste puhul arvestada ning kuidas treenerid saaksid treeninguid efektiivsemalt läbi viia, kui treeningule soovib tulla erivajadusega sulgpalli huviline.

Eesti Sulgpalliliit koostöös sulgpalliklubidega sooviks käima lükata parasulgpalli treeningud üle Eesti. Kõikidel huvilistel on võimalus vastata küsimustikule, mis kaardistab huviliste soove. Küsitlus: https://forms.gle/2xUzxYQqAGNaFx999

Kellel on täna huvi parasulgpalli proovida, palume julgelt võtta ühendust: kaia@paralympic.ee või kathy@badminton.ee

Põnevat lisalugemist parasulgpalli kohta leiad SIIT.

Tekst: Eesti Sulgpalliliit


VÕISTLUSED

Toimunud
25.-28.03.2021 Parajõutõstmine MK etapp Manchesteris, Suurbritannias - Jelena Pipper 

Tulevad
08.-11.04.2021 Paraujumise MK etapp Sheffieldis, Suurbritannias - Susannah Kaul, Matz Topkin
10.-15.04.2021 Ratastoolikurlingu B MM Kisakallios, Soomes - Kätlin Riidebach, Signe Falkenberg, Andrei Koitmäe, Ain Villau, Mait Mätas


LIIKMETE UUDISED

EIL

Sinilillekampaania "Anname au!" toetab Eesti Invaspordi Liidu tegemisi ka sel aastal.

EVPISL

Murdmaasuusataja HANS TEEARU tähistas 6. aprillil oma 30. sünnipäeva. Suured õnnesoovid Eesti Paralümpiakomitee poolt!


SEKRETARIAADI TÖÖLAUD

Tehtud
* Juhatuse koosolek
   * Uute liikmete vastuvõtu korra kinnitamine
   * 2020. majandusaasta- ja audiitori aruande kinnitamine
   * Jätkub EPK ja Eesti Jahtklubide Liidu koostöö parapurjetamise arendamiseks
* Pekingi 2022 POM kandidaatidele stipendiumikonkurss


Päevakorral
* Ettevalmistused EPK 30 fotonäituseks
* Sportlaste lähetamised võistlustele ja laagritesse
* Kooronatestimiste korraldamine
* Eelmise aasta tegevusaruande koostamine Kultuuriministeeriumile